שתף קטע נבחר

סוף לשקיות: פרץ יצייד אותנו בתיקי בד

השר להגנת הסביבה פרץ לוחץ להעביר את חוק שקיות הניילון כדי להתחיל להפעילו עד החורף הקרוב. ייאסר שימוש בשקיות אותן מקבלים בקופות ברשתות השיווק, אך לא בשקיות הקטנות המוצבות בגלילים ליד דלפקי הירקות והפירות. כל בית אב יקבל חינם עד 8 שקיות רב פעמיות

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ לוחץ להעביר את חוק שקיות הניילון  כדי להתחיל להפעילו עד החורף הקרוב. השר הודיע היום (ג') לוועדת הפנים והגנת הסביבה כי תזכיר הצעת החוק כבר הופץ לפני שבועיים והוא פועל לקבל בהקדם את הסכמות המשרדים, כך שהצעת החוק תגיע לאישור הכנסת לפני אוגוסט (מועד יציאת הכנסת לפגרה). 

 

שקיות פלסטיק - כתבות נוספות בנושא:

 

השר תיאר בפני הוועדה את הליכי ה"מהפכה" לפיה ייאסר שימוש בשקיות המשמשות לאריזת מוצרים בדלפקי הקופות של רשתות השיווק, אך לא בשקיות הקטנות הדקות שמוצבות לרוב בגלילים ליד דלפקי הירקות, הפירות ומוצרי החלב - אשר הנזק הסביבתי מהן מועט. כל בית אב יקבל חינם בכל רשת שיווק עד 8 שקיות יציבות ורב-פעמיות תמורת קופונים שיופצו בדואר.

 

המשרד כבר מקדם מכרז לבחירת הגוף שיפיץ את השקיות הרב-פעמיות לציבור. אלו יופקו בשני גדלים (גדול וקטן - לרכישת מוצרים מזדמנת או קבועה וגדולה וגם לאריזה נפרדת של מוצרי בשר וחלב). הכמות הראשונית שיקבלו של בתי האב חינם הן בנפח כולל שיספיק לרכישת סל מצרכים שבועי ממוצע למשפחה במשך 2-3 שנים לפחות. לאחר תקופה זו ניתן יהיה להחליף את השקיות החדשות שיתבלו או לרכוש שקיות נוספות במחיר מוצע של 1-2 שקלים לשקית.

 

שקיות בד רב-פעמיות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
שקיות בד רב-פעמיות(צילום: shutterstock)

 

השר ציין כי רשתות השיווק יממנו את ייצור המחזור הראשון של השקיות הרב-פעמיות שיחולקו חינם, כפי שסוכם עמן. הרשתות הביעו את הרצון לשתף פעולות במהפכה כדי לחסוך את עלויות הייצור של השקיות הקיימות ה"מטורפות" לדבריהן, שעומדות היום על 80 מיליון שקל בשנה. כספים אלה, בתוספת ההכנסות ממכירת שקיות ניילון לאחר תקופת מעבר, יועברו לייצור המחזור הראשון של השקיות הרב-פעמיות.

 

השר ציין כי משרדו ישתתף במימון מבצע הפצת השקיות החדשות תמורת הקופונים אבל נמנעי מלנקוב בעלותו מטעמי סודיות מכרז ההפצה. הצעת החוק שתובא לאישור הכנסת תקבע את לוח הזמנים ליישום המהפכה, שכאמור מתוכננת להתחיל עוד הקיץ, ולהפסקה הדרגתית של השימוש בשקיות הקיימות. ייקבע גם המועד שבו מחוסרי השקיות החדשות והיציבות יידרשו לשלם תמורת השקיות הקיימות, כנראה 60-80 אגורות שקל לשקית.

 

עוד על הפרק: כניסה חינם לחופים פעם בשבוע

הופעת השר בוועדה הייתה במסגרת יום הגנת הסביבה בכנסת. במהלכה הוא סקר עוד שורה של פרויקטים נוספים שמשרדו מקדם. במענה לדרישת היו"ר מירי רגב (ליכוד-ביתנו) לצמצם את עלויות השימוש בחופי הרחצה (דמי כניסה וכו') הוא הודיע על כוונתו לפתוח 4 חופים שבתחום שמורות טבע לכניסה חינם בכל יום ה' בשבוע. המשרד יממן את העלות ומתכוון להגדיל בהדרגה את מספר ימי הכניסה החופשית.

 

השר גם הודיע שהוא מקדם חקיקה שהחלה בכנסת הקודמת לצמצום נזקי פסולת הבניין המושלכת ברשות הרבים. הוא ציין מגמה מדאיגה של העברת הפסולת לשטחי יהודה ושומרון שנהפכים ל"חצר האחורית" של ישראל וירידה ניכרת (כ-50%) של השימוש בפסולת ממוחזרת בתשתיות. הצעת החוק תעביר את האחריות לאכיפת החוק האוסר את השלכת הפסולת לרשויות המקומיות עקב המחסור בכוח אדם ב"משטרה הירוקה".

 

רעיון נוסף הוא ליצור "חשמל כשר" לאוכלוסייה החרדית, בעיקר האשכנזית, כדי שתוכל להמנע מהפעלת הגנרטורים המייצרים חשמל בשבתות, ומהווים גורם לזיהום האוויר בשכונותיה. זאת ביצירת מצברים גדולים לאספקת החשמל שיוזנו במהלך השבוע מהרשת הקיימת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שקיות ניילון
צילום: shutterstock
צילום: גיל יוחנן
השר להגנת הסביבה עמיר פרץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים