שתף קטע נבחר

מה עושה סמל מאגי על דגל ישראל?

בהודו מסמלים שני המשולשים את הזוגיות המושלמת, בהינדוהיזם הם סימבול לחוכמה, ובבודהיזם - אמצעי למדיטציה להשגת רוגע והרמוניה. אבל ביהדות, בנצרות ובאסלאם יש למגן דוד בעיקר היסטוריה של מאגיה, בזכות שלמה המלך. אז איך התגלגל המגן דוד לסמל של העם היהודי?

אם תטיילו סביב העיר העתיקה בירושלים, תמצאו דגם של מגן דוד הן על שער האשפות - והן במקומות אחרים בחומה. האם הסולטן סולימן המפואר, מי שבנה את החומות במאה ה-16, היה יהודי נסתר? באתרים שונים בהודו תוכלו למצוא את סמלי מגן הדוד וצלב הקרס שוכנים זה לצד זה. האם הוקמו שם במפתיע סניפים של אגודת ידידות ציונות-נאציזם? בכנסיות רבות בספרד בולט מגן הדוד בחזית המבנה. האם זו הוכחה סמויה לקשר כלשהו עם אנוסים?

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

התשובה לכל השאלות הללו הינה שלילית בהחלט. בכל המקרים שצוינו לעיל לא נמצאה כל זיקה ליהודים או ליהדות. כיצד אפוא התגלגל סמל המגן דוד למקומות אלה?

 

עוד כתבות בערוץ היהדות:

 

כיום מקובל בכל העולם שהמגן דוד הוא סמל יהודי וציוני מובהק, אולם לא כך היו פני הדברים בעבר. הכוכב המשושה המורכב משני משולשים, נקרא ביוונית "הקסגרם" והוא סמל עתיק המוכר במגוון תרבויות במשמעויות שונות. כך למשל, בהודו מסמלים שני המשולשים ההופכיים את המרכיבים הגברי והנשי. שילובם של שני ניגודים אלו להקסגרמה, מסמל את הזוגיות המושלמת. בהינדוהיזם הוא מהווה סימבול לחוכמה, ובבודהיזם - אמצעי למדיטציה (המנדלה) להשגת רוגע והרמוניה.

 

כוחה המאגי של טבעת שלמה המלך

בהופעותיו בעבר בתרבויות היהודית, הנוצרית והמוסלמית, נשא המגן דוד בעיקר משמעות מאגית, כסמל

בעל יכולות על-טבעיות להדוף את "כוחות הרשע" ו"המזיקים" למיניהם. מוניטין זה בא לו בעיקר בזכות זיקתו המיוחדת לשלמה המלך.

 

שלמה מייצג את פסגת המאגיה בעת העתיקה, ועליו נאמר "וַתֵּרֶב חָכְמַת שְׁלֹמֹה מֵחָכְמַת כָּל בְּנֵי קֶדֶם וּמִכֹּל חָכְמַת מִצְרָיִם, וַיֶּחְכַּם מִכָּל הָאָדָם וַיְהִי שְׁמוֹ בְכָל הַגּוֹיִם סָבִיב. וַיָּבֹאוּ מִכָּל הָעַמִּים לִשְׁמֹעַ אֵת חָכְמַת שְׁלֹמֹה מֵאֵת כָּל מַלְכֵי הָאָרֶץ אֲשֶׁר שָׁמְעוּ אֶת חָכְמָתוֹ" (מלכים א', ה', י"א-י"ד).

 

על שלמה המלך ומומחיותו במלאכת הכישוף הילכו אגדות רבות. במיוחד נודעה האגדה על טבעתו, שנשאה עליה את "חותם שלמה", שבזכותו קנה לו שליטה על כל השדים והרוחות. כיצד ניראה סימן זה, החותם את בעליו ומגן עליו מפני כל המרעין בישין? התשובה לכך לא הייתה אחידה.

 

רבים גרסו, שהייתה זו צורת ההקסגרם. אחרים חשבו שהייתה זו דווקא צורת הפנטגרם - כוכב דומה בעל חמשיה קודקודים. מכל מקום, בחוכמת הנסתר בקרב שלוש הדתות - יהדות, נצרות ואסלאם - שימשו שני סימנים אלה כסמלים מאגיים של הגנה, שמירה והצלחה. משום כך נוכל למצוא כל אחד מהם בוורסיות שונות (גם ככוכבים שתוכָם צבוע ומסתיר את הקווים הפנימיים) על חומות ערים, קמעות, גבי דגלים של ארצות שונות בעולם, ואפילו על סמל המשטרה וסמל מפעל הפיס.

 

מאימתי החלו לכנות את ההקסגרם בשם "מגן דוד"?

הצירוף הלשוני "מגן דוד" נזכר בפעם הראשונה בתלמוד (פסחים קיז, עב) כאחד מתאריו של האל,

בהתבסס על דברי דוד המלך במקרא: "וְאַתָּה ה' מָגֵן בַּעֲדִי" (תהילים ג', ד'), וכן "וַתִּתֶּן לִי מָגֵן יִשְׁעֶךָ" (תהילים י"ח, ל"ו).

 

בהתאם לכך מופיע ביטוי זה כסיומת לאחת הברכות הנאמרת בתפילה: "ברוך אתה ה', מגן דוד", זאת במקביל לברכה אחרת, "ברוך אתה ה', מגן אברהם", הנסמכת על דברי האל לאברהם: "אָנֹכִי מָגֵן לָךְ" (בראשית ט"ו, א') והמצויה אף היא בתפילה. אולם שני ביטויים אלה הינם מילוליים בלבד, ללא קשר לדגם חזותי כלשהו. יש הסוברים כי על מגיניהם של דוד המלך ולוחמיו, התנוסס סמל המגן דוד, ובזכותו הצליחו לנצח במלחמותיהם, אולם גם לטענה זו אין כל הוכחה ארכיאולוגית או אחרת.

 

מגן דוד כסמל צורני מופיע בהֶקְשֵר יהודי במאה השביעית לפני הספירה, על חותם עברי שהתגלה בצידון. ניתן לראותו גם כאלמנט קישוטי על שרידים יהודיים מתקופת בית שני ומתקופת התלמוד, אך ללא משמעות יהודית ספציפית - וללא ציון שמו.

 

במאה ה-12 השתמש משיח השקר דוד אלרואי בסימן המגן דוד כסמל לגאולה (ולכן יש הטוענים כי הסמל נקרא בעצם על שמו), ובהמשך השתמש בו גם שבתאי צבי כסימבול משיחי. יש עדויות לשימוש יהודי בסמל גם זמן מה קודם לכן.

 

אז מתי הפך המגן דוד לסמל יהודי לאומי מוכר?

הקהילה הראשונה שבחרה את המגן דוד כסמל על דיגלה, הייתה קהילת יהודי פראג , בשנת 1354,

בהרשאתו של הקיסר קרל הרביעי. במאה ה-19 התנוססה צורת המגן דוד כסמל יהודי מובהק על בתי כנסת ועל קברים (ובמקומות יהודיים אחרים), במקביל לצלב ששימש כסמל מוכר של הנצרות.

 

ב-1897 בחרו הרצל והקונגרס הציוני הראשון את דגלה הרשמי של התנועה הציונית, שבמרכזה ניצב המגן דוד. בהמשך נקבע דגל זה גם כדגל מדינת ישראל.

 

אבל ניראה כי דווקא הנאצים הם שהקנו לסמל את משמעותו כסמל יהודי אוניברסאלי, בקבעם את המגן דוד על הטלאי הצהוב. כך קרה, שהמגן דוד שבצבעי הצהוב-שחור (על הטלאי הצהוב) שימש כסמל לקלון וכיליון של העם היהודי, הפך בצבעי הכחול-לבן (על דגל המדינה) לסמל של זָכּות, תחייה וגאולה.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
סימן לגאולה, אלמנט מאגי. מגן דוד
צילום: shutterstock
צילום: רויטרס
אז איך הוא התגלגל לדגל?
צילום: רויטרס
מומלצים