שתף קטע נבחר

מי רוצה לדחוף את החרדים למרי אזרחי?

חוק הגיוס הוא מלחמה על התודעה, ועל סמליה של החברה הישראלית. בתודעה החרדית הוא מתקבע כמלחמה על לימוד התורה, וכך הפכו כחצי מיליון איש את צה"ל לאויב המגזר. הסטטוס-קוו אולי ישתנה, אך החברה הישראלית נקרעת מבפנים, ודוחפת את החרדים למרי אזרחי על בסיס דתי

ביום רביעי עומדת הכנסת להצביע על התיקון לחוק שירות ביטחון. בכך תסתיים המערכה המי-יודע-כמה בסוגיית גיוס תלמידי הישיבות לצה"ל, מערכה שהחלה לפני כשנתיים כשבג"ץ ביטל את חוק טל.

 

<< עוד חדשות ועדכונים - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

קשה לזכור מקרה דומה, בו הכנסת חוקקה חוק שכל מכיריו מעידים כי הוא לא חכם, לא ישים, לא מקדם את תכליותיו הוא (ואולי אף מסיג אותן אחור), וככל הנראה, אף כושל בחוקתיותו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

על חוסר המעשיות של הסנקציות הפליליות, נכתב לא מעט. כל המומחים תמימי דעים כי אין דרך ישימה להפעילן. גם כל גורמי הממשל - לרבות מנהיגי "יש עתיד" - מודים כי הסנקציות הללו לא יופעלו לעולם.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

אז מדוע, אם כן, נוהל מאבק עיקש לכלול אותן בהסדר החדש? מהסיבה הפשוטה, שהחוק הזה הוא מלחמה על התודעה, ועל סמליה של החברה הישראלית. קביעה שלפיה לימוד תורה יכול להוות סנקציה פלילית, מהווה שינוי סטטוס-קוו תודעתי, גם אם לא מעשי, ואמירה קשה ביותר כלפי הציבור החרדי בישראל.

 

החברה הישראלית נקרעת מבפנים

מדוע מפלגות הקואליציה מסכימות לכך? משום שמדובר בדיל פוליטי, הקושר שלושה "מגה-חוקים"

לעסקת חבילה אחת.

 

הצהרת החוק שהתפרשה בתודעה החרדית כמלחמה על לימוד התורה, נתקלה בחומה בצורה של כחצי מיליון איש שהפכו את צה"ל, שלא באשמתו, לאויב של החברה החרדית בישראל. הסטטוס-קוו אולי ישתנה, אך החברה הישראלית נקרעת מבפנים.

 

ההכרזה הצפויה של מועצת גדולי התורה על האיסור להתייצב בבקו"ם, באם יחוקק החוק - תהווה הלכה למעשה מרי אזרחי על בסיס דתי. מעולם לא הייתה כזאת בישראל, ושלטון דמוקרטי איננו יודע להתמודד עם צעד שכזה.

 

מי תומך במהלך הזה? אף אחד

בסוף השבוע התפרסם מכתבם של אנשי רוח המבקשים מראש הממשלה להתערב ולבטל את הסנקציות הפליליות.

בכך מצטרפים החותמים לשורה ארוכה של מתנגדים לחוק המתגבש. למעשה, אין ולו מומחה אחד בכל מדינת ישראל, שסבור כי החוק החדש יביא לתוצאה המוצהרת: הגדלת השוויון בנטל.

 

כל המומחים והפרשנים המכירים את הפרטים, ללא יוצא מן הכלל, מבינים כי זהו מודל אסוני לחברה הישראלית, שאין בו שום בשורה מעשית להגדלת השוויון באיזשהו נטל. אדרבה, נסו להיזכר בשם אחד שהתראיין בכלי תקשורת כלשהו, ותמך בחוק. תתאמצו. אין כזה.

 

אז חברי הכנסת, כאשר תצביעו ביום רביעי בעד התיקון לחוק שירות הביטחון, דעו שאתם מכניסים את החברה הישראלית למעבדת ניסויים מסוכנת, ללא כל תכלית מעשית (מלבד, כמובן, הצורך הפוליטי). ניהול הסיכונים שלנו מעולם לא היה משובש יותר.

 

הכותב הינו מרצה למשפטים בקריה האקדמית אונו, ומחבר הספר "שחור, כחול-לבן: מסע אל תוך החברה החרדית בישראל" ("ידיעות ספרים").

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לאן אתם רוצים להגיע?
צילום: AFP
ד"ר חיים זיכרמן
מומלצים