שתף קטע נבחר

ביידן: בזכות שרון ישראל לא בסיכון גיאוגרפי

נשיא המדינה וסגן נשיא ארה"ב נפגשו בירושלים, לאחר הלווייתו של שרון. ביידן הזכיר את פועלו של ראש הממשלה לשעבר ואמר: "בזכות שרון ישראל עומדת בפני עצמה". פרס דיבר על המו"מ המדיני: "לפנינו חלון הזדמנויות שרק אלוהים יודע אם יחזור על עצמו"

לאחר שהשתתפו בלוויית ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון ז"ל, נפגשו נשיא המדינה שמעון פרס וסגן נשיא ארצות-הברית ג'ו ביידן במשכן הנשיא בירושלים. לפני הפגישה דיברו השניים על המשא-ומתן המדיני עם הפלסטינים.

 

עוד בחדשות:

פרס באשכבה: "אריק - חבר, מנהיג, מצביא"

קווים לדמותו: חיי שרון בקריקטורות

 

סגן הנשיא האמריקני אמר לפרס כי "הנשיא אובמה רצה שאהיה פה היום, לא רק כדי לחלוק כבוד אחרון לגיבור גדול, אלא לאדם שלדעתי שינה את מדינת ישראל והגן עליה משכנים עוינים, בעלי צבא גדול יותר ומחומשים היטב. הוא שינה את הנסיבות שבהן ישראל אינה יותר בסיכון גיאוגרפי, אלא עומדת בזכות עצמה, בכוח יוצא מן הכלל".

 

 

ביידן ופרס בבית הנשיא (צילום: ליאור מזרחי) (צילום: ליאור מזרחי)
ביידן ופרס בבית הנשיא(צילום: ליאור מזרחי)

 

ביידן אמר לפני הפגישה כי שרון לא השתנה, אלא שינה את הפוקוס שלו. "באחת ההצהרות האחרונות שלו, שרון הצהיר כי רוצה לפעול למען השלום. זה משקף את השינוי באזור ואת הצורך וההבנה שהביטחון של ישראל מונח על הסכם אמיתי עם הפלסטינים, שנובע מגבולות ביטחון ושלום".

 

 

ארונו של אריאל שרון ז"ל (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
ארונו של אריאל שרון ז"ל(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ביידן בטקס האשכבה בכנסת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ביידן בטקס האשכבה בכנסת(צילום: AFP)

 

סגן הנשיא האמריקני התייחס גם לשינויים במדינות ערב בשנים האחרונות ואמר כי האביב הערבי הוא בעל משמעות היסטורית. "המקום היחיד שבו ניתן ליצור אי של שקט ויציבות הוא באמצעות השלום בין ישראל לפלסטינים, שתי מדינות השומרות על יציבותן וביטחונן אחת של השנייה", אמר ביידן. "הנשיא אובמה ואני מאמינים כי זה אחד מהרגעים בהיסטוריה אותם אסור לפספס. מזכיר המדינה קרי נחוש למצוא פתרון, ויש החלטות קשות, אך אני מאמין כמוך כי ראש הממשלה נתניהו יכול לעשות את זה".

 

"זמן חשוב מאין כמוהו"

נשיא המדינה הודה לסגן נשיא ארצות הברית על שהגיע לישראל כדי לחלוק כבוד אחרון לשרון ז"ל ועל השתתפותו בלוויה, שנערכה בגבעת הכלניות בנגב המערבי. "דבריך המרגשים בעלי פרספקטיבה ההיסטורית ביחסים בין ישראל לארה"ב ונוגעים גם להווה", אמר פרס. "הגעת לישראל בזמן חשוב מאין כמוהו. אנו עומדים בפני החלטות קשות בנוגע לתהליך השלום. כולנו מודעים כי אנחנו חייבים לעשות זאת עכשיו, לפנינו חלון הזדמנויות שרק אלוהים יודע אם יחזור על עצמו בעתיד".

 

פרס אמר כי הוא מאמין כי ממשלת ישראל והעומד בראשה בנימין נתניהו לוקחים זאת ברצינות גמורה. "אני מאמין כי יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הוא פרטנר רציני, והפרטנר הנכון ועל כן עלינו לקבל את ההחלטה ולא לדחות אותה, זהו זמן קריטי והזדמנות אדירה לשלום. ישנה החלטה נכונה אחת והיא שלום על בסיס

 שתי מדינות לשני עמים לישראל ולפלסטינים. אם השלום בין ישראל לפלסטינים אכן יתממש, תהיה זו הזדמנות למזרח התיכון כולו לשנות את פניו. עלינו להמשיך קדימה במלוא הכוח ולא לסגור את חלון ההזדמנויות".

 

נשיא המדינה הוסיף כי "חשוב להדגיש כי המתרחש בעיראק, תימן או סוריה אינו קשור לישראל, אך הקשר בין ישראל למזרח התיכון הוא באמצעות השלום עם הפלסטינים. מזכיר המדינה קרי פועל במרץ למצוא פתרון לשני הצדדים, וברצוני להודות לנשיא אובמה ולך על תמיכתכם בו. אנו רואים שינוי גם מסביב: כאשר גם הליגה הערבית מציעה היום פתרון של שלום. עתיד המזרח התיכון קשור בעתידנו, ואנו נרצה לראות את שכנינו מצליחים ומשגשגים. גם אירופה, הציעה מעמד מיוחד לנו ולפלסטינאים במידה ויושג השלום, ואנו מעריכים זאת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן, לע"מ
פרס וביידן. מדברים על שלום
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים