שתף קטע נבחר

ברזיל: כפו על נער יהודי תפילות נוצריות

תלמיד בית ספר ציבורי בברזיל אולץ להתפלל תקופה ארוכה את "תפילת האדון" הנוצרית, עד שברח לביתו. לטענת האב, המפקח אמר לילד שמדובר ב"תפילה אוניברסאלית". ביה"ס מכחיש. הפרשה שהציתה את סוגיית חופש הדת במדינה מסרבת לגווע, והמשטרה, משרד החינוך והפרלמנט חוקרים

"אנוסים" בברזיל 2014? התקשורת הברזילאית חשפה כי ילד יהודי בכיתה ט' אולץ להתפלל תפילה נוצרית בבית ספר הציבורי "קיפ קסילו", בעיירה פאולו דה פרונטין בברזיל. הוא אולץ לומר מדי יום יחד עם חבריו לכיתה את "תפילת האדון" ("אבינו שבשמים") בניגוד לרצונו.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

האב ציין כי בשלב מסוים בחר בנו לעזוב את מקום ההתכנסות, ולא להשתתף עוד בתפילות, מה שגרר ביקורת מצד המורים והתלמידים. על פי הדיווח ב"או גלוב" הברזילאי, תלונתו של האב כלפי בית הספר וסטטוס שפרסם בעניין בפייסבוק, הפכו באחת לדיון ציבורי בשאלת מקומה של הדת בבית הספר הציבוריים במדינה.

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

נשיא הקונגרס היהודי המקומי, יעקב סלים סולומון, שלח מחאה נמרצת להנהלת בית הספר, שמצידה הכחישה את האירוע כפי שתואר על ידי האב, בטענה כי מדובר בתפילה "וולנטרית".

 

המפקח: זו "תפילה אוניברסאלית"

על פי הדיווח, לפני כחודש התקיימה בבית הספר התפילה היומית, והילד הונחה על ידי מורי בית הספר ליטול בה חלק, על אף יהדותו. אלא שהפעם הוא חש כי הוא אינו יכול עוד להמשיך ולהשתתף בה - על אף הנחיות מוריו. "הוא עזב את הקבוצה ושב הביתה נסער", תיאר האב, והוסיף כי לאקט נלוותה ביקורת מצד המורים והתלמידים שנכחו במקום.

 

האב הוסיף כי "מפקח בית הספר התקשר אליו (אל הנער) וביקש כי יחזור אל ספסל הלימודים, תוך שהוא מציין בפניו כי 'תפילת האדון' היא, כפי שתיאר - 'תפילה אוניברסאלית', וזאת על אף שהילד שב וטען בפניו כי מדובר בתפילה נוצרית הנוגדת את אמונותיו ואורחות חייו".

 

במסורת הנוצרית נחשבת "תפילת האדון" כתפילה המתייחסת ישירות אל ישו. היא פותחת במילים "אבינו שבשמים", ורווחת ברוב הזרמים והעדות הנוצריות.

 

משרד החינוך הברזילאי "רואים בחומרה רבה"  

לדברי האב, מאז המקרה מסרב הילד לשוב אל בית הספר. ביומון הברזילאי מציינים כי האב פרסם סטטוס בפייסבוק שבו גולל את גרסתו, וציין כי מוריו של הנער הערימו עליו קשיים ובעיות, וכי התפילה בבית הספר היא יומית ובהשתתפות כלל התלמידים. הוא אף הגיש תלונה על המקרה למשטרה המקומית.

 

בית הספר "קיפ קסילו" דוחה את טענות האב. דובר בית הספר טוען כי הילד לא אולץ להשתתף בתפילה, וכי מדובר בכינוס וולנטרי יומי המתקיים לבקשת תלמידים והוריהם מבית הספר. הוא טוען כי הנער עודכן בכך, וגורמים מבית הספר אף הגישו תלונה נגדית במשטרה נגד האב, בטענה כי נהג כלפיהם באלימות מילולית שכללה צעקות וקללות.

 

מאז התקרית עבר התלמיד ללמוד בבית ספר ציבורי אחר במחוז הממוקם צפונית לריאו דה ז'נרו. אך הדיון הציבורי בסוגיה מסרב לגווע. על פי החוקה הברזילאית, חופש הפולחן של בני כל הדתות חייב להישמר, ובתי הספר הציבוריים במדינה מוגדרים חילוניים. משרד החינוך הברזילאי כבר הודיע כי הוא רואה בחומרה רבה כל צורה של מיסיונריות ודעות קדומות בבתי הספר הציבוריים. במקביל, נציב תלונות הציבור של המחוז פתח אף הוא בבדיקת המקרה.

 

חופש דת בברזיל?

יושב ראש הקונגרס היהודי בברזיל, יעקב סלים סולומון, שלח מכתב להנהלת משרד החינוך הברזילאי, ובו קבל על כך שסירובו של המתבגר

להשתתף בתפילה הנוצרית, נתפס כלא לגיטימי על ידי צוות בית הספר והתלמידים.

 

סולמון ציין במכתבו את החופש המלא שמעניקה, כאמור, החוקה הברזילאית לאזרחי המדינה, וקרא לשמירת החופש הדתי של התלמידים - תוך הבטחת השמירה על כבודם, ומניעת גינויים מצד הצוות החינוכי והתלמידים. סולמון דרש ממשרד החינוך לספק הבהרות משלו בסוגיה.

 

במקביל, גרסון ברג'ר, חבר הפרלמנט הברזילאי ויהודי במוצאו, שלח אף הוא מכתב לשר החינוך במדינה וווילסון ריסוליה, ובו דרש ממנו להבהיר בצורה פומבית וברורה כי לכל התלמידים מכל הדתות שמורה הזכות לסרב להתפלל, וכן לא להיות נתונים "למגבלה המנוגדת לחופש הדת ולחוקה הפדרלית", כדבריו. "איפה חופש האמונה?" קבל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
כינוס וולנטרי - או תפילה בכפייה? (אילוסטרציה)
צילום רויטרס
מומלצים