שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הורים, דברו איתם על פורנוגרפיה

  בהיעדר קול הורי, משתיתים ילדינו את יחסם למין על עולם הפנטזיה הפורנוגרפי. אם קשה לכם לנהל עימם שיחה מעמיקה, ספרו להם לפחות שמדובר בהצגה. ספרו להם שהמציאות שונה. גלו להם כי מדובר בשחקנים ושחקניות העושים את מעשיהם תמורת אתנן. אל תפקירו את שדה הקרב הזה

  "נערים נורמטיבים", נחרדים כולם, "מחבר'ה כאלה לא היינו מצפים". כאילו יש איזשהו מגזר שבו אונס נערה בת 12 נתפס כנורמלי וצפוי. כאילו שאם לא היה מדובר ב"בני טובים", אפשר היה להבין מאין מגיעה הזוועה הזו.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

   

  בהלכות תעניות כותב הרמב"ם כי כאשר באה צרה על הציבור, מצווה לזעוק ולהריע ולתקן מעשינו הרעים שבגללם הורע לנו. מאז פורסמה הפרשה הזו, אני חש כי אנו נתונים בצרה גדולה, וכי על כולנו - גדולים כקטנים - לפשפש ולחפש כיצד נוכל לתקן ולמנוע הישנות מקרים מעין אלה. איני מתיימר להבין את התופעה או להסבירה, אך אני מבקש לתת קצה חוט, כיוון מחשבה ואפיק פעולה עבור כולנו – הורים ומורים.

   

  איש לא מגדל את בנו להיות אנס. בשום מגזר, באף קהילה – דתית או חילונית, ימין או שמאל, בכפר או בעיר. אם נשאל כל הורה או איש חינוך – יביעו כולם גועל ושאט-נפש כלפי מעשים שכאלה. אך למרות זאת, נובטים בערוגותינו פירות באושים.

   

  לומדים מיניות מפורנוגרפיה

  כולנו חשים אי-נוחות לשוחח בפנים גלויות על מיניות, שהרי אלה דברים שהאינטימיות והצניעות נאות להם. קל וחומר

  שאנו מתקשים לשוחח על כך עם ילדינו ותלמידינו. דא עקא, שהזמינות האינסופית של מין באינטרנט וברשתות החברתיות, מאפשרות לילדינו מה שלא התאפשר לאף נער מתבגר בעבר: צריכה פשוטה, זולה ויומיומית של פורנוגרפיה כבר מגיל צעיר מאוד.

   

  השתיקה מצדנו, גורמת להם לחפש "מורים" אחרים לנושאים המסקרנים הללו, ואותם הם מוצאים בקלות בכל מחשב, טלפון נייד, טאבלט או טלוויזיה, שהופכים בלחיצת כפתור לבאר שחת של חומר פורנוגרפי. צריכת הפורנוגרפיה יוצרת בורות מעוותת. נערים בני 11 ו-12 צופים - ולא מבינים כי מדובר בהצגה. כל עולם המושגים שלהם בנוגע למין ומיניות נשאב מן המעיין הנרפש הזה. הם גדלים כ"טכנאי מין", ומתקשים להבין את הקשר שבין המעשה המיני לבין אינטימיות, קירבה או אהבה.

   

  בהיעדר קול הורי מאזן, הם משתיתים את יחסם למין על עולם הפנטזיה הפורנוגרפי – עולם המחפש את האקט עצמו במנותק מכל מִטען רגשי. מניין להם לדעת שזה לא כך? אך צפוי הוא שהם מתקשים להבין מה הבעיה במעשיהם.

   

  ניסיון מחריד להפוך הצגה למציאות

  הורים יקרים, דברו איתם על פורנוגרפיה! גם אם קשה לכם לנהל עימם שיחה מעמיקה ומקיפה, ספרו להם

  לפחות שמדובר בהצגה ובדמיונות. ספרו להם שהמציאות שונה. גלו להם כי מדובר בשחקנים ושחקניות העושים את מעשיהם תמורת אתנן.

   

  כשאותם ילדים צפו בסרטי "סופרמן", הבהרתם להם כי מדובר בסרט וכי בני אדם אינם יכולים לעוף - והצלתם אותם מנפילות כואבות ומסוכנות. כשהם צפו ברחוב סומסום, הסברתם להם כבר בגיל מוקדם כי קיפודים אינם מדברים. כשהם צורכים חומרים פורנוגרפיים, חובתנו כהורים וכמחנכים להסביר להם שהמציאות שונה בתכלית, ובכך להציל אותם מהניסיון המחריד להפוך את ההצגה למציאות.

   

  עבור חלקנו, אמירה שכזו קשה במיוחד. קיום שיחה שכזו עם נער מתבגר, כרוכה בהכרה מצד ההורה או המחנך כי סביר שהנער צופה בתכנים פורנוגרפיים. אנו חוששים שיש בקיום שיחה שכזו "לגיטימציה" לעצם צריכת הפורנוגרפיה, או השלמה עימה.

   

  כמי שמבקש ושואף לחיות ולגדל את בניו על ערכי התורה ועל אדני ההלכה, אינני מוכן לתת "לגיטימציה" שכזו כלל ועיקר.
  אלא שכהורים ומורים בחברה המחנכת לצניעות, נדרשת מאיתנו אמירה קשה ומורכבת האומרת כי המאבק בעצם צריכת הפורנוגרפיה, צריך להיעשות בנפרד, ובלי קשר למאבק עיקש בנזקיה.

   

  פרשיית האונס המזהמת את המרחב הציבורי שלנו בימים האחרונים, היא רק נזק אחד מיני רבים של "החינוך הפורנוגרפי". גיבוש עולם המושגים המיני על בסיס תכנים פורנוגרפיים, גורר קשיים בזוגיות עתידית, בדימוי העצמי ובעוד תחומים רבים. זו פנייה להורים מכל המגזרים - היו נוכחים שם. אל תפקירו את שדה הקרב הזה. דברו על כך עם הילדים!

   

  • הרב אילעאי עופרן הוא רב קבוצת יבנה ומרבני "בית הלל"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בני דויטש
  איש לא מגדל את בנו להיות אנס
  צילום: בני דויטש
  צילום: אביטל עופרן
  הרב עילעאי עופרן
  צילום: אביטל עופרן
  מומלצים