שתף קטע נבחר

ועדת הכספים אישרה את חוק מע"מ אפס

יו"ר ועדת הכספים הביא לאישור לקריאה שנייה ושלישית את רוב סעיפי הצעת החוק הממשלתית, שאמורה לסייע לזוגות צעירים לקנות דירה חדשה. הוא עקף כמה נושאים במחלוקת, כך שלא תתאפשר הוספת קבוצות הרכישה לרשימת הזכאים. גורמים בלשכת יו"ר הכנסת מבהירים: החוק לא יקודם במליאה, עד שהאוצר יכבד את הסיכומים שגובשו סביב התקציב וחוק ההסדרים

יו"ר ועדת הכספים הביא הבוקר (ד') לאישור לקריאה שנייה ושלישית (ברוב של 10:6) את הצעת חוק מע"מ 0% על דירות חדשות בתוספת תיקונים עליהם הוסכם בין הוועדה לאוצר ובין הקואליציה לאופוזיציה. היו"ר ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) התגבר על המשבר שפוצץ אתמול את ההצבעות בהחלטה לקדם את ההצבעה בעקיפת הנושאים שנותרו במחלוקת. הוא אמר שהביא לאישור לפחות את "החלק היסודי" של החוק. יחד עם זאת, מבהירים גורמים בלשכת יו"ר הכנסת: "החוק לא יקודם לקריאה שנייה ושלישית במליאה, עד שהאוצר יכבד את הסיכומים שגובשו סביב התקציב וחוק ההסדרים".

 

חוק המע"מ  - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

הדיונים על מע"מ 0%: פיצוץ בוועדת הכספים

האוצר: חוק מע"מ אפס יעלה 2 מיליארד שקל

הסחבת חוזרת: היום יחודשו דיוני מע"מ אפס

 

>> סקר יומי: יאיר לפיד - עם או בלי זקן? 

 

אתמול פוצץ הדיון בנושא בוועדת הכספים בשל חילופי צעקות בין נציגי ש"ס, יהדות התורה ויש עתיד, שהאשימו זה את זה ב"בריונות". הסערה פרצה סביב דיון בהצעת רכזת הקואליציה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), להרחיב את חוג הזכאים להטבת המס גם על זוגות גרושים, עם ילד שנמצא בחזקה משותפת של בני הזוג, והתפתח להוספת זוגות שבטיפולי פוריות וגם נכים כל הסוגים. ח"כ גמליאל אמרה שהתוספת של הזוגות הגרושים קיבלה את הסכמת רשות המסים.

 

היום, ההצבעה התאפשרה לאחר שש"ס נסוגה מטענת נושא חדש לגבי הוספת הזוגות הגרושים עם ילד במשמורת משותפת והוספת נכי נפש ובעלי פיגור שכלי לנכים הזכאים בלחץ ישיר שהפעילו נציגי הנכים בהופעתם בוועדה. עם זאת העקיפה מנעה את הדיון בהוספת קבוצות הרכישה,ובנייה צמודת קרקע של 15 יחידות דיור באותו מיזם בנייה שנותרו במחלוקת.

מליאת הכנסת. החוק יעלה לאישור המליאה (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
מליאת הכנסת. החוק יעלה לאישור המליאה(צילום: דוברות הכנסת)
 

 

בין השינויים שנוספו רק על דעת הרוב הקואליציוני שהביא לאישור החוק: הארכת תוקפו ל-7 שנים; הגדלת השטח המרבי של דירה המזכה בהטבה מ-140 מ"ר ל-150 מ"ר; עליית המחיר המירבי לדירה למי שלא עשו שירות צבאי או לאומי מ-950 אלף שקל ל-1 מיליון שקל ומתן זכאות להטבה למי ששרתו פחות מ-12 חודשים בגלל נכות.

 

המשבר שחזר ופרץ אתמול גווע הבוקר מהר אחרי פרץ צעקות בין יש עתיד ליהדות התורה, "מי מפקיר את מי ואת המדינה". כל הסעיפים אושרו ברוב הקואליציוני. האופוזיציה ביקשה עליהם הצבעה חוזרת שתתקיים במהלך היום, אך לא תשנה את התוצאה. המאבק עובר עתה מהוועדה למליאת הכנסת על כל ההסתייגויות שהגישה האופוזיציה שיעלו בדיון בשלב הקריאה שנייה שבו מצביעים על כל סעיף בנפרד.

 

בשלב זה תעשה האופוזיציה כל שביכולתה לעכב את ההצבעות ולגייס תומכים לתיקוניה מקרב הקואליציה. סיכוייה נמוכים אלא אם תצליח למנוע את אישור החוק בעיכוב ההצבעות. בקריאה השלישית שבה מצביעים על החוק במקשה אחת, מובטח הרוב הקואליציוני שהעביר את התקציב בקריאה ראשונה (לפחות 58:46).

 

האוצר: חוק מע"מ אפס יעלה שני מיליארד שקל

שלשום העריך אגף הכנסות המדינה במשרד האוצר שעלות החוק תגיע לשני מיליארד שקל. לדברי הממונה על הכנסות המדינה, אבי לבון, הסיבה היא "בגלל אלפי עסקאות שהוקפאו, ועליית מחירי הדירות שצפויה מיד עם אישור החוק". זאת לעומת הערכה קודמת של משרד הבינוי, לפיה העלות תהיה 1.8 מיליארד שקל. שתי ההערכות נמסרו שלשום לוועדת הכספים של הכנסת, בפתח חידוש דיוניה להשלמת הכנתו של החוק לקריאה שנייה ושלישית.

 

האומדן של משרד הבינוי מבוסס על בדיקה שערך בחודש שעבר, לפיה אם החוק היה מיושם בשנת 2012 - היו נמכרות 11,824 דירות במע"מ 0%; ובשנת 2013 היו נמכרות 11,275 דירות בפטור. על סמך חישוב זה, העריכו במשרד כי אם יאושר החוק - יימכרו בשנת 2015 כ-10,000 דירות בפטור.

 

הנחת היסוד של המשרד היא שמדובר בדירות שיימכרו לזכאים בשווי עד 1.6 מיליון שקל בשטח שבין 60 מ"ר ל-150 מ"ר. כמו כן, כללו במשרד בחישוב בתים צמודי קרקע שעומדים בקריטריונים, כמו גם דירות שבהן המחיר למ"ר גבוה מהמחיר הממוצע באותו אזור בפחות מ-5%. זאת, מתוך הנחה שבמקרים כאלה הקבלנים יעדיפו להוריד את המחיר כדי ליהנות מההטבה.

 

לאחר הצגת האומדן של משרד הבינוי, אמר הממונה על הכנסות המדינה כי אומדן עלות החלת החוק תלוי במספרי הדירות שייבנו ושיעמדו במגבלות החוק, וכן במספר הרוכשים שיעמדו במגבלות. "צריך לצפות את התנהגות הקבלן והרוכש", הדגיש לבון, "ההנחות הן שסך הבנייה הרוויה תישאר ללא שינוי, גם אם בטווח הארוך הקבלן יוכל לבנות דירות בשטח שבין 60 מ"ר ל-150 מ"ר".

 

עוד אמר הממונה על הכנסות המדינה כי "ההנחה שבטווח הקצר, בשנים 2015-2016, דירות במחיר של 1.7 מיליון שקל יימכרו עד 1.6 מיליון שקל - יזכו בהטבה. אבל אם המחיר למ"ר יעלה על המחיר הממוצע האזורי בלא יותר מ-5%, הקבלן יפחית את המחיר כדי לעמוד במגבלה זו".

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שהוביל את האופוזיציה בוועדת הכספים במאבק בחוק מע"מ אפס, אמר לאחר ההצבעות בוועדה כי הוא ממליץ לשר האוצר יאיר לפיד לחכות עם החגיגות. "כתוב - 'אל יתהלל חוגר כמפתח', הדיון עוד לא הסתיים בוועדה. עוד לא הצבענו על הבקשות להצבעה חוזרת שהגשנו, והנושא עוד לא הגיע לדיון במליאת הכנסת. גם שם ננהל מאבק פוליטי ארוך עם אלפי הסתייגויות ונאומים, מדובר בחוק רע לציבור, רע לכלכלת ישראל ורע למצוקת הדיור, ונמשיך לפעול כדי לדחות את אישורו כמה שיותר זמן. בכל יום שעובר, אנו מונעים נזק מהציבור".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי זאבי
שר האוצר, יאיר לפיד, הבוקר
צילום: מוטי זאבי
מומלצים