שתף קטע נבחר

הרבנים הראשיים על חוק הגיור: "הונאת הגר"

מתנגדי "חוק הגיור" לא מתכוונים לוותר: הרבנים הראשיים מבהירים כי הרפורמה תגרום עוול למתגיירים, וכי יקבעו דיון דחוף להמשך דרכי הפעולה נוכח ההחלטה. בציבור החרדי תוקפים. ח"כ דרעי: "בתי דין רבים בארץ ובעולם לא יכירו ביהדותם של המתגיירים. ממשלת ישראל מוליכה אותם שולל"

הרפורמה בגיורים יוצאת לדרך, ועמו קרב מצד מתנגדי "חוק הגיור" – ובראשם הרבנים הראשיים לישראל, דיינים בכירים ומנהיגי הציבור החרדי. אלה הודיעו מיד עם אישור החוק בהחלטת ממשלה כי מדובר ב"הונאת גר", וכי יקבעו דרכי פעולה בישיבה הקרובה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"החלטת הממשלה שהתקבלה היום בעניין הגיור, איננה מקובלת על הרבנות הראשית", נמסר. "יש בה משום הונאת הגר, והיא תגרום עוול למתגיירים". עוד הבהירו כי "כבוד הראשון לציון, הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, יבקש לקיים דיון בנושא במועצת הרבנות הראשית לישראל בישיבתה הקרובה, שם ייקבעו דרכי הפעולה לנוכח ההחלטה".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

החוק שיזם ח"כ אלעזר שטרן ("התנועה") ירחיב את אפשרויות הגיור, אך מתנגדיו הנאבקים נגד הרפורמה בכל אמצעי, וקיוו כי יצליחו לטרפד אותו בסיוע ראש הממשלה - מבהירים כי הגיורים בחסות החקיקה החדשה לא יוכרו על ידי רבנים. "לכל חברה ומועדון בעולם צריך יותר קריטריונים מאשר קבעו כאן בנושא הגיור", אמר ח"כ משה גפני (יהדות התורה"). בכל נושא במדינה כדי לקבל שירות ממשלתי, הדבר צריך להיעשות בעיר המגורים. רק פה - איש הישר בעיניו יעשה. מדובר בהרס העם היהודי. חלק ניכר מרבני ישראל בארץ ובעולם לא יכירו בגיוריהם, והמתגיירים ייפגעו מכך, ולא יסלחו לממשלה הזו על החלטתה. נפעל בעתיד בעז"ה לשנות את ההחלטה החמורה הזו".

 

"ממשלת ישראל מוליכה שולל את המתגיירים"

החוק אושר היום (א') בממשלה לאחר קרב פוליטי עיקש שניהלה יו"ר התנועה ציפי לבני בממשלה ובכנסת. לבני אף הצליחה לגייס רוב

סביב ההצעה, גם ללא תמיכת נתניהו. משראה את הרוב המתגבש בכנסת לאישור ההצעה הפרטית, ולאחר שאושרה בוועדת חוקה למרות היעדר הסכמות בקואליציה - הודיעו בסביבת נתניהו שלא יילחם שוב בהצעה אם זו תגיע לשולחן הממשלה.

 

״היהדות החרדית בוחנת את נתניהו במבחן התוצאה", אמר ח"כ מאיר פרוש ("יהדות התורה"). "הממשלה בראשותו, אישרה הקלות בגיור שמובילות לקרע ופילוג בעם. אם נתניהו היה נחרץ, לא הייתה עוברת החלטת ממשלה כזו. הכל זה מס שפתיים״.

 

יו״ר ש״ס, אריה דרעי, תקף את "מדיניותה הרופסת של הממשלה בקלקול כל דבר - הן בנושאים חברתיים, והן בנושאי דת ומדינה", והדגיש כי "החלטת הממשלה פוגעת בראש ובראשונה במתגיירים שבתי דין רבים בארץ ובעולם לא יכירו ביהדותם. ממשלת ישראל מוליכה שולל את המתגיירים הללו", התרה.

 

רגע האמת של רבני הציונות הדתית

בארגון רבני "צהר", לעומתם, הגיבו בשמחה, וכינו את אישור החוק "ניצחון חשוב

למחנה הנלחם בהתבוללות בתוך ארץ ישראל". 40 הרבנים חברי מועצת רבני "צהר" תמכו ברפורמה. "השבת סמכות הגיור לרבני הערים תיטיב עם המתגיירים, תאיר להם פנים ותחבר אותם לקהילה", אמרו. "הרפורמה לא תפגע במסורת היהודית, ותהיה על פי ההלכה כפי שהתקבלה למשה מסיני", הם הבהירו אף כי "סמכותה של הרבנות הראשית לא תיפגע".

 

"ממשלת ישראל לקחה הבוקר אחריות על מאות-אלפי תושבים, זכאי חוק השבות, שאינם מצליחים לעבור את משוכת הגיור כפי שהציבה במשך שנים הרבנות הראשית", אומרים בארגון, ומסבירים כי ללא החוק "נהיה עדים בעתיד הלא רחוק להתבוללות רבתי בעם ישראל, כפי שחווה בשנים האחרונות יהדות ארצות הברית, כבר עכשיו יש לא מעט תושבי ישראל המעדיפים להתחתן בשיטות שונות ומשונות ולא כדת משה וישראל. נכנסנו היום לתקופה חדשה, שבה עם ישראל יוכל להסתכל לגרי הצדק בעיניים ולומר להם ברוכים הבאים בצל היהדות".

 

בתנועה הרפורמית מבהירים כי ימשיכו לגייר במסגרת אולפני הגיור שלהם, בתקווה כי המדינה תכיר גם בהם בבוא היום, ואומרים כי "החלטת הממשלה היא רגע האמת של רבני הציונות הדתית, שעד רגע זה נמנעו מעשייה משמעותית כלשהי בתחום הגיור. בחודשים הקרובים יתברר האם פניהם של רבנים אלה מופנים אל עבר הציבור הישראלי כולו, או לעבר הגורמים הקיצוניים בממסד האורטודוקסי". גם בארגון "עתים" בירכו כי "החלטת הממשלה היא הצהרה עקרונות חשובה וקרן אור למתגיירים".

 

מהלך חשוב להידוק הקשר בין חלקי העם היהודי

יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, הבהיר כי "הרפורמה בהליך הגיור חיונית לקירוב ישראלים רבים שעלו ארצה, ולשילובם המלא בחברה הישראלית", כדבריו. "המהלך שאושר בממשלה, עתיד לחבר לעם ישראל במאור פנים עולים ואזרחים שקשרו את גורלם ועתידם במדינת ישראל. מדובר במהלך חשוב מאוד להידוק הקשר בין חלקי העם היהודי בישראל ובתפוצות, תוך שמירה על מסגרת מוסכמת שמקובלת על הכל. אין ספק שמדובר בבשורה טובה עבור כל מי שחפץ בקירוב רחוקים ובחיבוק קרובים.

הסוכנות היהודית תמשיך לפעול ליצירת תנאים הולמים להעלאה וקליטה של כל זכאי עלייה שחפץ לכרוך את גורלו במדינת ישראל".

 

על פי החוק החדש יוקמו 30 הרכבי גיור נוספים על אלה הקיימים, וכל הרכב ימנה שלושה דיינים. כך יצורפו למערך הגיור כ-90 דיינים המוסמכים לגייר, לעומת כ-30 בלבד הפועלים כיום. בנוסף יוכל כל אזרח לבחור היכן ירצה לעבור את הגיור, שכן כיום ניתן לעשות זאת רק באזור המגורים. על פי ההצעה, יורחבו סמכויות רבני העיר הראשיים כך שיוכלו לגייר, הליך שמבוצע כיום רק על ידי בית הדין של הרבנות הראשית.

 

כחלק ממסכת הלחצים שהפעילו הרבנים הראשיים על ראש הממשלה, נפגש הרב הראשי דוד לאו עם רבנים בכירים בבריטניה לפני כחודש - פגישה שממנה יצאה הצהרה כי לא יכירו בגיורים מישראל במידה ו"חוק הגיור" של שטרן יאושר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דיון דחוף. הרב הראשי יצחק יוסף
צילום: מוטי קמחי
צילום: עידו ארז
"איש הישר בעיניו יעשה". ח"כ גפני
צילום: עידו ארז
צילום: יונתן בלום
"לא יכירו ביהדותם". ח"כ דרעי
צילום: יונתן בלום
צילום: AP
"בשורה טובה". שרנסקי
צילום: AP
מומלצים