שתף קטע נבחר

תקנון המקוואות: כך תמנעו פגיעה בילדים

הדלתות תהיינה שקופות - ומצלמות אבטחה יותקנו במקום: אלה מקצת הסעיפים בתקנון המקוואות שיזם ארגון "בצדק", למניעת תקיפה מינית של ילדים במקווה. בישראל יש מי שקורא לאמץ את התקנון מיידית. ד"ר יצחק קדמן: המצב הקיים חמור כל כך, עד כי יש רבנים האוסרים הגעה של ילדים למקוואות

מקוואות הטהרה לגברים נחשבים "גן עדן לפדופילים" – וכעת יש מי שמבקש לעשות לזה סוף. הארגון האוסטרלי "בצדק", הנלחם בתופעה, פרסם תקנון שאותו הוא מציע להטמיע בקהילות יהודיות בארץ ובעולם, על מנת למנוע פגיעה מינית בקטינים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"מניעת התעללות מינית במקווה היא אחריות קהילתית הדורשת הנחיות רשמית", נכתב במסמך, שהופץ בעברית ובאנגלית. "ההנחיות חייבות להיות מבוססת על אפס סובלנות כלפי העבריינים... קורבנות של התעללות מינית וגם משפחותיהם ורשתות התמיכה החברתית, חייבים להיות מוגנים".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בראש "בצדק" עומד מני ווקס, שבעצמו נפל בילדותו קורבן לפגיעה מינית, וכעת רואה לעצמו שליחות למנוע קורבנות נוספים. בתקנון שפרסם קבע כי כל אחד מבעלי התפקידים במקווה יהיה נושא אישור בעל תוקף משפטי, המתיר לו לעבוד בסביבת ילדים.

 

כדי לסכל פגיעה בילדים תידרש הנהלת המקווה לזהות מצבים שבהם יש לה פוטנציאל גבוה, זאת על פי משתנים כמו זמן (למשל, כאשר המקווה ריק יחסית), מקום (אזורים מבודדים יחסים בתוכו) וזהות האנשים (תוקפים מוּעדים או קורבנות קלים).

 

"לאמץ את התקנון"

"בצדק" ממליץ להגביל את השימוש במתקן לטבילה בלבד (ולא למטרות אחרות כגון רחצה שלא לצורך טהרה), לפקח באמצעות מבוגרים על זמני כניסתם ויציאתם של בני נוער מהמקווה ומעשיהם בו, וכן להגדיר איזה קשר בין באי המקום ייחשב לבלתי-הולם (למשל, הערות או בדיחות מיניות, מגע, טיפוח וכדומה).

 

על פי התקנון המוצע, המקוואות יהיו בנויים כך שלא יהיו בהם מקומות מבודדים המועדים לפורענות, והחלונות והדלתות הפנימיות יהיו שקופים -

על מנת למנוע ניצול לרעה של הייחוד. סעיף נוסף מרחיק לכת עוד יותר קובע התקנת מצלמות במעגל סגור. על פי מחברי המסמך, הכללים חייבים להיות ברורים ולכן יועלו על הכתב, ובכל מקרה של טענה להטרדה או תקיפה מינית - יש לפנות מיידית למשטרה.

 

המועצה הלאומית לשלום הילד בירכה על המהלך, וקראה לכל המקוואות בישראל לאמץ את התקנון המוצע. במועצה ציינו כי רק בשבוע החולף מת בניו-יורק ממנת יתר צעיר יהודי שנאנס בילדותו בעת ביקור במקווה, ובישראל נשלח בשנה שעברה גבר לארבע שנות מאסר על סדרה של עבירות מין בילדים במקווה – ו"אין זה מקרה יחיד או חריג".

 

רק הבוקר נשלח תושב בת ים לשלושים חודשי מאסר בגין ביצוע מעשה מגונה בנער במקווה בעיר, לאחר שערעור שהגיש לעליון נדחה. מנכ"ל המועצה, ד"ר יצחק קדמן, אמר כי יש לעשות כל מאמץ להפיץ את המסמך בישראל ולחייב את המקוואות לנהוג על פיו. קדמן פנה לסגן השר לשרותי דת, הרב אלי בן-דהן, שיעשה זאת מטעם משרדו. לדבריו, המצב הקיים חמור כל כך, עד כי ישנם רבנים האוסרים מסיבה זו הגעה של ילדים למקוואות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: photolibrary
"המצב הקיים חמור"
צילום: photolibrary
מומלצים