שתף קטע נבחר

מיני דיאטה: לרזות 5 קילו עם 7 כללים פשוטים

לתכנן נכון את הדיאטה, לא להישקל כל יום ובעיקר לא למצוא את עצמכם רעבים בערב - מי שרוצה לרזות "רק" חמישה קילו צריך להיות מדויק יותר בתהליך הדיאטה כדי להצליח, וגם להתעלם מהסובבים שחושבים שמדובר בהתעסקות מיותרת. דיאטנית עוזרת לכם להיפטר מהמשקל העודף הקטן

אם אתם רזים על פי קריטריונים אובייקטיבים כמו מדד מסת גוף (BMI) ובכל זאת חשים צורך לרזות חמישה-שישה קילו, ייתכן שתיתקלו בהרמת גבה מצד הסובבים, שיראו בעניין "צרות של עשירים" והתעסקות מיותרת. אבל לא מעט אנשים, נשים בעיקר, מתהלכות בתחושה שחמישה קילו פחות יעניקו להן ביטחון עצמי, תחושת קלילות וסקסיות - אפילו אם גם כיום הן אינן מוגדרות כ"מלאות" או "שמנמנות".

 

האם מי שמצא את עצמו עם כמה קילוגרמים עודפים, הגורמים לו לתחושת חוסר נוחות ותורמים לדימוי גוף שלילי, צריך להשלים עם המשקל החדש משום שמדובר "רק" בחמישה קילו ולא יותר? אנשים שמכירים את גופם במשקל מסוים יודעים שהעלייה ה"קטנה" הזאת אינה קטנה כלל עבורם. הם חווים אותה כמטרידה, נמנעים מפעילויות מסוימות בגללה ואפילו מסגנון לבוש מסוים. מטרת ההרזיה שלהם לא תהיה רפואית, אלא אסתטית.

 

 

התחלתם דיאטה ? קראו עוד:

 

אפשר להניח שאנשים שהיו רוב חייהם במשקל תקין ופתאום צברו חמישה קילו עודפים, שונים מאנשים הנדרשים לירידה של 25 קילו. אנשים אלה הם בדרך כלל בעלי הרגלים בסיסיים טובים, ונדרשים לתיקונים קטנים כמו התאמת התפריט לסדר היום, התייחסות טובה יותר לתחושות רעב ושובע, ידע תזונתי ועוד - כל אלה יסייעו להם להתגבר על עודף המשקל הקטן. כדי להצליח בדיאטה כזו יש צורך ברמת דיוק גבוהה יותר, ולעתים גם בשינוי בחשיבה.

 

עניין נוסף הוא הרכב הגוף: אנשים הנמצאים במשקל תקין על פי מדד ה-BMI אך אחוז השומן בגופם גבולי או מעל הנורמה - צריכים להקטינו. גם אם מדובר בהרזיה של כמה קילוגרמים בודדים, הורדת אחוזי השומן וחיזוק השריר יהיו ניכרים לעין. כמו טיפולי יופי אחרים, המוטיבציה כאן היא פשוט אסתטית.

 

כדי להצליח בדיאטה כזו יש צורך ברמת דיוק גבוהה יותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כדי להצליח בדיאטה כזו יש צורך ברמת דיוק גבוהה יותר(צילום: shutterstock)

 

אז איך עושים את כל זה? הנה שבעה צעדים שיובילו אתכם למטרה:

  

1. לקבל החלטה ולקבוע מטרה הגיונית

כולם מקטרים על המשקל, אבל מקיטורים אף אחד עוד לא רזה. האם אתם באמת רוצים לרזות? האם אתם מוכנים להתאמץ לשם כך? כשמקבלים החלטה אמיתית, כל הקשיים שראיתם קודם ולא אפשרו לכם לבצע את התוכנית נראים פתאום קטנים יותר והשגת המטרה נראית קרובה ממשית.

 

כדי לבחון אם באמת יש לכם מוטיבציה, ערכו רשימה הכוללת חמש סיבות טובות להרזיה. חשבו על השאלות הבאות:

 

  • למה כל כך חשוב לכם לרזות חמישה קילו?

 

  • מדוע החלטתם לעשות זאת דווקא עכשיו?

 

  • מה יהיה טוב יותר בחייכם כשתשיגו את מטרתכם?

 

  • האם להרזיה תהיה השפעה על חיי המשפחה? החברה? הקריירה?

 

  • ממה לא תימנעו יותר אם תרזו? מה תעשו יותר אם תרזו?

 

  • מה היתרון שאתם מוצאים בלהיות רזה יותר? מי ירוויח מהתוצאה?

 

אם אתם מתקשים לראות מה תרוויחו, אולי המצב לא מפריע לכם מספיק כדי לבצע פעולה ממשית לטובת העניין, וגם זה בסדר. גם להבין זאת זה דבר חשוב.

אם אתם כן "שם", הציבי לנגד עיניכם מטרה הגיונית: לשאוף לחזור למקום שהייתם בו ושהיה לכם נוח ונעים בו, ושתוכלו להחזיק בו לאורך זמן. אל תציבו כיעד משקל מטרה שמעולם לא הייתם בו.

 

בנוסף, חלקו את המטרה ליעדים קטנים, כדי לתת לעצמכם מוטיבציה וכוח.

 

2. לא להיות רעבים

זהו הכלל החשוב ביותר בדיאטה. יכול להיות שבעבר כבר קיבלתם החלטה לרזות והתאמצתם כדי לאכול נכון ולהקטין כמויות - אבל בערב, אחרי מירוץ היומיום המטורף, הגעתם רעבים הביתה וחיסלתם כל מה שיכולתם להשיג. נשמע מוכר? אז מה קורה כאן?

 

רעב בזמן דיאטה הוא אחת הסיבות לכך שיותר מ-70% מהנשים מפסיקות את התהליך אחרי זמן קצר. הדרך היחידה לרזות היא להיות במאזן קלוריות שלילי, ואם אתם רעבים תתקשו לשמר זאת לאורך זמן. לכן, בראש ובראשונה יש לדאוג לכך שלא תהיו רעבים.

 

לא משנה אם המטרה שלכם היא לרזות חמישה קילו "בלבד" או עשרה - הכלל הזה רלוונטי באותה עוצמה בשני המקרים. כשאתם שבעים קל לכם יותר לבצע בחירות תזונתיות נכונות, וזה ההישג המשמעותי. לשם כך, הקפידו על תוכנית דיאטה התורמת לתחושת השובע ומחולקת נכון לאורך כל היום. 

כשאתם שבעים קל לכם יותר לבצע בחירות תזונתיות נכונות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כשאתם שבעים קל לכם יותר לבצע בחירות תזונתיות נכונות(צילום: shutterstock)

  

3. לתכנן נכון את הדיאטה ולהתארגן בהתאם

תכננון מראש מה ואיפה תאכלו בכל שלב של היום. האם הדבר דורש קניות מיוחדות? האם אפשר להביא לעבודה פריטי מזון לכמה ימים? ומה תאכלו אחרי העבודה?

 

אם אתם עוצרים במקום נוסף בין העבודה לבית, למשל, התארגנו מראש כך שיהיו פירות בהישג ידכם ולא תגיעו מורעבים הביתה. בלי תכנון מראש ההתארגנות לא תהיה טובה מספיק.

 

4. לשתות הרבה מים

קרה לכם שחשבתם "בא לי משהו" ואכלתם עוד חטיף או שוקולד והרגשתם רע עם עצמכם? במקרים רבים "בא לי משהו" פירושו בכלל "אני צמא", ואתם פשוט לא מפרשים זאת נכון.

 

שתיית מים עוזרת לרזות, ויש לכך כמה סיבות:

 

  • אנחנו נוטים לבלבל בין תחושת צמא ורעב, ואוכלים במקום לשתות.

 

  • שתיים מים תורמת למלאות ולשובע, במיוחד במהלך הארוחה ובתחילתה. מחקרים מראים ששתיית שתי כוסות מים לפני הארוחה מקטינה את כמות האוכל הנצרכת בכ-13%, עניין משמעותי במיוחד אם אוכלים במסעדה, מתארחים אצל חברים וכדומה.

 

  • מזון עם תכולת מים גבוהה מכיל פחות קלוריות יחסית לנפח שלו, לכן הוא מתאים להרזיה. כך למשל ירקות, פירות, סלטים ומרקים.

 

  • שתיית מים משפרת את חילוף החומרים בגוף ואת קצב שריפת הקלוריות.

 

5. לא להישקל כל יום

המשקל אינו פרמטר מדויק, במיוחד אם המטרה שלכם היא לרזות קילוגרמים ספורים. קחו בחשבון ששקילה יומית עלולה להראות תנודות מבלבלות הקשורות בשינויים בנוזלים ובמלחים, במחזור החודשי וכן הלאה.

 

הקפידו להישקל תמיד באותו מכשיר, באותו זמן ביום, בבגדים קלים וללא נעליים. עדיף להישקל מיד בבוקר, מצב המייצג טוב יותר את המשקל. בין משקל הבוקר לערב עלול להיות פער של קילו-שניים, ולא צריך לפרש זאת כעלייה.

 

מומלץ להישקל פעם-פעמיים בשבוע לכל היותר, ולא בימים עוקבים, כיוון שהשינויים בכמות השומן בגוף אינם באים לידי ביטוי מיד במשקל. עם זאת, שימו לב שקיימים מחקרים המראים ששקילה יותר מפעם בשבוע תורמת למחויבות גדולה יותר לתהליך ההרזיה ולשמירה על המשקל החדש.

 

מומלץ להיעזר במדדים נוספים למעקב אחרי תוצאות ההרזיה, כגון היקפים, אחוזי שומן ועוד.

 

6. לזוז כמה שיותר

אתם לא חייבים לעשות ספורט, אבל כן צריכים להיות פעילים: במקום להשתמש במעלית עלו ורדו במדרגות, לכו ברגל לכל מקום שאפשר ואפילו בצעו כמה משימות שאפשר בעמידה ולא בישיבה. הפעילות הסמויה הזאת יכולה לחסוך לכם 300 קלוריות ביום - וזה לא זניח?

 

מובן שאם תוסיפו פעילות גופנית סדירה פעמיים-שלוש בשבוע זה יתרום לכם לתהליך. צעידות בחוץ עושות עבודה נפלאה, ומספיק לנצל 20 דקות פנויות להליכה (למשל כשמחכים לילד בחוג אחרי הצהריים). פרקי הזמן הקצרים האלה מצטברים לפעילות משמעותית.

 

7. לתת לעצמכם חיזוקים חיוביים

החיפוש אחר המושלם יכול להרוס לכם את התהליך. אף אחד לא עושה הכל ב-100%. אמנם לא צריך לעגל פינות יותר מדי, אבל מספיק שתעשו 80% מהמתוכנן - וכבר תתחילו לרזות.

 

חשוב ביותר שתדעו לתת לעצמכם חיזוקים חיוביים. במקום לשים לב לכל מה שלא הצלחתם לעמוד בו, שימו לב למה השגתם. ובכל פעם שהתקדמתם ליעד נוסף, פנקו את עצמכם במתנה שאינה קשורה באוכל.

 

הכותבת היא דיאטנית ומומחית לירידה במשקל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
החיפוש אחר המושלם יכול להרוס לכם את התהליך
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים