שתף קטע נבחר

התיקון הזמני בחוק שמקל על קבלת דרכון צ'כי

בחודשים הקרובים יכולים בעלי שורשים צ'כיים להגיש בקשה לקבלת אזרחות ולהצטרף לאיחוד האירופי. כך מנסה המדינה לתקן עוול היסטורי

בעלי שורשים צ'כיים ייהנו בתקופה הקרובה מהאפשרות לקבל אזרחות של המדינה ולהצטרף לאיחוד האירופי – על כל הזכויות הנלוות לכך. האפשרות נפתחה הודות לתיקון לחוק הצ'כי, אלא שהוא תקף רק לשנת 2014. כלומר, מי שמעוניין לעשות זאת צריך להתחיל את התהליך (ראו להלן) עד 31 בדצמבר הקרוב.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

כחברה באיחוד, דרכון של צ'כיה מקנה בין השאר חופש תנועה ביבשת, אפשרות לעבוד וללמוד במדינות האיחוד (כולל זכויות סוציאליות לתושבים כגון כמו ביטוח לאומי, דמי אבטלה ועוד), פטור מוויזת כניסה לארה"ב ועוד. האזרחות עוברת מדור לדור, כך שגם נכדים ונינים יהיו זכאים לקבל אותה. אבל מי זכאי לפי התיקון לקבל אזרחות צ'כית?

 

א. ככלל, מי שנולד אחרי 8 במאי 1969, וביום לידתו היה אחד מהוריו בעל אזרחות צ'כית שלא נשללה ממנו ברבות השנים, יהיה זכאי לאזרחות המדינה.

 

ב. מי שנולד לפני 8 במאי 1969 יהיה זכאי לאזרחות אם מתקיים אחד מהתנאים הבאים:

1. שני הוריו היו זכאים לאזרחות צ'כית ביום היוולדו.

2. אחד מהוריו זכאי לאזרחות צ'כית והשני לאזרחות סלובקית.

3. אביו זכאי לאזרחות צ'כית והתחתן עם זרה (שאינה ממוצא צ'כי או סלובקי) לפני יולי 1947.

 

על המבקש להציג תעודות צ'כיות שלו, או של הוריו, או של הוריהם, המבססות את מעמדו לקבלת האזרחות. לא תמיד התעודות הללו בהישג המשפחה, והפתרון לכך יימצא בדרך כלל בפנייה לארכיונים מתאימים, בעיקר בצ'כיה, אך גם במקומות אחרים בעולם (תלוי בקורות חיי המשפחה ונסיבות המקרה).

 

בנוסף, על המבקש להציג תעודות בדבר הסטטוס האישי שלו, כגון תעודת לידה, תעודת שינוי שם, תעודת נישואין ותעודות גירושין. המסמכים הללו צריכים להיות מתורגמים לצ'כית ומאומתים בהתאם לדרישות. הרשויות הצ'כיות מקפידות שלא ייפול פגם בשרשרת המסמכים הקושרת בין האזרח הצ'כי המקורי לבין מגיש הבקשה, לרבות הצגת תעודות והסברים המגובים בראיות בכל הנוגע לשינויי שמות פרטיים ושמות משפחה.

 

עיוות בחוק

עד לאחרונה, בשל הסעיף הנוגע לתאריך 8 במאי 1969, נגרם עיוות שהעניק את הזכאות למי שאחד מהוריו בעל אזרחות צ'כית רק על סמך גילו. כך נוצר מצב שבמשפחה בת כמה ילדים, שבה למשל האם בעלת אזרחות צ'כית, רק הילדים שנולדו לאחר מאי 1969 היו זכאים לאזרחות. העיוות נוצר מפני שבשנת 1969 שונה חוק האזרחות הצ'כוסלובקי כלפי אלה שנולדו לאחר השינוי ולא כלפי כאלה שנולדו לפניו.

 

הרפורמה בחוק האזרחות הצ'כית, שנכנסה לתוקף ב-1 בינואר 2014, תיקנה את העיוות בחלקו. כך, גם מי שנולד לפני מאי 1969 להורה אחד בעל אזרחות, זכאי לקבל אזרחות עבור עצמו (אם כי לא עבור ילדיו). אך כאמור, בתנאי שיגיש את בקשתו עד 31 בדצמבר 2014.

 

הסיבה להגבלת התיקון בזמן היא שהמחוקק הצ'כי רצה מחד לתקן עוול היסטורי, ומאידך ביקש לא לגרום להצפה של אזרחים צ׳כיים חדשים.

 

כאמור, מדובר בתיקון חלקי בלבד, שכן החל מינואר 2015 יחזור המצב לקדמותו. עם זאת, גורמים בצ'כיה העוסקים בתחום הסדרת האזרחות הגישו לפרלמנט הצ'כי כמה בקשות לשינוי קבוע של החוק, כך שיש סיכוי שגם העיוות הזה יוסדר בעתיד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים