שתף קטע נבחר

הרב הראשי: מסתננים מאפריקה ינצלו את חוק הגיור

הרבנות הראשית הקימה ועדה לקביעת מדיניות ביחס לגיורים בעידן שאחרי רפורמת הגיור. באם ימשיכו בקו שבו נקטו עד לאישור "חוק הגיור" - צפוי העניין להגיע לבג"ץ. הרב דוד לאו תקף בחריפות: "לא יעלה על הדעת שרופא יקבל הנחיות מממשלת ישראל, איזו תרופה לתת לדלקת ריאות"

הרפורמה בגיור אושרה בממשלה – אך הרבנות הראשית לא משלימה איתה : מועצת הרבנות הודיעה בצהריים (ב') על הקמת ועדה שתדון במצב החדש שבו מוסמכים רבנים מקומיים לגייר מטעם המדינה. הוועדה, בראשות הרב הראשי יצחק יוסף, תקבע מדיניות ביחס לגל הגיורים, ותכריע האם להכיר בהם. במידה שהממסד הדתי הממלכתי ידחה אותם, כפי שאיימו הרבנים הראשיים ערב אישור הרפורמה, צפוי העניין להתגלגל לפתחו של בג"ץ.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"לא יעלה על הדעת שרופא יקבל הנחיות מממשלת ישראל, והממשלה תכתיב לו איזו תרופה לתת לדלקת ריאות", מחה נשיא המועצה, הרב הראשי דוד לאו, בפתח הישיבה היום. הנמשל ברור: הרבנים האורתודוכסים הם "אנשי המקצוע" בתחום ההלכה, ולכן יש להתחשב בדעתם בנוגע לגיורים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

אלה המתנגדים להחלטת הממשלה, חוששים בעיקר מגיור קטינים, השנוי במחלוקת הלכתית. תנאי סף להצטרפות לעם היהודי הוא קבלת עול מצוות (ברמה כזו או אחרת), אך תינוקות אינם יכולים להתחייב לכך, וגם שיקול דעתם המוגבל של ילדים ובני נוער אינו מאפשר זאת. משכך, רבנים שמרניים נמנעים לגיור קטינים, ואילו הליברלים מכירים בחינוך במסגרות דתיות כערובה לכך שהם יגדלו לשמירת תורה ומצוות.

 

"אנחנו מכבדים את הרבנים, אין לנו דבר וחצי דבר נגד אף רב (עיר)", אמר היום הרב לאו, אך כדי להמחיש עוד את הסכנה שלדעתם טמונה בהחלטת הממשלה, הרחיקו הרבנים הראשיים עד למסתננים מאפריקה. "בחוק כתוב שיהודים זכאים להתאזרח בישראל, כלומר - מי שעבר גיור זכאי להתאזרח", אמר. "מדינת ישראל מתמודדת עם מספר לא מבוטל של שוהים בלתי-חוקיים, והם יעשו הכל כדי ליהנות ממה שיש למדינה להציע".

 

הוא סיכם: "אנחנו לא רואים שום סיבה שמערכת הגיור במדינת ישראל לא תהיה תחת מנהל הגיור, כפי שהתנהל עד היום, בצורה הראויה,

המכובדת והנכונה. אין שום סיבה לשנות את הדברים".

 

אתמול מסרו הרבנים הראשיים, עם אישור רפורמת הגיור בממשלה, כי "החלטת הממשלה שהתקבלה היום בעניין הגיור, איננה מקובלת על הרבנות הראשית. יש בה משום הונאת הגר, והיא תגרום עוול למתגיירים".

 

החוק שיזם ח"כ אלעזר שטרן ("התנועה") ירחיב את אפשרויות הגיור. על פי החוק החדש יוקמו 30 הרכבי גיור נוספים על אלה הקיימים, וכל הרכב ימנה שלושה דיינים. כך יצורפו למערך הגיור כ-90 דיינים המוסמכים לגייר, לעומת כ-30 בלבד הפועלים כיום. בנוסף יוכל כל אזרח לבחור היכן ירצה לעבור את הגיור, שכן כיום ניתן לעשות זאת רק באזור המגורים. על פי ההצעה, יורחבו סמכויות רבני העיר הראשיים כך שיוכלו לגייר, הליך שבוצע עד כה רק על ידי בית הדין של הרבנות הראשית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרב הראשי דוד לאו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים