שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רפואה לעשירים: שלם 49 ש"ח - קבל תור מיד לרופא

  שילמתם הרבה על ביטוח פרטי? זה כבר לא מספיק. בזמן שוועדת גרמן מבטיחה לקצר את ההמתנה לרופאים מומחים ולבדיקות ולארגן מחדש את ביטוחי הבריאות, חברת מגדל מציעה תור כמעט מיידי - תמורת עוד 49 שקלים בחודש. ההסתדרות הרפואית: "זה לא אתי, שומרים תורים על חשבון הציבור". מגדל: השירות חיוני

  המתנתם לרופא מומחה או לבדיקת MRI כמה חודשים, אפילו ששילמתם הרבה כסף על ביטוח בריאות פרטי? בשירות רפואה לעשירים קלאסית, מציעה חברת מגדל לספק לכם תור תוך 48 שעות - תמורת תשלום נוסף מדי חודש וללא קשר לדחיפות במצבכם הרפואי.

   

  במערכת בריאות קורסת שבה מנסים להשליט סדר בבלגן הביטוחים הפרטיים, זוהי רמה ביטוחית נוספת שעשויה להוות מדרון חלקלק לזליגה של עוד שירותים רפואיים קריטיים רק עבור מי שידו משגת.

   

   

  ועדת גרמן תועיל לתורים?

   

  סוגיית משך התורים לשירותי הרפואה בישראל נדונה כבר שנים ארוכות, גם בוועדת גרמן שמסקנותיה פורסמו לאחרונה. המחסור האדיר ברופאים מומחים מביא לתורים אינסופיים, בעיקר למקצועות נדרשים שבהם המחסור בולט מאוד כמו נירולוגיה, נירולוגיית ילדים, אנדוקרינולוגיה, עור ואורתופדיה. לרופאים אלה יש צורך לקבוע תור בדרך כלל חודש עד שלושה חודשים מראש, לעתים קרובות גם כשמדובר בתורים פרטיים. 

   

  לא צריך להמתין חודשים רבים

  לאור המצב שנוצר, החליטה חברת הביטוח מגדל ליצור שירות רפואה ייחודי העוסק בקיצור תורים - תמורת תשלום נוסף כמובן. מני (השם המלא שמור במערכת), תושב המרכז, הופתע לקבל לאחרונה טלפון מחברת הביטוח אשר הציעה לו את הביטוח הייחודי ותורים מקוצרים לכל שירותי הרפואה, כולל בדיקות שממתינים להן בדרך כלל חודשים ארוכים.

   

  "לפני שבוע התקשרה אליי מוקדנית של חברת מגדל וסיפרה לי על ביטוח חדש שמאפשר קבלת תור תוך 48 שעות", הוא מספר בראיון ל-ynet. "הם אמרו שהם עובדים בשיתוף כל קופות החולים. האמת היא שדי הזדעזעתי, כי מדברים על רפואה לעשירים והנה זה קורה ממש כאן ובגלוי".    

   

   

  תמורת 49 שקלים לחודש, נאמר למני, יוכל לקבל שירות לקיצור תורים לרופאים מומחים העובדים עם קופות החולים, לבדיקות מעבדה ולבדיקות הדמיה כמו CT או MRI.

   

  "חמור בעיניי שזה בא על חשבון מי שאין לו", הוא אומר. "הענייים יחכו בתור ארוך בגלל שהרופאים המומחים או המעבדות רוכשים מקומות פנויים לשירות המיוחד הזה. זה לא אתי, לא הגיוני ובעיקר פשוט מרתיח".

   

  הסיבה המרכזית לחודשי ההמתנה הארוכים לתור היא שיעור הרופאים הנמוך בישראל והצניחה המשמעותית במספרם: מספר הרופאים בארץ ירד ב-12% מאז שנת 2000. רופאים רבים פרשו לגילאות, מספר המקומות בבתי הספר לרפואה לא גדל משמעותית והתוצאה היא מחסור חמור.

   

  מחסור קיים גם במספר מכשירי ה-CT וה-MRI. אמנם משרד הבריאות התחייב לרכוש 18 מכשירי MRI חדשים, אולם בינתיים הגעתם מתעכבת והתור לבדיקת הדמיה אחת - בעיקר בפריפריה - יכול להיקבע חודשים רבים מראש.

   

  "בניגוד לשר"פ שבו כל ההסדרים גלויים ושקופים, כאן מדובר לכאורה בחוזה המבטיח למטופל קיצור תורים תמורת כסף בתנאים אפורים", אומר ל-ynet יו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, פרופ' אבינועם רכס. "שמירה של תורים סגורים לטובת חברת הביטוח על חשבון כלל הציבור התמים אינה ראויה ואינה עומדת בכללי האתיקה הרפואית לנגישות שווה של אמצעי ריפוי".

   

  מגדל: "השירות חיוני"

  חברת מגדל מסרה בתגובה: "מגדל גאה לאפשר למבוטחיה שירות רפואה אישית. לנוכח האתגרים שמציבה מערכת הבריאות הציבורית בפני החולים זהו שירות חיוני. השירותים כולם מתנהלים ברפואה הפרטית בלבד. בדיקות הדמיה נערכות במכון מור תוך יומיים ובמקומות אחרים אנחנו מתחייבים ומספקים פענוח מהיר".


  משרד הבריאות מסר בתגובה: "במסגרת טיפולו של משרד הבריאות בנושא הקדמת התורים ברפואה הפרטית נדרשו קופות החולים שלא להתקשר עם ספקי שירות המקיימים מסלולים של הקדמת תורים לחלק מלקוחותיהם (על פי רוב, לקוחות פרטיים).

   

  "כל ספק שירות, לרבות בית חולים פרטי ואף ציבורי, המקיים מערכי תורים נפרדים לשם יצירת מסלול להקדמת תורים לחלק מלקוחותיו, פרטיים או אחרים, לא יוכל להיכלל במערך הספקים של קופת החולים.

   

  "הקופות אף נדרשו לכלול בהסכמים עם הספקים דרישה מפורשת לאיסור העדפה בקביעת תורים ללקוחות אחרים של הספק".
  פורסם לראשונה 18/08/2014 10:00

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קיצור תורים לרופאים מומחים ולבדיקות תמורת 49 שקלים בחודש
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים