שתף קטע נבחר

"2,000 דירות להשכרה בשנתיים? לא מעשי"

בוועידת הנדל"ן באילת הציג עוזי לוי, מנכ"ל החברה הממשלתית לדיור "דירה להשכיר", את יעדי החברה וטען כי שוק השכירות בישראל יהווה אלטרנטיבה לרכישת דירות. אולם תמיר דגן, מנכ"ל חברת שיכון ובינוי, הביע פסימיות: "איזו אמא יהודיה תרצה שהבן שלה יגור בשכירות 20 שנה במקום לקנות בית?"

"שוק המגורים בשכירות אמור להוות תחליף לרכישת דירה - אין סיבה שהמצב הזה יהיה קיים רק בחו"ל ולא בישראל". כך הצהיר הערב (ד') עוזי לוי, מנכ"ל החברה הממשלתית לדיור "דירה להשכיר", בדיוק יממה לפני ששר האוצר, יאיר לפיד, מי שיושב בראש קבינט הדיור אשר הקים את החברה לדיור, יציג חוק חדש למען שכירות הוגנת בתל-אביב.

 

 

"היעד שלנו היא לייצר מסה קריטית של יחידות דיור להשכרה במהלך מהיר - כ-2,000 דירות תוך שנתיים", ציין לוי בוועידת "עיר הנדל"ן של מרכז הבנייה הישראלי המתקיימת באילת. לדבריו, "החברה הממשלתית לדיור מהווה מרכיב חיוני לטיפול הלאומי במצוקת הדיור בישראל. בכל העולם אנו רואים שלצד שוק הרכישה קיים שוק קונצרני להשכרה לטווח ארוך - ואנחנו רוצים לפתח שוק דומה, ולשווק ולתכנן אלפי יחידות דיור להשכרה".

 

לוי הוסיף כי החברה הממשלתית תעבוד בשני מישורים: שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי, לצד תכנון ממשלתי. "לא חייבים להשקיע כמות נכבדה של הון עצמי ברכישת דירה - אפשר להיות גמישים. כשלשוק יש כללי משחק ברורים וידועים, לשוכר יש ביטחון, אופק תכנון ויכולת להגדיל את המשפחה".

 

"החזון שלנו הוא שבסופו של דבר, שוק הדיור להשכרה בישראל יתנהל כפי שהוא מתנהל בחו"ל", הוסיף לוי והדגים: "כששימשתי בעבר כמנכ"ל חברת אלעד גרופ קנדה, ניהלנו 17 אלף דירות להשכרה, עם חברת ניהול מקצועית ומכלול שירותים לדיירים - אין סיבה שזה לא יהיה כך אצלנו".

 

לוי פירט את תוכניות החברה הממשלתית לדיור, והזכיר את פרויקט גליל ים של חברת אפריקה ישראל בסמוך להרצליה, אשר יכלול 215 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך; וכן את פרויקט אביב ברמת השרון של חברת אביב, שתבנה 246 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך.

 

הוא גילה כי בחודש דצמבר ייפתחו מעטפות המכרז המשולב במורדות הדרומיים של העיר חיפה, במסגרתו ייבנו 268 דירות - 142 מהן יהיו מיועדות לדיור להשכרה לטווח ארוך (20 שנה), ו-126 דירות יושכרו או יימכרו בשוק החופשי. לדבריו, בתחילת 2015 יפורסם מכרז נוסף להקמת 350 יחידות דיור במתחם הגדנ"ע בדרום תל-אביב, "באזור עם הקרקעות מהיפות בישראל", כך לדבריו.

 

במישור התכנון הממשלתי, הסביר לוי כי החברה הממשלתית לדיור תהיה אחראית על תכנון ושיווק של 3 שכונות מגורים בשלב זה: שכונה כ"א בשהם בהיקף 1,800 דירות; שיכון הרופאים ברמת גן בהיקף 1,600 דירות; ושכונה חדשה בגן יבנה בהיקף 1,400 דירות. בשכונות אלה, עד 30% מיחידות הדיור יהיו מיועדות להשכרה בפיקוח ממשלתי".

אתר הבנייה של פרויקט "אביב" ברמת השרון. דירות להשכרה ל-20 שנה (צילום: הילה ציאון) (צילום: הילה ציאון)
אתר הבנייה של פרויקט "אביב" ברמת השרון. דירות להשכרה ל-20 שנה(צילום: הילה ציאון)

מנכ"ל שיכון ובינוי: "מי ירצה לגור 20 שנה בשכירות?"

תמיר דגן, מנכ"ל חברת שיכון ובינוי נדל"ן, הביע חששות לגבי התוכניות של חברת "דירה להשכיר". "אם אין קרקע - לא נוכל ליישם את התוכניות האלה", אמר דגן, "אם זה יפתור את מצוקת הדיור של מדינת ישראל - אני ספקטי. חברת דירה להשכיר הוקמה 'שלשום' ויש מספיק גורמים אחרים שמעכבים בנייה בישראל".

 

אם עוד שנתיים יהיו 2,000 דירות זמינות לשכירות - אני אוכל את הכובע שאין לי. זה בלתי אפשרי, זה לא מעשי. גם אם תמצא יזם ויש לו קרקע, הוא ישנה את המפרט, וייקח לו עוד שנתיים וחצי לבנות מול מוסדות התכנון. אני גם לא מאמין שהיזם ייתן את ההנחה שאתה מצפה לה. אולי יתנו הנחה של 2%-3% - לא יותר. לכן המוצר הזה לא יביא את התשואה שהמוסדיים רוצים. כדי שנהיה מרוצים, זה יעלה למדינה הרבה מאוד כסף".

 

דגן התייחס לאלטרנטיבה לרכישת דירה - "אני בספק שהאמא היהודית תרצה שבהן שלה יחיה בשכירות 20 שנה במקום שיהיה בעל דירה", אמר. "תוכנית מעשית יותר היא לתת לשוכרים להתגורר בדירות במשך 5 שנים, ואז לאפשר להם לרכוש את הדירות הללו".

 

החברה של דגן, אגב, הפסידה במכרז להקמת פרויקט לדיור להשכרה ברמת השרון לחברת אביב, שהמנכ"לית שלה, דפנה הרלב, השתתפה אף היא בכנס וסיפרה כי במסגרת הפרויקט, כ-25% מהדירות יהיו מיועדות לדיור להשכרה תחת פיקוח ממשלתי - והמחיר יהיה זול ב-20% לעומת השוק החופשי.

 

אחרי דגן דיבר שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי, שהעלה את חמתו של לוי כאשר תקף את תוכניות הממשלה. "אני קורא לממשלה להפסיק עם ההתעללות הפסיכולוגית באזרחיה. שר הבינוי שנכח פה קודם שכח לציין שההשפעות של חוק דיור להשכרה מינוריות, לכן כלל הפרויקטים להשכרה מסתכמים באלפים בודדים", הוא טען.

 

לדבריו, "בישראל יש אזרחים אינטליגנטים, ואני לא מסכים עם הגישה לחנך את השוק לשכור דירות. לא בכדי מעדיפים לקנות ולא לשכור, שכן שוכר לעולם לא יוכל להגדיל את ההון העצמי אם ימשיך להשקיע את כספו בשכירות. אני מקווה שזה יהיה דיור להשכרה - ולא דיור לאזכרה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתמר סיידא
עוזי לוי, מנכ"ל "דירה להשכיר"
צילום: איתמר סיידא
מומלצים