שתף קטע נבחר

אודי דוידי עושה שינוי: שיר חסידי

מי שנמנה על היוצרים החשובים ביותר בז'אנר המוזיקה היהודית, מפתיע בסינגל חדש: לא עוד מילים מקוריות, וגם המוזיקה לא שלו. האזינו לאודי דוידי של תהילים ללחן של מייסד הדף היומי, כאן בבכורה

"זו תקופה מרגשת", אומר הזמר אודי דוידי, ואני תוהה האם הסיבה היא האלבום החדש שהוא מקליט בימים אלה, או אולי עונת ההמלטות הקרבה בעדר הכבשים שהוא מגדל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"זו הפעם הראשונה שאני מקליט עם מקהלה באולפן, זו הפעם הראשונה שאני שר שיר שלא אני כתבתי והלחנתי, ואני מרגיש מחובר אליו לא פחות מהשירים שאני כתבתי", הוא אומר. "עשר שנים לא האמנתי שזה יכול לקרות לי, ופתאום, המפגש עם רבי מאיר מלובלין כאילו זרק אותי למקום אחר".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

כפי שכבר אפשר להבין, שום דבר לא שגרתי אצל אחד מהזמרים הפופולריים ביותר בקרב הצעירים ובני הנוער מהמגזר הדתי-לאומי. דוידי ששירת בסיירת מטכ"ל, מנסה להימלט מעדרי המעריצים והמעריצות בני המגזר שדורשים "סלפי" אחרי הופעות, אבל מתמסר בסוף בחיוך ובשמחה. "עם הקהל הצעיר אני עוד מסוגל לעשות את זה, אך כשמבוגרים ניגשים אלי, זה מביך אותי לגמרי".  

 

 

הסינגל שמשחרר השבוע דוידי, עוד מעט בן 40, עשוי להפתיע את מעריציו הרבים. לפני כעשור החל את דרכו המוזיקלית,

והיה מפורצי הדרך במוזיקה היהודית המקורית, כלומר זו שאינה מבוססת על טקסטים מסידור התפילה ומהתנ"ך. אך בניגוד ליצירותיו הקודמות, דוידי ורעייתו לילך, שכותבים ומלחינים ביחד, בחרו הפעם במנגינה שהולחנה על ידי הרב יהודה מאיר שפירא, ראש ישיבת חכמי לובלין, שביום שישי הקרוב יחול יום השנה ה-81 לפטירתו.

 

גם הטקסט אינו מקורי, ומבוסס על פסוק מספר תהילים: "אִם אָמַרְתִּי מָטָה רַגְלִי - חַסְדְּךָ ה' יִסְעָדֵנִי". בקיצור, אודי דוידי – בז'אנר החסידי. "זה לא היה מתוכנן", הוא מספר. "אני מעריץ את מיזם 'הדף היומי' שייסד הרב שפירא זצ"ל, בשנת תרפ"ד - 1923, ובמסגרתו לומדים כל יום דף גמרא אחד. עד אז, מי שלמדו גמרא, חזרו ושיננו מספר קטן של מסכתות, ובזכות הרב שפירא לומדים יהודים בכל העולם, את כל הש"ס, כולל מסכת קשה ומסובכת כמו 'יבמות', שנלמדת בימים אלה.

 

"מספרים שלא היו לרב שפירא ילדים, וכי הוא סיפר שיש לו שני ילדים: הדף היומי וישיבת חכמי לובלין. מאחורי הסינגל החדש יש סיפור מיוחד שמשלב ביניהם. מדובר בתקופה שבה הייתה הישיבה במשבר כלכלי קשה - לתלמידים לא היה מה לאכול, והם ישנו על ספסלי בית המדרש - נסע הרב מאיר למסע גיוס תרומות, וחזר ממנו שבור-לב אחרי שלא הצליח להשיג אפילו סכום שיכסה את מחיר הנסיעה.

 

"וכשהתלמידים שאלו אותו למקור הדאגה, החל הרב להלחין במקום את הפסוק 'אם אמרתי מטה רגלי – חסדך ה' יסעדני'. כלומר, אם חשבתי שאני עומד ליפול - החסד שלך, בורא העולם, יעזור לי. למחרת הגיע לישיבה גביר עשיר שחיפש את הרב באופן דחוף, כדי לתת לו תרומה כספית גדולה שהצילה את הישיבה מסגירה. מרוב שמחה הלחין הרב שפירא קטע נוסף, ובניגוד לחלק הראשון של השיר שהוא עצוב ומרגש, החלק השני של השיר שמח ומלהיב".

 

מחשב מסלול מחדש

בעשור האחרון הוציא דוידי שישה אלבומים שמציגים כיוונים מוזיקליים שונים אלה מאלה. בעוד ארבעת האלבומים הראשונים מציגים פופ-רוק קופצני שהפכו ללהיטים (דוגמת "תחשוב טוב יהיה טוב"), שני האלבומים האחרונים הציגו הרבה שירים מלודיים רכים, ולעיתים אף נוגים, כמו "מביטה לחלון" שהושמע בלי סוף בגלי צה"ל ובתחנות נוספות.

 

לידיעת המודאגים, אלבומו החדש של דוידי לא יהיה העתק של אברהם-פריד-סטייל, אבל יסטה מהקו שאפיין אותו כל השנים: מצד אחד, מגוון שירים מהמקורות – מצד שני, לחנים מקוריים שלו לשירי שבת ותפילה קצביים.

 

"אני ממש מרגיש שהקהל מטייל איתי", הוא אומר. "היינו פעם עם להיטים כמו 'איזה טוב ה'', התיישרנו בהמשך ל'מביטה בחלון'. בקיץ האחרון הרגשתי שהשיר הכי חזק בהופעות היה 'בן אהוב', שהוא דווקא מהשקטים ביותר. באלבום האחרון 'מחכה לשקט' נוצר משהו חדש. עד אז המוזיקה לא דיברה על הבית, על הילדים והזוגיות. הפעם משהו חדש נפתח, והרגשתי שחיי היומיום נכנסים אל תוך הכתיבה. קיבלתי תגובות מקהל שאמר לי 'הרגשנו שהכנסת אותנו אליך הביתה'".

 

בכנות מפתיעה דוידי מודה כי בכל פעם מחדש הוא נבוך לעלות לבמה. מה שמחפה על המבוכה הוא שיתוף הפעולה של הקהל. "אני ביישן מטבעי", הוא מסביר. "הייתי מעדיף להיות בהופעה בצד של הקהל, ולכן נוח לי כשהקהל שר איתי, אבל אני מבין שהרבה רוצים יותר לשמוע, ולכן אני רק אשלב את הקהל בשירה בבתים של חלק מהשירים.

 

"אני יודע שיש אומנים שמעדיפים לשיר פחות להיטים ישנים, אבל אני מחובר לשירים הישנים שלי, ונהנה לשיר אותם בכל פעם מחדש. אנחנו מחדשים עיבודים, וכך גם שיר ותיק - מרגיש חדש. כשאני מרגיש שהקהל רוצה את השירים החדשים, רק אז אני משלב אותם בהופעה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי זרנגר
בכיוונים שונים. אודי דוידי
צילום: רמי זרנגר
מומלצים