שתף קטע נבחר

רומנטיקה, בכי ושוחד. זה היה משפט הולילנד

עד המדינה סיפר לפני שנפטר כי "אני ואולמרט היינו כגנבי סוסים", זקן העידה לפני שחתמה על העסקה כי "יש לי מלא סודות, אבל הם לא פליליים", אולמרט נשאל אם זקן מושחתת וענה: "תשאל אותה". הרגעים הגדולים בהולילנד

"פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה", כהגדרת הפרקליטות, כללה 13 נאשמים ו-377 עדי תביעה, אבל "כוכביה" היו שלושה. אחד מהם החל את המשפט כעד מדינה ונפטר בעיצומו, האחרת פתחה את המשפט כנאשמת מרכזית וסיימה אותו כעדת מדינה והשלישי הגיע אליו כראש ממשלה עד לא מכבר, זוכה במהלכו משתי פרשות גדולות - וראה את יד ימינו במהלך 40 השנים האחרונות פונה נגדו, ממש בדקה ה-90.

 

שמואל דכנר (ש"ד עד מותו), שולה זקן ואהוד אולמרט היו האישים המרכזיים במשפט הולילנד, שעשוי להגיע הבוקר לשיאו. השופט דוד רוזן הודיע כי רק הבוקר (יום ב') יכריע אם להכריע כבר עתה את דינו של אולמרט ויתר הנאשמים, אבל זקן - שחתמה על הסכם עדת מדינה עם הפרקליטות ברגע האחרון ותרצה 11 חודשי מאסר אם השופט יאשר את אותו הסכם - כבר יודעת מה דינה. במהלך המשפט יחסיה עם דכנר ואולמרט עמדו במוקד העניין הציבורי. רגע לפני ההכרעה, אם תהיה כזו, חזרנו לרגעים הדרמטיים במהלך המשפט.

  

המשפט החל ב-1 ביולי 2012, כשעד המדינה - שנודע אז בשם ש"ד - עלה לדוכן. "תרגיש חופשי והכי נוח שבעולם, תגיד רק את האמת", הנחה אותו השופט רוזן - והמאכער הירושלמי לא שתק. "בלי הברכה של אולמרט וסגן ראש העיר אורי לופוליאנסקי, לא הייתה קמה תוכנית הולילנד", אמר בתחילת עדותו. על מי שאחר כך מונה לראש הממשלה אמר: "היחסים היו כמו שני גנבי סוסים, ואני מודה שאני אחד הגנבים. היה ברור שאנחנו נפגשים לא מאהבת מרדכי. זה היה מפגש אינטרסים".

 (צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי, מוטי קמחי, עידו ארז, ירון ברנר, עופר עמרם, שאול גולן, אבי מועלם)
(צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי, מוטי קמחי, עידו ארז, ירון ברנר, עופר עמרם, שאול גולן, אבי מועלם)

 

דכנר. "בלי הברכה של אולמרט, לא הייתה קמה הולילנד" (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
דכנר. "בלי הברכה של אולמרט, לא הייתה קמה הולילנד"(צילום: יובל חן)

דכנר, שאחר כך יתוארו יחסיו הקרובים עם ראש הלשכה זקן, סיפר כיצד הכיר אותה: "אולמרט אמר לי שהיא יד ימינו, ואמר לי כי 'פנייה אליה היא כמו פנייה אליי'. כל דבר אפשר להסדיר איתה. היא למעשה הייתה מעל ראש לשכה. כל פעם שהיא דיברה בעירייה היה כאילו אולמרט דיבר. ראיתי שכשהיא פונה, אנשים לא מעזים לזלזל. אף אחד לא חלק עליה".

 

כחלק מהעסקה עם זקן, היא תשלם קנס בסך 100 אלף שקלים ותחזיר תמונה וטבעת יקרות שהעניק לה דכנר. בשבוע הראשון של עדותו בבית המשפט הוא סיפר כי סייע לה לרכוש תכשיטים ואף לקנות רהיטים. "היא לקחה אותי לחנות רהיטים, הראתה לי מה היא בחרה ושילמתי 6,000 שקל. במקרה אחר היא אמרה לי שאהוד צריך דחוף 50 אלף שקלים. לא היה לי כסף בשקלים, אבל בדיוק הוצאו לי כספים מ-change, כי הייתי צריך לנסוע לחו"ל. אמרתי לה, 'יש לי עשרת אלפים דולר במזומן'".

 

כבר באותו שבוע ראשון ביקש ש"ד להפסיק את הדיון בגלל עייפות. הוא פנה לשופט רוזן, שהחליט בניגוד לבקשת הפרקליטות על קיום ארבעה דיונים בשבוע, 12 שעות ביום: "עם כל הכבוד לבית המשפט, אני יושב פה כי אני רוצה להישאר בחיים - לא עד גמר המשפט אלא עד גמר העדויות ועד גמר המשפט שמתנהל נגד הלל צ'רני. שאדוני ישלח אותי לכל רופא שהוא רוצה, יש לי המון חוות דעת". הוא לא סיים את המשפט בחיים; ב-1 במרס 2013 הוא הלך לעולמו, בגיל 75.

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

אולמרט וזקן, בזמן שהיחסים החלו להתקרר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אולמרט וזקן, בזמן שהיחסים החלו להתקרר(צילום: מוטי קמחי)

עד מותו נהנה דכנר מדמי מחיה בסך 12 אלף שקל בחודש. בעקבות דרישת ההגנה, נאלצת הפרקליטות להודות ולאשר מידע זה שפורסם בעבר ב"ידיעות אחרונות". הוא היה אמור לקבל סכום זה למשך שמונה שנים.

 

ביוני 2013, שלושה חודשים לאחר מותו של דכנר, נחשפו עדויות חדשות לגבי יחסיה של זקן עם עד המדינה. כמה ממקורביו העידו כי הייתה ביניהם מערכת יחסים רומנטית, שחיזקו את קו ההגנה של זקן - שהשתנה כמובן מאז - על יחסים אינטימיים בינה לבין דכנר. לפני מותו עוד העיד דכנר בעצמו כי  "זקן ביקשה שאומר כי הייתה אהובה שלי", במקרה שיידרש לתת הסבר מדוע רכש עבורה תכשיטים.

       

ב-29 בספטמבר אשתקד עלה אולמרט לדוכן העדים. הוא הדף את טענת הפרקליטות שלפיה קיבל שוחד עבור קידום פרויקט הולילנד בירושלים בזמן שכיהן כראש העיר וכשר התמ"ת. לדבריו, "מאוד רצינו לפתח את ירושלים, מהרגע הראשון חשבתי שהפרויקט בעל חשיבות". על יחסיו עם דכנר, שהלך לעולמו, אמר אולמרט: "הוא הוצג לי כמי שמונה להיות הפרויקטור. הוא היה עקשן מאוד לגבי הדברים שרצה והיה משמעותי, דלתי הייתה פתוחה בפניו. מעולם לא קיבלתי אגורה ממר דכנר". 

 

ביום השלישי לעדותו חלה הדרמה האמיתית. התביעה והשופט רוזן ביקשו מראש הממשלה לשעבר לעמוד על הקשר בין לשכתו בעת שכיהן כראש עיריית ירושלים לבין עד המדינה דכנר והיזם של פרויקט הולילנד, הלל צ'רני. השופט שאל אם מדובר היה בקשר מושחת, ואולמרט ענה: "יש דברים שאני לא רוצה לומר". ראש הממשלה לשעבר טען שמדובר היה ב"מערכת יחסים מורכבת ומסובכת", והציע שזקן תפרט בעניין. היא, בתגובה, יצאה מהאולם בבכי, פגועה מכך שלטענתה אולמרט לא גיבה אותה באופן חד משמעי. 

 

כמה ימים לאחר שאולמרט ירד מהדוכן, עלתה אליו זקן. אז היא עדיין לא הפלילה אותו. "אהוד אולמרט הוא מפעל חיי, מה אתם רוצים שאתן לכם?", אמרה בעדות. "יש לי מלא סודות, שום דבר מהסודות שלי לא פלילי". בשלב זה התפרצה זקן ואמרה: "במה אתם רוצים שאני אשתף אתכם? במה? הייתה לי זכות גדולה לשרת, כי בראש ובראשונה הייתי משרתת, זכות גדולה לשרת אדם גדול כזה. אם על זה אני אקבל עונש אז באהבה גדולה. תפסיקו. די".

זקן. דרמה של הדקה ה-90 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זקן. דרמה של הדקה ה-90(צילום: מוטי קמחי)
 

בהמשך התמקדה זקן במערכת היחסים עם עד המדינה. "טעיתי שנתתי לקשר הזה לסובב אותי", אמרה זקן, שהואשמה בלקיחת שוחד והלבנת הון, לפני שסעיף זה נמחק כחלק מעסקת עד המדינה שאליה הגיעה עם הפרקליטות. "אולמרט לא ידע שקיבלתי מתנות, לא שיתפתי אותו כשאספתי כסף". באחד הדיונים היא טענה "אני מבולבלת" ועדותה הופסקה, בהמשך היא כבר נתנה לרמזים לדרמה של הרגע האחרון בפרשה: "אמרתי בדיון הקודם שהכול עליי, אבל נמאס לי 'עליי'".

 

במהלך השבועות האחרונים, ככל שהתקרב מועד הכרעת הדין, ניהלו זקן והפרקליטות משא ומתן הפכפך לחתימה על הסכם עדת מדינה. ביום חמישי שעבר, אחרי עליות ומורדות, נמסר רשמית על חתימת ההסכם והפרקליטות מיהרה לבקש לדחות את הכרעת הדין. במקביל החלה חקירה נגד אולמרט בחשד לשיבוש הליכי משפט, הדחה בחקירה בנסיבות מחמירות והטרדת עד.

 

בהסכם הסדר הטיעון שחתמה הפרקליטות עם זקן נקבע כי היא תרצה 11 חודשי מאסר בתיק הולילנד, תמורת עדות אפשרית נגד האיש שלצדו עמדה במשך כשלושים שנים. בנוסף, זקן תשלם קנס בסך 100 אלף שקלים ותשיב תמונה בשווי עשרות אלפי שקלים וטבעת בשווי 10,000 שקלים, שהעניק לה דכנר. שיא הדרמה צפוי הבוקר, עם הקראת הכרעת הדין. או שלא.


פורסם לראשונה 30/03/2014 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אולמרט וזקן, לפני שדרכיהם נפרדו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים