שתף קטע נבחר

אושר החוק לבנייה במתחמים מועדפים

חוק הותמ"לים, המסדיר "מסלול מהיר" לאישור תכניות לבניית רבבות דירות, אושר סופית במליאת הכנסת. לראשונה בספר החוקים: החוק מחייב לשלב במתחמי המגורים מכסה של 30% דירות בדמי שכירות בפיקוח לטווח ארוך

מליאת הכנסת אישרה הערב (ג') סופית את החוק הממשלתי לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור (חוק הותמ"לים ). החוק אושר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 34 תומכים מול 23 מתנגדים והתקבל כהוראת שעה למשך 4 שנים עם אפשרות הארכה. הוא מסדיר "מסלול מהיר" לאישור תכניות בנייה למגורים, שנועד לעקוף את המסלולים הקיימים שבחוק התכנון והבנייה, שבהם נמשכים הליכי התכנון 5 שנים בממוצע.

 

כתבות נוספות בנושא חוק הותמ"ל:

 

הוא כולל חידוש נוסף, לראשונה בספר החוקים, המחייב לשלב במתחמי המגורים שייבנו לפיו מכסה של 30% דירות בדמי שכירות בפיקוח לטווח ארוך. יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב (ליכוד) הלחיצה את שר הפנים גדעון סער לאשר את השילוב תחת האיום שבלעדיו היא תעכב את אישור החוק. החידוש לא כולל דיור ציבורי, אך במקומו הסדירה ח"כ רגב הקצאת 1.4 מיליארד שקל לרכישה או הקמת דירות ציבוריות ולשיפוץ מועדוניות בשכונות הקיימות.

 

על פי החוק, הותמ"לים – ועדות לתכנית מועדפת לדיור – יהיו מוסד תכנוני חדש בעל סמכות לאשר בניית רבבות דירות, גם במרכז הארץ. הוועדות יטפלו בכל שלבי התכנית מה שאמור לקצר משמעותית את הזמן שבין איתור קרקעות המתחמים ופיתוחן לתחילת הבנייה. קבינט הדיור בראשות שר האוצר לפיד יכריז על מתחם המיועד ליותר מ-750 יחידות דיור, כמתאים ל"פרויקט דיור לאומי", והטיפול בו יעבור לותמ"ל.

 

באופוזיציה מאוכזבים: מהלך דורסני

רגב אמרה הערב: "מדובר בהליך יוצא דופן שבא להתמודד עם מצב יוצא דופן של משבר קשה עקב התייקרות מחירי הדיור. החוק מעביר את הכדור לממשלה ולותמ"לים כדי שיסירו את חסמי התכנון הקיימים. אבל כמו בכל חוק, הסוד הוא בפרטים הקטנים וביישום היעיל, ואני מקווה שהם ינצלו את ההזדמנות לאשר תכניות הכוללות מענה חברתי למשבר".

 

השר לפיד אמר: "נמשיך לעבוד קשה כדי שזוגות צעירים ממעמד הביניים יוכלו לרכוש דירה".

 

דוברי האופוזיציה המאוכזבים מאי הכללת הדיור הציבורי בחוק חזרו ותקפו אותו לפני שהתנגדו לו בהצבעה. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה: "מדובר במהלך דורסני מדי ומיותר שמפר את האיזונים הקיימים. סדרת המהלכים שבחוק מהווים את הדבר ההפוך ממה שצריך לעשות. לא רק שהם לא יוזילו את המחירים הם גם עלולים להעלות אותם, כי לא הכל תלוי בביקוש ובהיצע".

 

יו"ר שדולת הדיור בכנסת ח"כ דב חנין (חד"ש) הוסיף: "זהו חוק גרוע במיוחד בהנחת היסוד שלו. הוא נוצר באותו דפוס של כלכלה קפיטליסטית המנותק מהמציאות ושמסתכל רק על צד אחד של המשוואה הכלכלית. הממשלה מסרבת לתת מענה דיפרנציאלי לתמונת הביקושים הדיפרנציאלית במשבר הדיור שמחייב להתייחס אליו בראש וראשונה מהזווית החברתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
מומלצים