שתף קטע נבחר

מדריך: כל משקאות האלכוהול - והמחיר הקלורי

כוס בירה, יין אדום או קוקטייל מפתה יכולים לעזור לנו להרגיש טוב יותר באירוע חברתי או במפגש משפחתי - אך גם להוסיף מאות קלוריות מיותרות לתפריט היומי ולהוביל להשמנה. כמה קלוריות מכילים המשקאות הפופולריים ואיך אפשר לצמצם את הנזק? דיאטנית מגלה את המספרים החשובים

כוס יין בארוחת שישי, קוקטיילים בבר ובירה מול המשחק בטלוויזיה - משקאות אלכוהוליים הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו. כמות סבירה שלהם יכולה לרומם את מצב הרוח ולהעלות את הביטחון העצמי, אבל גם לזה יש מחיר: קלוריות, סוכר ואפילו שומן, שסופם עלול להיות עלייה במשקל.

 

כוס יין, למשל, עשויה להכיל אותו מספר קלוריות כמו פרוסת עוגה ממוצעת, חצי ליטר בירה שווה למספר הקלוריות במשולש פיצה בינוני, ומשקה אנרגיה עם רום או וודקה יכול להחליף בקלות חצי סופגנייה. מדובר בקלוריות ריקות, ללא כל ערך תזונתי, המגבירות את תחושת הרעב ומובילות אותנו לנשנש בזמן השתייה או אחריה.

 

המאכלים המלווים בדרך כלל את האלכוהול - צ'יפס, בוטנים ונאצ'וס - מכילים לא פחות שומן, סוכר ואנרגיה, ולעתים תחושת הרעב שאלו מייצרים יכולה להוביל אותנו לאכילת ארוחה מלאה בשעת לילה מאוחרת, להכנסה קלורית נוספת ולהשמנה.

 

 

התחלתם דיאטה ? קראו עוד:

 

לצורך שמירה על משקל תקין ומניעת מחלות מטבוליות, יש להגביל את כמות השתייה האלכוהולית בתפריט היומי. ארגוני הבריאות העולמיים ממליצים לצרוך לא יותר משלוש-ארבע יחידות לגבר ביום ושתיים-שלוש יחידות לנשים ביום. כל יחידת אלכוהול, על פי ההגדרה, מכילה 10 מ"ל אלכוהול טהור.

 

אז איך בוחרים משקה שיהיה גם טעים וגם יכיל מספר סביר של קלוריות, שלא יהרוס את הדיאטה?

 

1. יין

יין נוצר בתהליך תסיסת סוכר הענבים באמצעות השמרים הטבעיים שעל קליפת העינב או בתוספת שמרים מלאכותיים. כמות האלכוהול והסוכר משתנים בין סוגי היין, וככל שהוא מכיל יותר אלכוהול וסוכר - כך עולה מספר הקלוריות. הערכים הבאים מתייחסים לכוס יין גדולה בנפח של 175 מ"ל:

 

יין לבן חצי יבש. זהו יין מתוק יחסית המכיל קלוריות שמקורן בסוכר פשוט, בנוסף לקלוריות שמקורן באלכוהול. כוס מזן קליל כמו ריזלינג יכולה להכיל 150-100 קלוריות, וכוס יין לבן חצי יבש "כבד" יותר כמו גוורצטרמינר יכולה להכיל 200-175 קלוריות.

 

יין לבן יבש. יין לא מתוק, כמו סוביניון בלאן או שרדונה. כוס יין לבן יבש מכילה כ-120 קלוריות, ומספר זה יעלה ככל שאחוז האלכוהול ביין גבוה יותר.

 

יין אדום. כוס מכילה 150-120 קלוריות, תלוי בשיעור האלכוהול שביין. יין אדום מכיל נוגדי חמצון בשם פוליפנולים, המסייעים במניעת סרטן ומחלות לב וכלי דם. כיוון שצריכה מופרזת של אלכוהול עלולה להיות מסכנת חיים, ההמלצה היא לשתות עד כוס יין אדום אחת ביום.

 

יין מבעבע. כוס קאווה או שמפניה מכילה כ-150 מ"ל משקה ובממוצע 100 קלוריות.

 

 (צילום: Index Open) (צילום: Index Open)
(צילום: Index Open)

 

2. בירה

בירה היא תוצר תסיסה של סוכר שמקורו בלתת שעורה. בירה מכילה ויטמינים מקבוצת B, אשלגן, מגנזיום, אבץ ונוגדי חמצון. מחקרים מראים שצריכה מתונה של בירה עשויה לשפר את מערכת החיסון, להגן על הלב ולאזן את רמות הסוכר בדם. עם זאת, צריכה מופרזת עלולה להוביל להשמנה ולמחלות קרדיו-מטבוליות.

 

כוס 1/3 ליטר בירה. מכילה כ-140 קלוריות.

 

כוס 1/2 ליטר בירה. מכילה כ-225 קלוריות.

 

 (צילום: עדי אורנשטיין) (צילום: עדי אורנשטיין)
(צילום: עדי אורנשטיין)

 

3. משקאות אלכוהוליים מזוקקים

משקאות כמו וודקה, טקילה, וויסקי, רום, ג'ין ועראק מכילים כ-40% אלכוהול.

 

צ'ייסר. מכיל כ-30 מ"ל משקה ו-70 קלוריות.

 

שוט או מנה בכוס עם קרח. מכיל כ-60 מ"ל משקה ו-140 קלוריות.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

4. משקאות מזוקקים מעורבבים

משקאות אלה מכילים תוספת שתייה קלה כמו משקאות אנרגיה, מיץ פירות או משקאות מוגזים. 100 מ"ל משקה ממותק מכיל כ-45 קלוריות, לכן כוס קטנה של משקה מעורבב תכיל כ-220 קלוריות וכוס גדולה תכיל כ-370 קלוריות.

 

מומלץ כמובן להעדיף כוס קטנה של משקה מעורבב, או לחלופין להשתמש במשקה מוגז דיאט כדי לחסוך את תוספת הקלוריות שמקורן בשתייה קלה.

 

 (המחשה: ShutterStock) (המחשה: ShutterStock)
(המחשה: ShutterStock)

 

5. ליקרים

ליקר הוא משקה אלכוהולי ממותק המכיל לפחות 10% סוכר ו-15%-55% אלכוהול. ככל שרמת האלכוהול והסוכר גבוהים יותר, כך עולה גם מספר הקלוריות.

 

שנאפס, לימונצ'לו, פיג'לינג. מכילים כ-40% אלכוהול. צ'ייסר יכיל 70 קלוריות ושוט/מנה יכילו 140 קלוריות.

 

יגרמייסטר, יגר דבש, דרמבויי. מכילים כ-40% אלכוהול. צ'ייסר יכיל 100 קלוריות ושוט/מנה יכילו 200 קלוריות.

 

אייריש קרים. מכיל כ-100 קלוריות לצ'ייסר, 15% אלכוהול ו-4 גרם שומן, מרביתו שומן רווי.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

6. קוקטיילים

קוקטיילים מגוון במגוון רחב של טעמים, צבעים וניחוחות, ומכילים בדרך כלל כ-60 מ"ל אלכוהול מסוג וודקה, ג'ין, טקילה, רום או וויסקי - התורמים למשקה כ-120 קלוריות.

 

הבעיה מתחילה כשמערבבים את מנת האלכוהול עם מיצים ממותקים, משקאות מוגזים, סירופים בטעמים או ליקרים מתוקים המכילים הרבה סוכר, שומן וקלוריות. קוקטיילים מסוימים, כמו פינה קולדה, יכולים להכיל 400 קלוריות, בדומה לשני כדורי גלידה.

 

קוסמופוליטן. 190-170 קלוריות.

 

מוחיטו. 190 קלוריות.

 

מרגריטה. 200 קלוריות.

 

דקירי פירות קפוא. 270-230 קלוריות.

 

רוסי לבן. 300-250 קלוריות, בשל השמנת והאייריש קרים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

איך לצמצם את הנזק הקלורי?

1. יין עדיף על בירה. באופן כללי ניתן לקבוע שכוס יין מכילה פחות קלוריות בהשוואה לכוס בירה, וכוס בירה מכילה פחות קלוריות בהשוואה לקוקטייל או למשקה מעורבב. כלל זה מתייחס לכוסית אחת, ואם במהלך הבילוי נשתה מספר רב של כוסות יין במקום כוס בירה אחת - עדיף להיצמד לבירה.

 

2. לא לשתות אלכוהול על קיבה ריקה. אוכל מאט את הספיגת האלכוהול ומגן על הקיבה מפני נזקים. בנוסף, תחושת השובע תמנע נשנוש מיותר של מאכלים לא בריאים המכילים כמויות גדולות של מלח, שומן וסוכר.

 

3. להשתמש במשקאות דיאט. אפשר לערבב את המשקאות והקוקטיילים במשקאות דיאט במקום הגרסה הרגילה. צמצום צריכת הסוכר ממשקאות מוגזים ומיצי פירות יכול להקטין משמעותית את סמפר הקלוריות שבכוסות השתייה.

 

4. לשתות הרבה מים. אלכוהול עלול לגרום להתייבשות ולתחושת צמא. מומלץ לשלב שתיית מים או משקאות דיאט בין כוסות השתייה החריפה, ובכך לצמצם את צריכת המשקאות המכילים אלכוהול.

 

5. להציב גבולות. קבעו עוד לפני הבילוי את הכמות שתרצו לשתות. הצבת גבולות יכולה לעזור לנו לוותר על הכוסית האחרונה או על שוטים וצ'ייסרים במהלך הערב.

 

6. להעדיף כוס קטנה. הזמינו 1/3 בירה במקום 1/2 כוס. עם זאת, אם הזמנת כוס קטנה תביא להזמנת משקה נוסף בהמשך הערב - עדיף להסתפק בכוס אחת גדולה.

 

7. לשתות לאט. תיהנו מכל לגימה ולגימה, ושתו לאט.

 

הכותבת היא תזונאית Bsc 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איך בוחרים משקה טעים עם מספר קלוריות סביר?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים