שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סער לרשויות: רוצים תמריץ? שחררו היתרים

  4 חודשים לאחר שחתם על הסכם עם האוצר לתמרץ רשויות מקומיות שיבנו דירות בשטחן, פונה שר הפנים לראשי הרשויות ודורש מהם לממש תוכניות מאושרות לבנייה. "בשנים האחרונות חל שיפור בהליכי התכנון - אך לא די בכך"

  4 חודשים לאחר שחתם על הסכם עם משרד האוצר, פנה בימים האחרונים שר הפנים, גדעון סער, במכתב לראשי הרשויות המקומיות - בדרישה שיממשו תוכניות מאושרות לבנייה למגורים בשטחן. מדובר בהסכם שנחתם בין משרד הפנים למשרד האוצר, לפיו רשויות מקומיות שיקדמו תוכניות לבנייה למגורים יהיו זכאיות לתמריצים כספיים.

   

  כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

   

  "בשנים האחרונות חל שיפור בהליכי התכנון, ומספר יחידות הדיור המאושרות עלה מ-25 אלף יחידות דיור מאושרות לשנה ל-75 אלף יחידות דיור בשנה, אולם לא די בכך - ויש צורך לממש במהירות את יחידות הדיור שאושרו תוך מתן מענה לקידום תוכניות לאזורי תעסוקה", הסבירו במשרד הפנים את פנייתו של סער לראשי הרשויות.

   

  ההחלטה התקבלה כמענה למגמה מוכרת בשנים האחרונות, שבה רשויות מקומיות מסוימות מערימות קשיים על קבלת היתרי בנייה למגורים בשטחן, מתוך שיקול תקציבי. באותן רשויות מעדיפים לנצל את עתודות הקרקע לבניית מתחמי תעשייה ומסחר, שבהם ניתן לגבות ארנונה גבוהה יותר ולהעניק שירותים זולים יותר.

   

  בנו 2,000 דירות בשנה - קבלו "הסכם גג"

  בשל כך, החליטו שרי האוצר והפנים להעניק תמריץ כספי לרשויות שיקדמו בנייה למגורים. על פי ההחלטה, רשות מקומית שתגדיל את מספר היתרי הבנייה שהיא מעניקה בשיעור שעולה על 10% בשנה ותעניק בסך הכל היתרים לבנייה של למעלה מ-200 דירות בשנה, תזכה לתגמול שינוע בין 5,000-12,000 שקל לדירה. 

   

  ההחלטה תאפשר לרשויות מקומיות שיאשרו בנייה של יחידות דיור רבות, להגדיל משמעותית את הכנסותיהן. זאת משום שבמקביל לקבלת המענק, ימשיכו הרשויות לגבות את היטלי הפיתוח שהן גובות כיום מהקבלנים. היטלים אלה, המגולמים במחירי הדירות, נועדו לממן את הקמתן של התשתיות הדרושות לקליטת האוכלוסייה שמתווספת לשטחי הרשות, כמו גני ילדים, מתנ"סים, מרפאות, מקומות חניה וכו'.

   

  עוד אומרים במשרד הפנים כי ברשויות מקומיות שבהן ישווקו מעל 2,000 יחידות דיור בשנה ולפחות 5,000 יחידות דיור בין השנים 2014-2016, ייחתם "הסכם גג" עם הרשות שיכלול הסדרים מימוניים לצרכי הפיתוח עבור היחידות הכלולות בהסכם. נזכיר כי במסגרת הסכמי גג חותמים משרדי הממשלה הרלוונטיים על חוזה מול העירייה שבשטחה נבנות דירות, ובחוזה מתחייב כל משרד לעמוד בלוחות הזמנים לביצוע הפעולות הנדרשות ממנו, על מנת לאפשר את תוספת האוכלוסייה לתחום שיפוטה של העירייה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים