שתף קטע נבחר

אחרי 70 שנה: הרבנים שבו להונגריה

אלפי רבנים הגיעו להונגריה לציון 70 שנה לפלישת הנאצים ולשואת יהודי הונגריה, וקיימו גרסה משלהם ל"מצעד החיים", על גדות הדנובה. "סמוך למטה של אייכמן צועדים יהודים שעיקר פעולתם היא להפיץ יהדות", אמר הרב הראשי לישראל. "אין תשובה ניצחת מזו לכך שעם ישראל חי"

 

 

הונגריה לא רגילה במראות כאלה: אלפי רבנים צועדים על גדות הדנובה, לצלילי שירת "אני מאמין". 70 שנה אחרי שהנאצים נכנסו להונגריה, ציינו אתמול (יום ב') רבנים בכירים מהארץ ומאירופה את יום הזיכרון למה שמציין את תחילת שואת יהודי הונגריה, כשמרכזו עצרת מרגשת לזכר הנספים, בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל ולמדינות אירופה.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, אמר ל-ynet כי התרגש מעצם הנוכחות היהודית הניצחת בסמוך למטה הגסטפו. "ליד מושבו של אייכמן שחשב שהוא מלך העולם, והוא יוכל לשלוט ולקבוע איפה יהיו יהודים, ומתי יהיו יהודים. והוא חשב שאולי יישאר יהודי אחד במוזיאון - והנה צועדים פה יהודים שמטרתם ועיקר פעולתם היא להפיץ יהדות ולהמשיך אותה. אין תשובה ניצחת מזו לכך שעם ישראל חי".

 

עוד בערוץ היהדות :

 

האדמו"ר מקאליב שנולד בטרנסילבניה, שב אתמול למדינה שגירשה אותו ואת משפחתו לאושוויץ – משם יצא לבדו בתום המלחמה, לאחר שעבר עינויים קשים. "האס-אס לקחו אותנו מהבונקר, 20 איש", סיפר. "יומיים לא הביאו לנו אוכל או שתייה. היה לנו כיס קטן עם פירורי לחם, וכל אחד הוציא את הפירורים ושם על הרצפה, כדי שאם מישהו יהיה כבר ממש במצב של רעב עד מוות, עוד יהיה לו ממה לחיות".

 

ליד מטה הגסטפו, סמוך לתחנה האחרונה של יהודי הונגריה בדרך לאושוויץ. הרבנים הראשיים לישראל ולאירופה צועדים יחדיו (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
ליד מטה הגסטפו, סמוך לתחנה האחרונה של יהודי הונגריה בדרך לאושוויץ. הרבנים הראשיים לישראל ולאירופה צועדים יחדיו(צילום: אלי מנדלבאום)

 

הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל "מרכז רבני אירופה" ומי שעומד מאחורי הכנס, מספר ל-ynet כי הסכנה העיקרית היום לקהילות היהודיות באירופה, לדבריו, זו ההתבוללות. "לא האנטישמיות, כפי שטועים לחשוב. וזו המטרה העיקרית של הכנס הזה", על אף שהוא מוסיף כי האנטישמיות הגוברת היא בעיה חמורה. "מטרת הארגון היא להילחם בתופעות שמאיימות על חיי הקהילה היהודית, כמו איסורים על שחיטה וברית מילה, שהם אנטישמיות במסווה".

 

הרב בנימין יעקבס, רבה הרשאי של הולנד, רואה בדאגה את האנטישמיות המתגברת: "היא מתחילה להיות גלויה. רואים את זה ברחוב. כמעט ארבעים שנה אני בהולנד. נולדתי בהולנד. ועד לפני כמה שנים אף פעם לא אמרו לי ברחוב 'יהודי מלוכלך'. היום זה כמעט רגיל. מצד שני, יש גם קבוצות של נוצרים שאוהבים באמת את היהודים ועוזרים לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"התשובה הניצחת לנאצים"
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים