שתף קטע נבחר

שנגחאי: מדריך עירוני

אוכל מעולה, שווקים מרשימים ואדריכלות שמשלבת בין המסורתי לעתידני: ביטול הוויזה לשהות קצרה בסין היא הזדמנות מעולה להתוודע אל שנגחאי, על הדרך מהמזרח או כיעד לחופשה עירונית קצרה. כל ההמלצות והפרטים - במדריך שלפניכם

 

במונחים היסטוריים סיניים, שנגחאי נחשבת לעיר צעירה יחסית, שכוכבה דרך רק בסוף המאה ה-19. עד אז, עיירת הדייגים הקטנה נחשבה לפרבר של העיר העתיקה סוג'ואו. מלחמות האופיום וכניסת המערב לסין שינו את המפה ושנגחאי הפכה כמעט בין לילה למרכז העצבים התרבותי, הכלכלי והפוליטי של איזור החוף הסיני.

 

עוד טיולים בערוץ התיירות:

תפתח חלון: יום ב"בתים מבפנים"

אפשר לנסוע בשקט?

יש עתיד: כך ייראו מושבי המטוסים  

 

האזורים האוטונומיים שהיו בשליטת מעצמות המערב בשנגחאי נהנו מצביון מערבי, ונוצר שילוב אדריכלי ודמוגרפי בין הסיני- המסורתי לחדשני והאירופי.  

 

מסוף המאה הקודמת, אחרי הכיבוש היפני ההרסני בתקופת מלחמת העולם הראשונה והתקופה הקומוניסטית-מאואיסטית שאחריו, חלה תנופת הפיתוח גדולה בעיר. שנגחאי כיום נחשבת לאחת הערים המתקדמות והבינלאומיות של סין ובירתה הכלכלית. מדיניות הממשל החדשה שמאפשרת ביקור של 72 שעות בלי צורל וויזה לסין מגלמת הזדמנות נהדרת לקפוץ לביקור קצר בעיר, בפרט למי שכבר נמצא במזרח הרחוק.

  

ישן וחדש. שנגחאי (צילום: shutterstock)
ישן וחדש. שנגחאי(צילום: shutterstock)

 

5 אטרקציות עירוניות שאסור לפספס

 

1. טיילת באנד

טיילת באנד (The Bund) היא אחת המקומות הידועים בשנגחאי ודוגמה אדריכלית יפהפייה לשילוב שנעשה בעיר בין ישן לחדש. בעבר הלא רחוק נחשב האזור לעשיר והיוקרתי בשנגחאי. כיום צופים הבניינים הישנים אל קו הרקיע החדש של שנגחאי בפודונג, שם ניצבים גורדי השחקים של העיר, סמל לפיתוח המואץ שסין עוברה מאז שנות ה-80.

 

רצועת הבניינים המרשימה מתקופת השלטון הבריטי יושבת על צד אחד של נהר החואנגפו שחוצה את העיר ומעברה השני העיר החדשה. אפשר לעבור את הנהר במעבורת לצידה וגם בלילה הטיילת אטרקטיבית ויפה. משך ההליכה לאורכה - כשעה.

 

2. גני יו והעיר העתיקה

הרובע ההיסטורי של שנגחאי הוא השריד האחרון שנותר מהעיר המקורית, שישבה בתוך חומות. גני יו (Yu Yuan), ממוקמים במרכז הרובע המשחוזר והוקמו במאה ה-16. סביבם, ברובע ממוקמות מאות חנויות תיירים קטנות, בתי תה, שאחד מהם מקורי ובן מעל ל-100 שנה. עוד במקום: מקדש אלי העיר שנגחאי ומנזר הנשים היחיד בעיר.

 

3. תצפית פנורמית מגורדי השחקים בפודונג

אזור פודונג נבנה כולו בשלושים השנים האחרונות על גדות נהר החואנגפו. כשעומדים על טיילת הבאנד ומסתכלים על קו הרקיע החדש של העיר, אי אפשר שלא להתפעל מתנופת הפיתוח האדירה של האיזור. מרשימה לא פחות התצפית על העיר דווקא מהכיוון הנגדי - ממעלה אחד מהמצפים שבגורדי השחקים.

 

בניין הטלוויזיה (TV Pearl Tower) מציע תצפית של 360 מעלות וקומה עם רצפת זכוכית שצופה בגובה 259 מטרים.

התצפית מבניין הסחר העולמי (SWFC) מחזיקה בשיא גינס לתצפית הגבוהה בעולם, המיתמרת לגובה 492 מטרים. מגדל ג'ין מאו (Jin Mao) הוא אמנם הקטן מביניהם, אבל מציע חוויה אחרת- ישיבה בבר עם תצפית פנורמית על העיר מהקומה ה-87.

 

מגדל שנגחאי שנמצא כרגע בבנייה, אמור להגיע לגובה 632 מטרים וייפתח לקהל בתחילת 2015. אם תרצו לדמיין איך תראה התצפית בגובה הזה, אתם מוזמנים לצפות בסרטון של שני בחורים שטיפסו עד למנופים למעלה וצילמו הכל.

 

נוף פנורמי של 360 מעלות. מגדל הפנינה (צילום: shutterstock)
נוף פנורמי של 360 מעלות. מגדל הפנינה(צילום: shutterstock)

 

4. סיו טיין די​ - Xintiandi

הרחוב המשוחזר הזה אינו חלק מהרובע הצרפתי הישן של העיר, אלא אחת מהשכונות הסיניות הישנות ששופצה והוסבה למרכז מסחרי. זהו אחד האזורים היוקרתיים בעיר שכולל שלל מסעדות, בתי קפה ומועדונים.

 

בתי השיקומן הייחודיים לשנגחאי שנמצאים באיזור נבנו במאה ה-19 עם הפיתוח המואץ שיזמו מעצמות המערב וסינים רבים החלו נוהרים לשנגחאי שהציעה אפשרויות עבודה רבות והשכונות בתוך חומות העיר העתיקה לא הצליחו להכיל יותר את התושבים החדשים. כיום, רוב השכונות האלה מועדות להריסה וחלק קטן בלבד מיועד לשימור.

 

הרחוב המשוחזר מוקף בשכונות ישנות ששוות ביקור לא פחות. איזורים אלו לא זכו לשיפוץ דומה ומעבירות תחושה אותנטית של החיים בעיר.

 

5. אזור הגטו היהודי

לשנגחאי עבר היסטורי יהודי מרשים. בעיר התיישבו יהודים ממגוון תפוצות שונות שהגיעו בשלושה גלי הגירה, כל אחד בנסיבות אחרות והחל מאמצע המאה ה-19.

 

אזור הגטו הישן שימש את הפליטים שנמלטו מאירופה ב-1939, ערב מלחמת העולם השנייה. כיום משמש הבניין שהיה בעבר בית הכנסת "אהל משה" (של הקהילה הרוסית) כמוזיאון שמספר את סיפור הפליטים היהודים.

 

מהקהילות הישנות לא נותרו כמעט שרידים בעיר, אבל הזקנים המקומיים עדיין זוכרים בחיבה את היהודים שחיו כאן והסיפור המדהים של הצלת היהודים עדיין מסופר. אתרים נוספים עדיין עומדים בעיר אבל הכניסה אליהם מוגבלת בשעות ודורשת תיאום מראש. 

 

תקציב

שנגחאי (וסין בכלל) לא זולה לטיול וניתן להשוות את רוב המחירים לחופשה באילת. אפשר להסתדר בתקציב נמוך, אבל למי שרוצים לאכול במסעדות טובות (לא בהכרח מסעדות יוקרה) ולהתמקם באזורים מרכזיים, קחו בחשבון שתקציב ההוצאות יעלה משמעותית.

 

התחבורה הציבורית זולה מאוד בהשוואה לארץ- רוב הנסיעות במוניות בתוך העיר ינועו בין 14 ל-50 יואן (סביב 20, 25 שקלים), כרטיס במטרו נע בין 3 ל-5 יואן (כ-2 שקלים) לנסיעה וניתן לקנות כרטיס יומי או לשלושה ימים.

 

תקציב יומי לאוכל : סביבות 150-200 יואן לאדם יספיקו לכם לארוחות טובות במקומות נקיים, קפה ואולי קצת נשנושים.

 

שווקים

 

1. שוק העתיקות שברחוב דונג טאי - Dong Tai

ממוקם באחד הרחובות הישנים של העיר ומציע מיני עתיקות ובעיקר מזכרות. נחמד להסתובב במקום רק בשביל לקבל טעימה משנגחאי של שנות ה-30.

 

תמצאו במקום הרבה פוסטרים ותצלומים ישנים, רפליקות של חיילי הטרקוטה המפורסמים משיאן, מזוודות, טלפונים ומגאפונים ישנים וכמובן חיקויי פורצלן למיניהם.

Dongtai Road. פתוח כל יום מ-10:00 עד השקיעה

 

2. שוק הצרצרים והציפורים

מהצד השני של שוק העתיקות, נמצא השוק הזה, שממוקם במתחם מוקף בנייני מגורים ולכן הכניסה קצת קשה לאיתור.

המתחם לא גדול וכשמו כן הוא- כולל ציפורים למכירה וכן צרצרים, שהסינים מאמינים בכוחם להביא מזל טוב ואהבה. הסינים קונים את הצרצרים בכלובים קטנים ותולים אותם בכניסה לביתם. הציפורים מאידך הן חיות מחמד לכל דבר. עוד בשוק: אביזרי לבוש לכלבים, גורי חיות אחרות ואוכל. 

Xizang Rd (s), Near Fuxing Road. פתוח כל יום מ-10:00 עד 18:00

 

3. שוק התה

שלוש קומות שכוללות את כל סוגי התה שמייצרים בסין. שווה לקפוץ ואפשר לבקש טעימות לפני שקונים. קחו בחשבון שכדאי וצריך להתמקח.

 

Zhongshan Xi Road 520. פתוח כל יום בין 9:00 ל-18:00

 

4. שוק הזיופים

חמש קומות עם חנויות קטנות שמציעות מכל הבא ליד: תיקים, שעונים, עטים, מזכרות, בגדים, משקפיים, נעליים צעצועים וגאדג'טים על טהרת החיקויים (על אף שכמה מהן מציעות מוצרים מקוריים שלדבריהם לא עברו בדיקות איכות במפעל).

 

איכות הפריטים משתנה מחנות לחנות והמחירים מצדם משתנים בהתאם ליכולות המיקוח שלכם. אל תחששו להוריד את המוכרים ל-10% מהמחיר המקורי שהם ביקשו.

 

Nanjing Rd (W) 580

 

הסוהו. שנגחאי (צילום: shutterstock)
הסוהו. שנגחאי(צילום: shutterstock)

 

שופינג

בשנגחאי מגוון ענק של אזורי קניות, החל מחנויות בוטיק קטנות ברובע הצרפתי הישן וכלה ובקניוני ענק יוקרתיים.

 

מדרחוב נאנג'ינג - Nanjing Road

אחד ממדרחובי הקניות הארוכים בעולם שמשובץ בבניינים קולוניאליים גדולים וכן קניונים.

 

טיאן זי פאנג​ - Tianzifang

באזור הסוהו של שנגחאי ממוקמות חנויות בוטיק וחנויות תיירים קטנות לצד בתי קפה ומסעדות משובחות. קחו בחשבון שמותגים בינלאומיים יעלו בשנגחאי יותר משיעלו באירופה או ארצות הברית והמידות מותאמות למימדי המקומיים.

 

מקדשים

בשנגחאי כמה מקדשים בודהיסטיים גדולים, כששני המוכרים שבהם הם מקדש בודהה ג'ייד (jade Buddha Temple) המפורסם שבמרכזו פסל שעשוי מגוש ענק ויחיד של אבן ג'ייד לבנה ומקדש ג'ינ-אן (Jin’an Temple). 

 

עוד בשנחאי: מקדש קונפוציאני עירוני ומקדש אלי העיר הישן שבאזור העיר העתיקה.

  

בודהיזם. מקדש ג'ייד בודהה (צילום: shutterstock)
בודהיזם. מקדש ג'ייד בודהה(צילום: shutterstock)

 

מוזיאונים

מוזיאון התכנון העירוני - Urban Planing Museum

מציע אוסף תצלומים ומפות של שנגחאי הישנה. בקומה הרביעית של המוזיאון בנו מודל ענק של העירף שהתאורה משתנה עליו בהתאם לשעות היום. אם תגיעו בשעות הצהריים תוכלו לצפות גם בסרט פנורמי (בחדר עגול) על תולדות העיר.

 

100 Renmin Ave (ליד כיכר העם ומול מוזיאון שנגחאי). פתוח כל יום פרט לימי שני 9:00-17:00. מחיר כניסה: 30 יואן

 

מתחם האמנות M50

אזור מסחרי שלם שננטש בעבר ומאוכלס כיום בשלל גלריות לאמנות סינית מודרנית. אם מחפשים טוב, ניתן למצוא גם מציאות.

 

 No.50 Moganshan Rd., close to Chanhua Rd. פתוח כל יום בין השעות 9:00-17:00. פתוח לקהל

 

​ה​מוזיאון​ לאמנות סינית מודרנית​ (MOCA)

ממוקם בתוך הפארק בגן העם (People's square) וכולל תערוכות מתחלפות של אמנות סינית נבחרת בת זמננו.

 

http://www.mocashanghai.org/

 

Nanjing Road. כדאי לבדוק תערוכות ולוודא שהמוזיאון אינו סגור בשל החלפת תערוכה במקום. מחיר משתנה בהתאם לתערוכה המוצגת

 

תחנת הכח הישנה
מתחם חדש יחסית, שלוחה של מוזיאון MOCA שמאגד מבחר אמנים בינלאומיים ומקומיים.

 

200 Huayuangang Lu, near Miaojiang Lu. פתוח כל יום פרט לימי שני, בין השעות 9:00-17:00. שווה לבדוק תערוכות מראש באתר - www.powerstationofart.org/en/

 

מחיר כניסה משתנה, בדרך כלל בסביבות ה-50 יואן

 

חיי לילה - 3 ברים ומועדונים מומלצים

האורות בטיילת באנד כבים ב-22:00, אבל במועדוני שנגחאי ממשיכים לחגוג לתוך השעות הקטנות של הלילה. בערבי נשים (Ladies Night) הכניסה והאלכוהול לבנות המין היפה היא בחינם.

 

ללא הפסקה. שנגחאי בלילה (צילום: shutterstock)
ללא הפסקה. שנגחאי בלילה(צילום: shutterstock)

 

רחוב הבארים - יונג קאנג - YongKang

רצועת ברים שממוקמת ברובע הצרפתי הישן. שולחנות קטנים פזורים בכל מקום והבתים מסביב תורמים לאווירה המיוחדת. המשקאות כאן זולים יותר מהבארים הגדולים אבל עדיין שומרים על איכות טובה.

 

Cloud 9

בר מועדון אופנתי שממוקם בקומה ה-87 של מלון הגראנד היאט בפודונג, המקום קיבל את הכינוי "Sky Lounge" בגלל הנוף המרשים שנשקף מהחלונות. בימי רביעי מציעים כאן שתייה חינם לנשים.

 

ועוד משהו: שימו לב שהכניסה בלבוש מתאים- מכנסיים קצרים וכפכפים לא יתקבלו בברכה.

 

כתובת: Grand Hyatt, Jin Mao Tower, 87/F, 88 Century Avenue, near Dongtai Rd.

 

בר רוז' - Bar Rouge

בר צרפתי שממוקם בקומה העליונה של אחד מבנייני טיילת הבאנד. המוניטין של המסיבות המעולות שמתקיימות כאן ונמשכות עד שעות הבוקר המוקדמות לא מכזיב ומצדיק ביקור בסופי השבוע.

 

כאן כדאי לשריין כניסה מראש וחובה להגיע במכנסיים ארוכים ונעליים סגורות.

 

כתובת: No/ 18 Zhongshan rd. (1), on the Bund

 

אוכל

המטבח המקומי של שנגחאי ידוע בטעמים המתוקים יחסית לשאר סין. בתפריט המקומי כלולות כמובן כל מנות האורז והנודלס המסורתיות עם מגוון רחב מאוד של מנות צמחוניות. המאכל המזוהה ביותר עם שנגחאי הוא הבאו (Xiaolong Bao) - כופתאותל ממולאות בבשר או בירקות ברוטב. שימו לב שבדרך כלל מדובר במילוי בשר חזיר - כך שחשוב לשאול.

 

המנהג בסין הוא להזמין מבחר מנות מהתפריט לכל השולחן כך שכל הסועדים יוכלו ליהנות מכל הטעמים. הכמויות יחסית קטנות לאדם אחד ולכן מומלץ להזמין כמה מנות לכולם ופשוט לחלוק.

 

מנות קטנות של אושר. דאמפלינגס (צילום: shutterstock)
מנות קטנות של אושר. דאמפלינגס(צילום: shutterstock)

 

למי שאינו מעוניין בטעמים המקומיים, מגוון המסעדות הזרות בעיר הוא מהגדולים בסין ותוכלו למצוא כאן הכל- איטלקי, צרפתי, ספרדי, אמריקאי וכמובן- ים תיכוני. מסעדות ממטבחים שונים בסין ניתן גם כן למצוא בקלות כך שתוכלו לגוון עם אוכל מפרובינציות כמו יוננאן, סצ'ואן בייג'ינג ואפילו שינג ג'יאנג. 

 

Din Tai Fung

אחת מרשת מסעדות הדאמפלינגס הטובות בעיר שבכלל במקור מטיוואן וציעה מגוון של כיסונים במילואים, גדלים וצורות שונות. תוכלו למצוא גם הרבה אפשרויות לתוספות בצד- מנות צמחוניות שונות, נודלס או ירקות מאודים. תפריט באנגלית.

 

שני מיקומים נוחים למטיילים:

אזור המסעדות Xintiandi – 10 דקות הליכה מתחנת המטרו Huangpi nan lu על קו 1

Xintiandi, South Block Plaza, 2/F, Lane 123 Xingye Rd, near Madang Rd, Tel: 021 6385 8378.

אזור גני יו והעיר העתיקה – 2 דקות הליכה מתחנת המטרו Yu Yuan Garden, על קו 10

168 Fangbang Zhong Rd, near Zhoujin Rd , Tel: 021 6334 1008

 

Vegetarian Lifestyle

רשת מסעדות מקומיות, אבל הפעם במתכונת בודהיסטית וצמחונית. המנות והטעמים יפתיעו אתכם ומומלץ בחום לא לוותר על ביקור במקום. המחירים נוחים ביותר (70-80 יואן לאדם) והשירות נעים. תפריט באנגלית.

 

10 דקות הליכה מתחנת המטרו Nanjing Xi Lu על קו 2

258 Fengxian Rd, near Jiangning Rd. Tel: 021 6215 7566

 

Hai Di Lao Hot Pot

ארוחת הוט פוט הוא חוויה בפני עצמה: יושבים כולם סביב שולחן שבמרכזו סירי מרק המתבשלים בזמן הארוחה. ב"האי די לאו" תוכלו להזמין מגוון של ירקות, אטריות, בשרים ופירות ים, לטבול ולבשל במרקים הלוהטים.

 

משך הארוחה ארוך אבל החוויה מיוחדת. המחירים כאן נמוכים מאד (כ-80 יואן לסועד) ומומלץ להזמין מקומות מראש כי התור בכניסה תמיד ארוך. מה שכן, גם בזמן ההמתנה ידאגו לכם לנשנושים, משחקי חברה ואפילו למניקור בסיסי.

 

לרשת כמה מיקומים בעיר, הנוח מביניהם נמצא כ-15 דקות הליכה מתחנת Nanjing Xi Lu על קו 2:

3/F, 1068 Beijing Rd., near Jiangning Rd., Tel: 021 6258 9750

 

אלכוהול

יין האורז המקומי הוא המשקה הפופולרי בעיר. זהו משקה חריף מאד, שאחוז האלכוהול בו עומד על כ-70%, כך שהוא מומלץ לאמיצים בלבד. הבירות המקומיות - Qingdao ו- Haerbin קלילות ונחמדות והמחירים בחנויות הפתוחות 24/7 או בסופרים מתחילים מ-5-6 יואן לפחית או בקבוק ובערך פי 10 מזה במועדונים.

 

מלבד אלו, נמצאים פה כל סוגי המשקאות המוכרים, אך בגלל המיסים על ייבוא האלכוהול, המחירים יקרים למדי. אל תתפתו לשם מעט: בסין, מה שנמכר בזול מעיד על איכות נמוכה. כך זה בבגדים ובתיקים וגם באלכוהול, שנוטים לחקות פה וכן למהול.

 

בתי מלון

שנגחאי מציעה יותר מ-3,500 בתי מלון ומי שאינו יודע באיזה אזורים עדיף להשתכן יכול ללכת לאיבוד בעיר הענקית, או למצוא את עצמו ממוקם רחוק ממרכזים נוחים למטיילים. הנה כמה הצעות לבתי מלן הממוקמים באזורים נגישים לטיול בעיר: קחו בחשבון שבהרבה בתי מלון יהיה קשה למצוא דוברי אנגלית, בעיקר בבתי המלון הקטנים. הצטיידו מראש בכתובות ושמות מקומות רשומים בסינית על מנת להקל על התקשורת.

 

איינשטיין וצ'פלין. מלון אסטור האוס (צילום: shutterstock)
איינשטיין וצ'פלין. מלון אסטור האוס(צילום: shutterstock)
 

 

The Peninsula Hotel

הפנינסולה זכה לעיטור מלון העסקים הטוב בעולם ב- 2012  והיה לראשון בסין שקיבל את התואר הזה. מדובר במלון יפהפה היושב על קו המים בחלקו הצפוני של הבאנד.

כתובת:No 32 The Bund, 32 Zhongshan Dong Yi Road

מחירים מתחילים ב-500$ ללילה

 

Shangrila Hotel, Lujiazui Pudong

לשנגרילה שני בתי מלון בעיר, האחד ממוקם באזור המסחרי החדש בפודונג והשני באזור ג'ינג אן, מערבה יותר. שני המיקומים מעולים ומציעים חוויה מדהימה של העיר.

כתובת: 33 Fu Cheng Road, Pudong

מחירים: החל מ-400$ ללילה

 

The Langham Xintiandi Hotel

ממוקם צמוד לאזור המסחרי Xintiandi הלנגהאם מציע חוויה יוקרתית באחד האזורים המרכזיים בעיר.

כתובת: 99 Madang Road, Xintiandi

מחירים: החל מ-400$ ללילה

 

Central Hotel Shanghai

ממוקם ברחוב מקביל ובמרחק הליכה ממדחוב נאנג'ינג המפורסם, הסנטראל הוטל מציע חדרים נוחים, ארוחת בוקר עשירה ושירות אדיב.

כתובת: 555 Jiujiang Road

מחירים: החל מ-150$ ללילה

 

Swissotel Grand Shanghai

ממוקם באזור ג'ינג אן המרכזי, הסוויס הוטל מציע גישה נוחה למטרו, מסעדות ואזורי קניות יוקרתיים.

כתובת: 1 Yu Yuan Road

מחירים: החל מ-150$ ללילה

 

Hongqiao State Guest Hotel

המיקום של בית המלון הזה מעט רחוק מהעיר, אבל הוא קרוב למרכזים היהודיים המציעים מסעדות כשרות ואינו רחוק מתחנת מטרו על קו 10. החדרים באונג'יאו מרווחים ונעימים וצוות המלון מכיר ורגיל לאורחים חובשי כיפות.

כתובת: 1591 Hongqiao Road

מחירים: החל מ-120$ ללילה

 

Astor House Hotel

בית המלון ממוקם בבניין היסטורי בצידו הצפוני של הבאנד ומפורסם בזכות אירוחם של אלברט איינשטיין וצ'רלי צ'פלין. החדרים באסטור האוס גדולים ונוחים, ומעוצבים בסגנון רטרו. ארוחת הבוקר מגוונת והשירות אדיב.

כתובת: No. 15 Huangpu Rd.

מחירים: החל מ-80$ ללילה

 

Jing’an Hotel

ממוקם גם הוא בבניין היסטורי שנבנה על ידי הספרדים בשנגחאי, מלון ג'ינג אן נמצא בלב הרובע הצרפתי הישן ומציע חוויה אותנטית של העיר.

כתובת: 370 Hua Shan Road

מחירים: החל מ-60$ ללילה

 

Penta Hotel Zhongshan Park

מלון פנטה מתהדר בעיצוב מודרני היושב בצמוד לאחד הפארקים הגדולים בעיר וממש מעל תחנת מטרו של קו 2. תמצאו באזור גם מסעדות, בתי קפה ומרכזי קניות רבים.

כתובת: 1525 Dingxi Road

מחירים: החל מ-60$ ללילה

 

טיסות

כל החברות האירופאיות הגדולות מציעות טיסות דרך אירופה במחירים יחסית נוחים המפצים על הארכת הדרך ובאל על מציעים טיסת המשך מביינג'ינג לעיר. 

 

יעל פרג'ון היא מדריכת טיולים בסין

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים