שתף קטע נבחר

שכר נמוך ותנאים ירודים: נשים בעולם העבודה

מחקר שהקיף אלפי משתתפים מ-27 מדינות בעולם, מגלה שנשים לא רק מרוויחות פחות לעומת עמיתיהן הגברים, הן גם לא זוכות לפיצוי בצורה של תנאי העסקה נוחים: רובן מעידות על יכולת נמוכה יותר לנהל את הזמן, היעדר ביטחון תעסוקתי ורמות גבוהה יותר של לחץ ותשישות

נשים ברחבי העולם לא רק מופלות לעומת גברים מבחינת השכר - הן גם חשות כי תנאי ההעסקה שלהן פחות טובים, יש להן פחות עצמאות בניהול הזמן והעבודה שלהן פחות מעניינת. כך עולה ממחקר חדש שערכו האוניברסיטאות חיפה ותל-אביב, במסגרתו נבחנו העמדות של אלפי נשים וגברים מ-27 מדינות שונות כלפי עבודתם.

 

 

המחקר נערך על ידי פרופ' מאיר יעיש, ראש החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת חיפה, ופרופ' חיה שטייר מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומהחוג ללמודי עבודה של אוניברסיטת תל אביב. הוא כלל 9,000 נשים ו-8,500 גברים, שנשאלו כיצד הם תופסים את היבטי ההעסקה שלהם לפי תחומים שונים.

 

בתוך כך, המשתתפים התבקשו לדרג את היבטי ההעסקה מבחינת תגמול (שכר ואפשרויות קידום), ניהול זמן (יכולת לנהל משימות באופן עצמאי, גמישות שעות העבודה), ביטחון תעסוקתי, עניין, אוטונומיה והכשרה בתפקיד, תנאים פיזיים ותנאים נפשיים (האם המשרה מתישה או מלווה בלחץ).

 

כפי שכבר כבר מחקרים בתחום, נשים תופסות את תנאי השכר שלהן ואפשרויות הקידום שלהן כירודים לעומת הגברים. מאחר שאחד ההסברים הנפוצים לתופעה הוא המחויבות של נשים לטיפול בבית ובמשפחה, החוקרים ציפו שהנשים ימצאו משרות המציעות תנאי העסוקה "גמישים יחסית וכי מאפיינים אחרים של תנאי ההעסקה "יפצו" אותן על השכר הנמוך.

 

עם זאת, גם ביתר תנאי ההעסקה דיווחו המשתתפות על על אפליה לרעה. כך למשל, המשתתפות דיווחו על משרות פחות מעניינות, תחושה של העדר ביטחון תעסוקתי, יכולת נמוכה יותר לנהל את הזמן ורמה גבוהה יותר של תשישות ולחץ. המשתנה היחידי שנתפס כטוב יותר לעומת הגברים הוא התנאים הפיזיים של ההעסקה.

 

התנאים יורדים במקצועות "נשיים"

המחקר גם בחן האם ריכוז גבוה יותר של נשים במקצוע מסוים משפיע על איכות תנאי ההעסקה. הממצאים מאשרים כי יש הבדלים לטובת המקצועות הגבריים בשורת משתנים, בהם השכר, נגישות למקורות סמכות, סיכויי קידום וגם לחץ נפשי.

 

עם זאת מתברר, כי ככל שעולה אחוז הנשים במקצוע מסוים - הפערים בין הנשים לגברים כן מצטמצמים ואפילו חל מהפך בשניים מהם: עניין בתפקיד וביטחון תעסוקתי. "כשמקצוע נחשב למאוד "נשי", הוא מאופיין בתנאי עבודה פחות איכותיים מבחינת תנאי ההעסקה שלו, במיוחד עבור גברים", מסביר יעיש.

 

שטייר מפרטת כי לא בוצע במסגרת המחקר זיהוי של משרות "נשיות", שכן הדבר משתנה ממדינה למדינה. עם זאת מניסיונה, מדובר לרוב בעבודות בסקטור הציבורי, בתחומים כמו הוראה, סיעוד, מזכירות, פקידות ומתן שירותים.

 

"אחת הטענות לגבי נשים היא, שהן בוחרות במקצועות בשכר נמוך יותר אמנם, אבל שיש להן פיצוי אחר בצורה של תנאי עבודה נוחים, גמישות בשעות ופחות לחץ", היא מסבירה. "גילינו שהטענה הזו ממש לא נכונה ושמקצועות עם ריכוז גבוה של נשים, לאו דווקא מאפשרים גמישות בעבודה ושקט נפשי. להיפך, הם יוצרים הרבה לחץ ולמעשה אין פה פיצוי".

 

פערים גדולים יותר בהשכלה הגבוהה

על פי המחקר, הפערים בין המינים גדולים עוד יותר במקצועות עם רמת השכלה גבוהה. "קיימת הערכה נמוכה כלפי עבודות של נשים", קובעת שטייר. "האפליה אינה רק בשכר או בקידום, זה בכל תנאי העבודה, למעט התנאים הפיזיים. אפילו בגמישות יש לגברים יתרון. התחומים היחידים שבהם הפערים מתמתנים ואף נעלמים לחלוטין לפעמים, זה במקצועות עם הרבה נשים או בכאלה שהן קובעות את התנאים שלהם".

 

"במקצועות 'גבריים' יש פער גבוה בין נשים לגברים, אך ככל שהמקצועות יותר 'נשיים', הפער מצטמצם, גם משום שהנשים מקבלות תנאים יותר טובים וגם משום שהתנאים של הגברים נעשים יותר גרועים", היא מוסיפה. "בדרך כלל אלו מקצועות ללא תנאים מדהימים, אבל הם יותר שוויוניים מכיוון שהפער בין המינים הולך ונעלם".

 

שטייר לא נשמעת אופטימית באשר לסיכויי הצטמצמות הפערים בקרוב. "זו בעיה עמוקה ואין פתרון פשוט. בין השאר, יש להקפיד על אכיפה של החוקים ולעורר מודעות אצל מעסיקים, אם מאפשרים לגברים לעבוד מהבית ולהחליט על מבנה יום העבודה שלהם, מדוע לא לאפשר את זה לנשים? מחקרים מראים שנשים לא נעדרות יותר מגברים ויעילות אף הרבה יותר".

 

"הנתונים האלה מצביעים על כך שהחלוקה של נשים למקצועות היא תוצאה של אפליה ולא של העדפה", מסכם יעיש. "אנחנו כבר יודעים שגברים נהנים יותר מבחינת השכר, אך גם בממדים אחרים של תעסוקה יש לגברים יתרונות וזה קשור בהוויה החברתית. ניתן לטפל בגורמים הללו ולהפוך אותם כך שלגברים לא יהיה יתרון גורף". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים