שתף קטע נבחר

הקרע החרדי מול צה"ל: לא להתייצב בלשכות הגיוס כלל

הרב שמואל אוירבך, מבכירי הרבנים הליטאיים, מרחיב את האיסור על כל מגע עם צה"ל, ואוסר על תלמידיו להגיע ללשכות הגיוס - אף לא לשם קבלת פטור מלא משירות. הוא הסביר: "הבעיה היא, שאחר כך הם ירצו יותר... ׳דע את האויב׳, צריכים להכיר את האויב, את השונא"

מתרחב החרם החרדי נגד הצבא: הרב שמואל אוירבך, מהרבנים הליטאיים הבכירים, קורא לתלמידי הישיבות להתעלם מהצווים הנשלחים אליהם על ידי צה"ל, ולא להתייצב בלשכות הגיוס אף לא לשם קבלת פטור מלא משירות. בשיחה עם עשרות צעירים אמש (שבת) הסביר הרב כי קשר עם הצבא, מכל סוג ולכל מטרה, הוא דבר פסול ואסור, וכינה את צה"ל "אויב" ו"שונא".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

במפגש התלמידים עם הרב אוירבך, שאל אחד מהם: "יש כאן בחורים שהם מעל גיל 22, והם נקראים להתייצב כדי לקבל פטור מהצבא, ולא דיחוי. האם להם מותר להתייצב?". תשובתו: "זה גם כן אסור, והכל מערכה אחת. המטרה של הצבא שהכל יהיה רשמי תחתיהם... (ואז) יום אחד הם יחליטו שבגלל מצב חירום או סיבה אחרת, משתנים דברים".

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

הרב אוירבך הוא ראש המחנה הליטאי המכונה "הפלג ירושלמי", הנוקט בקו קנאי-בדלני בסוגיות דתיות רבות (ובהן חוק הגיוס), מהווה אופוזיציה למנהיג הליטאי הבכיר והמתון-יחסית, הרב אהרון לייב שטיינמן, ואינו סר למרותו. עד עתה הוא הורה למאמיניו שלא להתייצב לצו ראשון, אף שאחריתו דחיית שירות, הוראה שנענתה על ידי חלק מתלמידיו שהובאו למעצר. כעת, כאמור, הוא אוסר עליהם אפילו את קבלת פטור.

 

"צריך להכיר את האויב, את השונא"

הצעירים שאיתם שוחח הרב, הם תלמידי ישיבות ליטאיות יוקרתיות שבאו לשמוע מפיו באופן בלתי-אמצעי "דעת תורה" – כיצד עליהם להתנהל מול הצבא. הוא עודד אותם להיות "עבדי ה׳ ולא עבדי אחשוורוש ועבדי פרעה" - רמז לכך שעליהם להיות מחוייבים לתורה ולא לחוקי המדינה לעניין הגיוס. ואיך יקבלו את הפטור שיאפשר להם להמשיך ללמוד בישיבה? "הקדוש ברוך-הוא יעזור לכם", אמר.

 

"הם לא מתכוונים לטובה", אמר על הפטור שמעניק צה"ל לתלמידים מבוגרים-יחסית. "הם מתנכלים לנו - העיקר לבוא (להתייצב), להיות אצלם ולא

להיות חופשיים מהם. יש להם שיטה איך לא להראות את זה - לתת דיחוי, לתת זמן. עיקר מה שהם רוצים זה שיבואו אליהם, שאתם תהיו ׳שלהם׳. אחר כך, אחרי זמן, הם יוכלו לעשות אתכם אחרת".

 

הוא תקף את הגישה הפרגמטית של הזרם החרדי המרכזי: "יש כאלה שבגלל דברים קטנטנים והבלי עולם מדומים רוצים להשפיע, ׳לתפוס את מה שיש׳. הם (צה״ל) הרי משקיעים מיליארדים בשביל להבין איך להשפיע עלינו. לא להאמין. הלוואי שאצלנו נלמד להשפיע ככה. הם ביקשו לתת יותר כסף לוועד הישיבות, והוא כבר שייך להם".

 

"הבעיה היא, שאחר כך הם ירצו יותר. יגידו: צריך צבא, צריך עוד דברים. מה שיותר לא באים - על זה הם עושים את כל המלחמות. ׳דע את האויב׳, צריכים להכיר את האויב, את השונא".

 

בשבוע שעבר דיווח צה"ל על צניחה של 51% בתוך פחות משנה, במספר החרדים שהתגייסו לשירות צבאי, בנתונים שהוצגו בפני ועדת שקד. ההערכה היא כי "החרדים המתונים" בחרו להסתגר על רקע האצת דיוני הוועדה לשוויון בנטל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
הרב שמואל אוירבך
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים