שתף קטע נבחר

נומה היי: נבחרה המסעדה הטובה בעולם

מסעדת השף הדנית שמגישה אוכל מולקולרי-צפוני עלתה חזרה למקום הראשון במדריך המסעדות הטובות בעולם "סן פלגרינו 50" לשנת 2014. עוד במדריך: 2 מסעדות בלימה, 7 בספרד, 4 בסקנדינביה ואפילו 2 בבנגקוק. במאוכזבים: הפריזאים שלא הצליחו להכניס אף מסעדה ל-20 הטובות

"נומה" שוב בטופ: כחלק מריטואל שהפך למסורת שנתית, הודיע אתמול (28.4) מגזין האוכל הבינלאומי רסטוראנט בפעם ה-11 על בחירותיו במסעדת מדריך 50 המסעדות הטובות בעולם לשנת 2014. את ראש הרשימה מאיישת השנה שוב מסעדת "נומה " הדנית שבראשות השף האלבני-דני רנה רדזפי.

 

עוד מתכונים בערוץ האוכל:

 

המסעדה, שמעוטרת בשני כוכבי מישלן (אגב- לאחרונה נטען שהשלישי בדרך), חזרה לפסגה לאחר שאיבדה את התואר בשנה שעבר למסעדה הספרדית "אל סלאר דה קאן רוקה" (El Celler de Can Roca) שממוקמת בעיר חירונה.

השף הטוב בעולם? רנה רדזפי מ-"נומה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
השף הטוב בעולם? רנה רדזפי מ-"נומה"(צילום: רויטרס)

 

נומה, ששמה המלא הוא נורדיסק מל (NOrdisk MAd) ממוקמת בקצה נמל קופנהגן ומגישה אוכל עונתי שמתבסס על חומרי גלם מקומיים מסקנדינביה, בהגשה מרשימה ותוך שימוש בשיטות בישול מולקולריות.

 

על אף אובדן הבכורה ברשימה היוקרתית, הספרדים עדיין שומרים על מקומם כמדינה עם הכי הרבה מסעדות במדריך- 7 בסך הכל, כששלוש מהן ממוקמות בעשירייה הראשונה. עוד מדינות בולטות ברשימה: שבדיה וכן דנמרק, שבסך הכול מחזיקות 4 מקומות ברשימה (פביקן, פראנצן, גרניום ונומה כמובן), כולן על טהרת המטבח המולקולרי-צפוני-מקומי.

 

מטבח מולקולרי-צפוני-מקומי. מסעדת נומה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מטבח מולקולרי-צפוני-מקומי. מסעדת נומה(צילום: shutterstock)

 

בירת האוכל העולמי פריז מחזיקה גם היא ב-4 מסעדות שנכנסו למדריך, כשהמפורסמות מביניהן הן ארפז' (25) ומסעדת האטלייה של ז'ואל רובושון (31), שם מוגש הפירה המפורסם בעולם שלצורך הכנתו משתמשים בתפוחי האדמה האיכותיים מזן ראטה.

 

בין המסעדות המפתיעות במדריך השנה ניתן למצוא צמד בבנגקוק – נאם (13) וגאגן (17), צמד מסעדות סינגפוריות וגם 2 מסעדות בלימה בירת פרו.

 

הצרפתים מתבאסים על סן פלגרינו 50. פריז (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הצרפתים מתבאסים על סן פלגרינו 50. פריז(צילום: shutterstock)

 

היורדת הגדולה במדריך בשנה הנוכחית היא מסעדת "פאט דאק" של השף הבריטי הסטון בלומנת'ל. המסעדה הידרדרה מהמקום ה-33 במדריך למקום ה-47, וזאת אחרי שאיישה את המקום הראשון בשנת 2005. בלומנת'ל, שלאחרונה הודיע כי יפתח מסעדת מזון מהיר בשדה התעופה של לונדון, יכול להתנחם בכך שמסעדה אחרת שלו, "דיינר" שבלונדון, דורגה במקום החמישי במדריך.

 

התהודה העצומה של מדריך המסעדות מבטיחה למסעדות שמדורגות בו פרסום חסר תקדים ומיידי. "נומה", כמו גם רבות מהמסעדות האחרון בסן פלגרינו 50, הפכה בזכותו ממסעדה עלומה יחסית לאתר עלייה קולינרי לרגל והמקומות בה מוזמנים חצי שנה מראש.

 

אך האם הבחירות של המדריך הבריטי משקפות באופן ראוי, הוגן ומדויק את מצב מסעדות העלית העולמי? לא אם שואלים את החברים הצרפתים שמעבר לתעלה. בתחקיר גדול שערך העיתון הצרפתי "לה פיגרו" ב-2012, נטען כי אופן הבחירה שכולל שפים ובעלי מסעדות רבים גורם לכך שלסן פלגרינו 50 נכנסות על פי רוב מסעדות שבעליהן מצביעים עבור עמיתיהם בתמורה לכך שהם עצמם ייבחרו.

 

זו הסיבה, לדידם ששוב ושוב מסעדות פאר במרכזי קולינריה עולמיים כטוקיו, פריז וניו יורק מוצאים את עצמן מחוץ למדריך או בתת ייצוג בהשוואה לספרד וסקנדינביה, למשל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים