שתף קטע נבחר

הרב סתיו נגד הרבנות: להכיר ברב אבי וייס

בעקבות הודעת הרבנות כי היא מטילה ספק במידת מחויבותו של הרב אבי וייס - הסמן הליברלי של האורתודוכסיה בארה"ב - מתייצבים רבנים בולטים בישראל לצדו של הרב וייס. יו"ר "צהר": "כאשר הרב וייס אומר על מישהו שהוא יהודי – אזי הוא יהודי"

רבנים בציונות הדתית מתייצבים לראשונה לצדו של הרב האמריקני אבי וייס , ודורשים מהרבנות הראשית להכיר באישורי יהדות ומעמד אישי שהוא מנפיק לבני קהילתו . בעקבות הודעת הרבנות כי יש ספק לגבי מחויבותו להלכה ולכן היא נמנעת מלקבל את עדותו - טוענים הרבנים, המזוהים כדתיים-ליברליים, כי אין לפסול אדם בגלל עמדותיו ההלכתיות וקבעו כי "אין זו דרכה של תורה".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

יו"ר ארגון רבני צֹהר, הרב דוד סתיו, אמר כי "לא ייתכן שתיפסל נאמנותו של רב המחויב להלכה, להעיד על אדם מקהילתו שהוא יהודי". לדבריו, מותר לדון בפסיקות הרב וייס - למשל בענייני גיור, ואף לחלוק עליהן, אך "אי אפשר להתווכח על כך שכאשר הוא אומר על מישהו שהוא יהודי – אזי הוא יהודי".

 

היהדות מעודדת מחלוקת ראויה

רב המועצה המקומית אפרת, שלמה ריסקין, העיד, על פי היכרות אישית, כי הרב וייס הוא

"אדם שזהיר במצוות קלה כבחמורה", והוסיף כי לעניין הכשרת נשים על ידו להיות מנהיגות בקהילות, יש לו על מי להישען ברמה ההלכתית.

 

"הרב אבי וייס הוא אחר מהרבנים הכי פעילים והכי חשובים לא רק ביהדות אמריקה, אלא ביהדות העולם", אמר. "הוא הכשיר מאות אם לא אלפי יהודים לתורה ולמצוות, והוא עובד במסירות נפש למען היהודים והיהדות בכל מקום שהם בסכנה".

 

הרב דוד ביגמן, ראש הישיבה (משותף) בקיבוץ מעלה גלבוע, טען: "מאז ומתמיד היו מחלוקות בהלכה, והדיון הפתוח הוא לשד החיים של תורה שבעל-פה. רק בסטייה משמעותית מהדרך פסלו חכמים את בעל הדעה החריגה, ולא רק את דעתו".

 

לדבריו, "אם פוסקים חלוקים על עמדה כזו או אחרת של הרב וייס, מן הראוי שיחלקו עליה בחריפות, אך בשיח תורני ראוי. אין זו דרכה של תורה לפסול אדם על עמדותיו ההלכתיות ללא ציון מהן אותן עמדות, וללא דיון בתוכנן ובתוקפן. מחלוקת ראויה - לא רק שאינה מזיקה לתורה, היא אף מגבירה את עוצמתה.

 

פסילתו - "טעות חמורה ואיוולת"

הרב יהודה גלעד, רב קיבוץ לביא וראש הישיבה (משותף) במעלה גלבוע, קרא לרבנות הראשית לעמוד לימין היהדות האורתודוכסית - ובעיקר המודרנית - בארה"ב, שרבניה פועלים ללא לאות לקירוב בני קהילותיהם ליהדות, בעידן של התמודדות קשה עם ההתבוללות.

 

"בחזית מאבק זה בקרב יהדות ארצות הברית עומד הרב אבי וייס", ציין גלעד, וטען כי פסילתו היא "טעות חמורה ואיוולת".

 

מנכ"ל תנועת "נאמני תורה ועבודה", שמואל שטח, המלווה את מאבקו של הרב וייס, אמר כי

"ההחלטה על הקפאת העדות עדיין עומדת בתוקפה, והכל בחסות תלונות עלומות. לצערנו, למרות הפניות וניסיונות הגישור, הרבנות מנסה להראות מצג של הליך תקין, בעוד שההליך פסול מכל בחינה מוסרית שהיא".

 

עו"ד יזהר הס, מנכ״ל התנועה המסורתית, אומר בתגובה כי "הרב אבי וייס הוא רב אורתודוכס למהדרין, אך לא בעיניי הרבנות הראשית לישראל. האורתודוקסיה המודרנית המתונה בארץ התעוררה לשחר חדש, שבו היא מוצאת עצמה יחד איתנו, התנועה הקונסרבטיבית והתנועה הרפורמית, מחוץ לגדר.

 

"הם שתקו כאשר רבנינו סבלו מאפליה, הדרה והשפלה, אך אנו לא נזכיר להם נשכחות - אלא נעמוד לימינם ובכל העוצמה הנדרשת. היינו מחוץ לגדר מספיק שנים כדי לדעת שקר שם בחוץ".

 

הרב שאול פרבר, העומד בראש עמותת "עתים", אומר כי "העמותה פנתה לרבנות, והציעה לסייע בגיבוש הנחיות ברורות ושקופות להכרה ברבנים אורתודוכסיים הפועלים בקהילות בתפוצות. לצערנו, הרבנות העדיפה את דרך הפסילה האישית, תוך רמיסת כבודם של רבנים הפועלים מתוך אהבת ישראל ואהבת מדינת ישראל, ופגיעה בתלמידיהם ובני קהילותיהם.

 

"אנו קוראים לרבנות לחזור בה מפסילתו של הרב אבי וייס וכן רבנים אורתודוכסים אחרים, שמא תמצא דווקא את עצמה נפסלת על ידי העולם היהודי בארץ ובעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'יי בר-דוד
הרב אבי וייס
צילום: ג'יי בר-דוד
צילום: יוסי זליגר
הרב דוד סתיו
צילום: יוסי זליגר
מומלצים