שתף קטע נבחר

חמור איתן: מפגש פסגה ליטאי-ספרדי

העיר בני ברק צהלה ושמחה: עיר צעיר זיכה את המוני התושבים במצווה הנדירה של פדיון פטר חמור, ובפגישת פסגה של "המרן" החדש, הרב שלום כהן, בתפקיד הכהן הפודה - והמנהיג הליטאי הרב חיים קנייבסקי, על במה אחת. העילה: מבצע "צוק איתן". התפאורה: חמור צעיר מעוטר בפרחים

 

אלפים השתתפו אמש (יום א') בטקס "פדיון פטר חמור", שנערך בעיר בבני ברק. הטקס הנדיר נערך בנוכחות הרב חיים קנייבסקי ממנהיגי המגזר הליטאי, כשבתפקיד "הכהן הפודה" - נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן. עקב הטקס ההמוני "ומפגש פסגה" בין הרבנים, נחסמו לגישה כבר משעות הערב המוקדמות מספר רחובות מרכזיים בעיר.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

לידת עיִר בכור נחשבת למאורע נדיר, כך שמדובר בטקס לא שגרתי, שמה הביא את תושבי בני ברק בהמוניהם לחזות בו. בעוד האירוע עצמו נערך ברחבת בית כנסת "לדרמן" ברחוב רשב"ם בעיר, גדשו אלפי אנשים את הרחובות הסמוכים, ובהם צירי התנועה המרכזיים ברחובות עזרא ונחמיה, שנחסמו לתנועת כלי רכב.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

טקס "פדיון פטר חמור" הוא הליך הלכתי שנועד לאפשר לבעליו של עיר בכור, לעשות בו שימוש לצרכיו. על פי ההלכה היהודית נחשבים בכורות - ובהם בכורות של בעלי חיים כצאן וחמורים - למוקדשים עבור שימוש דתי. אם בעליהם לעשות בהם שימוש כלשהו, עליהם "לפדות" אותם על פי ההלכה, באמצעות סכום כסף סמלי, או בהמה אחרת הניתנת לשחיטה.

 

עיר מקושט ועיר נרגשת (צילום: יעקב כהן) (צילום: יעקב כהן)
עיר מקושט ועיר נרגשת(צילום: יעקב כהן)

הרב שלום כהן והרב חיים קנייבסקי (צילום: יעקב כהן) (צילום: יעקב כהן)
הרב שלום כהן והרב חיים קנייבסקי(צילום: יעקב כהן)

 

אך הטקס הנדיר שימש למעשה רקע למפגש נדיר אף הוא, בין שני קודודים בכירים בעולם החרדי, שנכחו יחדיו על במה אחת. הרבנים התקבלו בשירה על ידי הקהל הרב שנכח במקום - מעל עשרת-אלפים בני אדם, על פי הערכות המארגנים, בניהם גם ראש עיריית בני ברק, חנוך זייברט, לצד שורת רבנים ואישי ציבור.

 

העיר קושט בפרחים, והרבנים החליפו ברכות

מארגני הטקס ציינו בשיחה ל-ynet, כי למצוות פדיון חמור מיוחסות סגולות מיוחדות. לדבריהם, מצב המלחמה בישראל היווה, בין היתר, זרז לקיום הטקס הנדיר בהרכבו.

 

הטלה - תמורת העיר (צילום: יעקב כהן) (צילום: יעקב כהן)
הטלה - תמורת העיר(צילום: יעקב כהן)

 (צילום: יעקב כהן) (צילום: יעקב כהן)
(צילום: יעקב כהן)

 

הרב שלום כהן, מי שהוכתר כ"מרן" החדש, נשא דברים בשבח המצווה, ובירך את הקהל שפקד את לאירוע ב"ברכת כהנים". לצלילי מוזיקה קושט העיר הצעיר, על פי המסורת, בפרחים ורתמה חגיגית, ואז "נפדה" על ידי בעליו בתמורה לטלה, שהוכן מבעוד מועד והועבר כפידיון לידיו של הרב כהן.

 

 (צילום: יעקב כהן) (צילום: יעקב כהן)
(צילום: יעקב כהן)

 (צילום: יעקב כהן) (צילום: יעקב כהן)
(צילום: יעקב כהן)

 

לדברי מקורבי הרב שלום כהן, בתום הטקס הספיקו שני הרבנים לשוחח קצרות בענייני הלכה הנוגעים לאירוע. לדבריהם, חכם שלום כהן שאל את הרב קנייבסקי מה יהיה אם הכבש "המוחלף" יתגלה כטרף ופסול לשחיטה. הרב קנייבסקי השיב כי "אם הרב בירך, בוודאי שלא יצא טריפה".

 

נחילי אדם מילאו את כל הרחובות שסביב (צילום: יעקב כהן) (צילום: יעקב כהן)
נחילי אדם מילאו את כל הרחובות שסביב(צילום: יעקב כהן)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעקב כהן
הפגישה הוגדרה כ"חמימה"
צילום: יעקב כהן
צילום: יעקב כהן
על גגות הבתים
צילום: יעקב כהן
מומלצים