שתף קטע נבחר

יעלון: קרי משיחי ואובססיבי, שייקח נובל ויילך

שר הביטחון במתקפה חסרת תקדים על מזכיר המדינה. "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי בשיחות סגורות אמר יעלון: "תוכנית הביטחון האמריקנית לא שווה את הנייר שעליו נכתבה. הגיע הזמן לומר לאמריקנים - מספיק זה מספיק". הסיפור המלא: הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

בזמן שארצות-הברית לוחצת בכל הכוח, במטרה להגיע להסכם מדיני בין ישראל לפלסטינים, מתברר ששר הביטחון משה (בוגי) יעלון מביע בשיחות פרטיות בישראל ומול האמריקנים סקפטיות גדולה לגבי המאמצים - ואף לא חוסך במילים קשות על אבו מאזן ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

 

עוד חדשות

ביידן: בזכות שרון ישראל לא בסיכון גיאוגרפי

דיווח באיראן: חייזרים נאצים שולטים בארה"ב

 

"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר (ג') כי לקראת בואו של מזכיר המדינה קרי אמר יעלון בשיחות סגורות: "אבו מאזן חי וקיים על חרבותינו. ברגע שנעזוב את יהודה ושומרון הוא גמור. למעשה, כל החודשים האחרונים לא מתקיים משא ומתן בינינו לפלסטינים - אלא בינינו לאמריקנים. הדבר היחיד שיכול 'להציל' אותנו הוא שג'ון קרי יזכה בפרס נובל ויניח לנו במנוחה".

יעלון בבקעה. "רק המשך הנוכחות שלנו ביהודה ושומרון ימנע טילים על נתב"ג ונתניה" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
יעלון בבקעה. "רק המשך הנוכחות שלנו ביהודה ושומרון ימנע טילים על נתב"ג ונתניה"(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

"תוכנית הביטחון האמריקנית שהוצגה לנו לא שווה את הנייר שעליו נכתבה", אומר שר הביטחון. "אין בה ביטחון ואין בה שלום. רק המשך הנוכחות שלנו ביהודה ושומרון ועל נהר הירדן יבטיח שנתב"ג ונתניה לא ייהפכו למטרות וליעדי תקיפה של טילים מכל עבר. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהגיע אלינו נחוש ופועל מתוך אובססיה לא מובנת ותחושה משיחית, לא יכול ללמד אותי דבר על העימות עם הפלסטינים".

 

"אין מו"מ, הכול בינינו לבין האמריקנים"

יעלון, שמשתתף בשיחות מול קרי לצד נתניהו, הפך בחודשי המשא ומתן ליריב מר וקשה של הצוות האמריקני. "אני האגוז הקשה לפיצוח", הוא טען. "אין בכלל משא ומתן עם הפלסטינים. האמריקנים מנהלים משא ומתן איתנו ובמקביל הם נושאים ונותנים עם הפלסטינים. לפי שעה, אנחנו הצד היחיד שנתן משהו - שחרור רוצחים - ואילו הפלסטינים לא נתנו דבר". בשיחות עם האמריקנים אומר יעלון כי אבו מאזן איננו פרטנר להסדר וכי הוא מתבצר בעמדותיו.

      

לאחר שהתוכנית של הגנרל ג'ון אלן - שבהכנתה, לדברי קרי, עסקו 160 מומחים - הוצגה בשבועות האחרונים בשיחות עם הצוות הישראלי, קרי הגדיר אותה כתוכנית שתבטיח שהגבול המזרחי של ישראל "יהיה השקט ביותר בעולם, יותר מהגבול בין קנדה לארצות הברית". יעלון ניקב את הבלון הזה מכל האוויר שהיה בו.

 

"על מה אתם מדברים?", שאל שר הביטחון. "הצגתם לנו תוכנית שמבוססת על טכנולוגיות מתוחכמות, לוויינים, סנסורים, חדרי מלחמה עם מסכי טלוויזיה - בלי נוכחות בשטח של כוחות שלנו. ואני שואל אתכם - איך הטכנולוגיה תענה על מה שיקרה אם חוליה של סלפים או של הג'יהאד האיסלאמי תנסה לבצע פיגוע טרור נגד יעדים בישראל? מי יטפל בהם? איזה לוויינים יטפלו בתעשיית הרקטות שמתפתחת בשכם ושישוגרו לעבר תל אביב והמרכז? ברצועת עזה כבר מחזיקים ארגוני הטרור אלפי טילים שמכסים את מרכז הארץ. ארגוני הטרור הללו העבירו ידע וטכנולוגיות לייצור טילים לגדה".

 

לדעת יעלון, הבסיס להבטחת ביטחונם של הישראלים מול הפלסטינים טמון בהכרה שלהם בישראל כמדינת הלאום של היהודים. "אם בדבר הזה לא יחול שינוי הרי שאין שום משמעות ללוויינים והסנסורים שהאמריקנים מציעים. הילד בן חמש עם חגורת נפץ ימשיך לנסות לפגוע בנו כשיגדל", אומר יעלון. שר הביטחון לא מתכוון לשתף פעולה עם מה שהוא מכנה מניפולציה פלסטינית-אמריקנית. "נתנו מספיק ולא קיבלנו דבר", הוא אומר, "בתרגום חופשי מאנגלית נאמר לידידינו האמריקנים - מספיק זה מספיק".

 

ויתורים? לא בליגה הערבית

העיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" דיווח מפי גורמים בליגה הערבית כי מזכיר המדינה האמריקני, שנפגש ביום ראשון עם שרי החוץ של הליגה הערבית בפריז, ביקש מהם לגלות גמישות ולגרום לפלסטינים לבצע כמה ויתורים על מנת שהממשל האמריקני יוכל להפעיל לחצים על ישראל לבצע ויתורים דומים. קרי הביע חשש שאם יוזמתו תיכשל, תירשם נסיגה גדולה בתהליך השלום בכללותו.

 

על פי הגורמים, במהלך הפגישה שנמשכה כשלוש שעות, הגיב שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי בתקיפות לרעיון, בייחוד לכל הקשור להתנגדות הצד הפלסטיני באופן מוחלט למאמציה של ישראל להכיר בה כמדינה יהודית. על פי העיתון הצד הערבי דחה את בקשתו של קרי ותמך באופן מוחלט בעמדה הפלסטינית. 

 

הסיפור המלא מתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

 

השתתף בהכנת הידיעה: רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב תל אביב
קרי באחד מביקוריו בארץ. "אובססיבי"
צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב תל אביב
מומלצים