שתף קטע נבחר

צילום: AFP

סורית נסקלה למוות ואיש בקהל לא התנגד

פאדה אחמד הורשעה בניאוף ונידונה למוות בסקילה. יום לפניה הוצא להורג שאמש עבדוללה באותו האופן בגלל אותו האישום. דאעש החדיר לראשונה את רגימת האבנים לשימוש בסוריה והתושבים המזועזעים לא יכולים לעשות דבר

איש דת הקריא את גזר הדין רגע לפני שהמשאית הגיעה ופרקה ערמה של אבנים ליד הגן העירוני. הלוחמים הג'יהאדיסטים הביאו אז את האישה, מכוסה מהראש ועד הרגליים בשחורים, והציבו אותה בבור קטן באדמה. אחר כך התאספו התושבים והלוחמים הורו להם לבצע את גזר הדין: לסקול אותה למוות משום שהורשעה בניאוף.

 

עוד חדשות בעולם:

שר המשפטים: ארדואן נשיא טורקיה הבא

הילרי קלינטון: היחס העולמי לישראל לא הוגן

מאחורי מסכה: אלה הקברנים האמיצים בעולם 

 

אף אחד בקהל לא צעד קדימה כדי לבצע את המעשה, אמר עד ראייה לאירוע שהתרחש בעיר צפונית בסוריה. לכן, הג'יהאדיסטים, רבים מהם קיצונים זרים, עשו זאת בעצמם - המטירו עשרות אבנים על פאדה אחמד עד שגררו את גופתה משם. "גם כשהיא נפגעה מהאבנים היא לא צעקה או זזה", אמר פעיל אופוזיציה שהיה עד לסקילה שאירעה בין אצטדיון כדורגל לגן באג'ה שבעיר ראקה, המעוז המרכזי של ארגון דאעש בסוריה.

אחת מהתמונות שפורסמו שמראות את התאספות תומכי דאעש לקראת הסקילה (צילום: AP) (צילום: AP)
אחת מהתמונות שפורסמו שמראות את התאספות תומכי דאעש לקראת הסקילה(צילום: AP)
הסקילה אירעה ב-18 ביולי, והיא הייתה לשנייה ב-24 שעות. יום קודם לכן, שמאש עבדוללה (26) נהרג בצורה דומה בעיר הסמוכה טקבה על ידי לוחמי "המדינה האיסלאמית". שניהם הורשעו בקיום יחסי מין מחוץ לנישואיהם.

 

מדובר בפעם הראשונה במעוז המורדים בצפון סוריה, שעל חלקים רבים ממנו השתלטו הג'יהאדיסטים, שנסקלו בו בני אדם למוות. עוד קודם לכן "הסתפקו" לוחמי דאעש בהשלטת טרור על התושבים כחלק מהפרשנות המחמירה שלהם לחוק האיסאלמי, שכללה עריפת ראשים וקטיעת ידיהם של גנבים. לאחרונה קשרו הג'יהאדיסטים נער בן 14 לצלב והותירו אותו תלוי למשך כמה שעות בשמש הקופחת של הקיץ הסורי. הנער הוענש משום שלא צם במהלך חודש הרמדאן.

 

הסקילות בסוריה לא פורסמו בהרחבה בזמן שאירעו, אחר בימים שלאחר מכן שלוש תמונות הופצו ברשת שתיעדו אותן והיו עקביות עם הדיווחים של סוכנות AP. התמונות הועלו לחשבון טוויטר חדש ובהן נראו עשרות בני אדם מתאספים בכיכר, איש דת מקריא את גזר הדין באמצעות מגפון וכמה גברים מזוקנים עם רובים אוטומטיים אוספים אבנים.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"אישה נשואה נסקלת למוות בנוכחות כמה מאמינים", נכתב לצד התמונות בחשבון הטוויטר, שמאז כבר נמחק. אבו איברהים ראקאווי, פעיל שהיה עד לסקילתה של אחמד, אמר כי התושבים המקומיים נראו כועסים למראות הלוחמים הזרים הכופים את רצונם על הקהילה.

 

"האישה הורדמה והובאה חסרת הכרה לסקילה"

"אנשים היו בהלם ולא הבינו מה קורה. חלק היו מוטרדים מהרעיון שסעודים ותוניסיאים מורים להם מה לעשות", אמר בראיון דרך סקייפ. אחמד, הוא טוען, נראתה חסרת הכרה ולפי שמועות נלקחה קודם לכן לבית חולים, שם הורדמה. לדבריו, הסקילה אירעה בחסות החשכה, בסביבות השעה 23:00. ראקאווי סיפר כי לא ראה דם על הגופה משום שהיא הייתה מכוסה בבגדים שחורים. אחמד לא צעקה או רעדה. היא מתה בשקט. "אחר כך הם לקחו את גופתה באחת המכוניות ועזבו". סיפר.

 

שני המקרים דווחו לראשונה על ידי ארגון זכויות האדם שיושב בבריטניה ואוסף מידע דרך רשת של פעילים הפרושים ברחבי המדינה. באסם אל-אחמד, דובר המרכז הסורי לתיעוד הפרות זכויות אדם, אישר גם הוא קיומם של האירועים. פעיל נוסף שמתגורר במחוז הצפוני אידליב ואוסף מידע מפעילים אחרים מצפון סוריה אמר כי אחמד הייתה אלמנה. גבר שהזדהה בשם "אסד" מחשש להשלכות אמר כי בסקילה השנייה, בטקבה, התושבים סירבו להשתתף באירוע ושהפעולה בוצעה על ידי חברי "המדינה האיסלאמית".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פעילי דאעש משליטים טרור בעיראק (קרדיט: AP) (קרדיט: AP)
פעילי דאעש משליטים טרור בעיראק(קרדיט: AP)
 

שגרירות ארה"ב בסוריה גינתה בהודעה שפרסמה בחשבון הטוויטר שלה את ה"סקילה הברברית של אישה בצפון המדינה". ארגוני זכויות אדם בינלאומיים לא דיווחו על הסקילה והארגון Human Rights Watch אמרו כי לא קיבלו

 מידע עצמאי עליהן. "מדובר בתופעה מדאיגה מאוד אם היא אכן נכונה", אמרה החוקרת בארגון לאמה פאקיח.

 

"'המדינה האיסלאמית' כפתה חוקים נוקשים ביותר על האוכלוסייה האזרחית המפלים נשים ונערות והפכו אותן לפגיעות במיוחד", אמרה והוסיפה כי הדיווחים על סקילות הם הראשונים שהתקבלו אצל הארגון מסוריה. "מדובר בביטוי קיצוני ביותר של החוקים הנוקשים שכולם ככולם מהווים הפרה של זכויות אדם בינלאומיות", ציינה.

 

פעולות אלה הרתיעו גם את הסורים החברים בקבוצות המורדים המרכזיות הנלחמות כדי להפיל את הנשיא בשאר אסד מהשלטון מאז 2011. "להתנהגויות כאלה אין שום קשר עם טבע החברה הסורית", אומר עבד אל-באסט סיידה, חבר בכיר בקואליציה הלאומית הסורית שנתמכת על ידי המערב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איש דאעש בראקה
צילום: רויטרס
מומלצים