שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  היועץ לקבינט הדיור: 'אל תקנו בינתיים דירות'

  אורי שני, היועץ של קבינט הדיור, מבטיח שבעקבות אישור ביטול המע"מ על דירות ראשונות, מחירי הנדל"ן יירדו בתוך שלושה חודשים ומציע לחכות עד אז עם רכישת דירות. בריאיון באולפן ynet הוא תוקף את אנשי האוצר שהביעו ספקנות באשר לאפקטיביות המהלך: "היה להם עשור להוריד את מחירי הדירות, הם נכשלו. מי שנכשל שלא יטיף"

  "הממשלה הזאת אומרת לזוגות הצעירים שמשרתים בצבא ומשלמים מסים: אנחנו נוריד לכם מיד, בתוך חודשיים-שלושה, את מחירי הדירות ב-20%", כך הכריז היום (ג') אורי שני, היועץ לקבינט הדיור בו אושרה אתמול פה אחד התוכנית למתן פטור ממע"מ על רכישת דירה ראשונה ועל הקמת צמד מכרזים למחיר מטרה מוזלים. צפו בריאיון באולפן ynet:

   

  צפו בריאיון עם אורי שני, יועץ לקבינט הדיור    (צילום: יוגב אטיאס חגי דקל וניצן דרור)

  צפו בריאיון עם אורי שני, יועץ לקבינט הדיור    (צילום: יוגב אטיאס חגי דקל וניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לשאלת ynet אודות המומחים שטוענים שהמהלך לא רק שלא יוזיל את המחירים אלא יגרום לעלייתם אמר שני כי "קודם כל צריך לזכור ולהזכיר שוב שמחדל ארוך שנים של כל הגורמים, כולל ממשלת ישראל, גרם לעליית מחירים מטורפת ולהתעשרות המדינה בסבסוד קרקעות שהמדינה מחזיקה כ-90% מהן".

   

  כתבות נוספות בנושא מחירי הדיור :

   

  לדבריו, "יו"ר קבינט הדיור, שר האוצר יאיר לפיד, מוביל כרגע מהלך שהוא מחוץ לקופסא, הוא שונה, והוא בהמשך לשאלתו 'איפה הכסף?'. הוא זיהה איפה הכסף ואמר בואו נעשה מהפך. אנחנו, המדינה, דבר ראשון, מורידה לכם בכ-20% את מחירי הדיור מיד ובחוק".

   

  "תוכנית פשוטה - שתצליח" 

  אנשים שאתם מיניתם במשרד האוצר מתנגדים לתוכנית, ואף הכלכלן הראשי התפטר . אם אנשי המקצוע בעצמם מתנגדים למהלך, מדוע שנשתכנע אנחנו שזה המהלך הנכון?

   

  שני: "אף אחד לא הפריע לאותם כלכלנים ומומחים להוריד את מחירי הדיור בעשור האחרון ולבנות יותר דירות. הם לא עשו את זה. הם נכשלו. מי שנכשל לא יכול להטיף לאף אחד אחר. עדיף שידברו בקול יותר שקט.

   

  "כרגע יש יו"ר קבינט, יש שר בינוי. התוכנית עברה פה אחד על ידי מקבלי החלטות בממשלת ישראל, בתמיכת ראש הממשלה. הציבור צריך להיות בטוח שהממשלה הזאת, בתמיכת ראש הממשלה ושר האוצר, גם תבנה יותר וגם תוריד את המחירים".

   

  ההמלצה של המדינה: לחכות, המחירים רק יירדו ויירדו (צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות) (צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות)
  ההמלצה של המדינה: לחכות, המחירים רק יירדו ויירדו(צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות)

    

  נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג טוענת שחלק גדול מן ההטבה הזו עשוי לא להגיע כלל לרוכשים ושקיים חשש מהיווצרות של שוק שחור. איך אתם מתכוונים להתמודד עם זה?

    

  "יצא לי בעוונתי, לשרת בהרבה מאוד ממשלות, תחת מקבלי החלטות, שרי בינוי אחרים, ראשי ממשלות אחרים - בסוף מי שמעז, מי שמסתכל לציבור בעיניים אומר מה הוא הולך לעשות ועושה – רוב הסיכויים שהוא גם יצליח. רוב הסיכויים שהציבור ילך איתו. זה מה שעושה שר האוצר. מהלך אקטיבי. תוכנית פשוטה, נכון, היא לא רגילה היא לא שגרתית אבל היא תצליח. היא גם תבנה יותר דירות וגם תוריד את מחירי הדיור".

   

  נתונים עדכניים של שוק הנדל"ן החדש לבנייה מראים כי יותר מ-60% מהבנייה החדשה היא מעבר לקו הירוק. האם זו הבשורה של הזוגות הצעירים? האם לשם אתם רוצים שהם יגיעו?

    

  "לא. אנחנו מדברים על בנייה באזורי ביקוש. מאחר שאי אפשר לעשות הוקוס פוקוס, יש מחדל ארוך שנים שלא תיכננו ולא בנו, אז זה יקח קצת זמן אבל כבר ב-2015 יהיה הרבה יותר דירות וקבינט הדיור יגדיל את ההיצע. משקיעים משאבים אדירים בכל אחד מאזורי הביקוש להגדלת הדירות כאן". 

   

  רוב הדירות נבנו מעבר לקו הירוק. שני: "אזורי הביקוש הם איפה שמרבית הציבור רוצה לגור" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  רוב הדירות נבנו מעבר לקו הירוק. שני: "אזורי הביקוש הם איפה שמרבית הציבור רוצה לגור"(צילום: רויטרס)

   

  אז אזורי הביקוש בישראל נמצאים מעבר לקו הירוק? 

   

  "שם המחירים האמירו במאות אחוזים בגלל מחדלים של שנים רבות. אנחנו גם נבנה שם יותר, מתכננים ונבנה יותר, נפנה את בסיסי צה"ל (...) וגם נבנה הרבה יותר באוזורי הביקוש: תל-אביב, גוש דן רבתי, נס ציונה, כל הערים האלו. שם יבנו הרבה יותר דירות לדור הזה שעד עכשיו רק קיפחו אותו וישבו על גבו".

   

  ומה באשר לשוק השכירות? עד מתי ציבור השוכרים ימשיך לשלם מחירים מופקעים? 

   

  "נתחיל לבנות שכונו שלמות של מגורים לשכירות, זה יקח שנתיים-שלוש-ארבע-חמש. בינתיים קבינט הדיור הביא את ראש עיריית תל-אביב לפתוח פיילוט על הקפאת מחירי השכירות. נתחיל בתל-אביב ונרחיב את זה". 

   

  התוכנית שלכם עוד אמורה לעבור תהליך חקיקה ארוך. מתי הבשורה הזאת תגיע לכיס של הצרכנים? 

   

  "לחקיקה יקח בערך חודשיים עד שלושה - והעסק יצא לדרך. אני מציע לכל מי שרוצה לקנות דירה לא לקנות כרגע אלא אם כן הקבלן עושה 20% או 25% הנחה. אם לא - אל תקנו. תחכו. תוך כמה חודשים התוכנית הזאת על הדרך יחד עם תוכניות נוספות: גם יהיו יותר דירות ומי שלא יקנה השנה אז יקנה בשנה הבאה. המחירים רק ירדו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוגב אטיאס חגי דקל וניצן דרור
  אורי שני. "ב-2015 יהיו פה הרבה יותר דירות"
  צילום: יוגב אטיאס חגי דקל וניצן דרור
  מומלצים