שתף קטע נבחר

הפרדה בלוויות - רק לבקשת המשפחה

חברות קדישא ברחבי הארץ התעלמו מהנחיית המשרד לשירותי דת, כי אין להפריד בין גברים לנשים בבתי העלמין, ובית המשפט קבע: לא יוצבו שלטים המורים על הפרדה בבתי העלמין, אלא במקרה שבו משפחת נפטר המובא למנוחות מבקשת זאת. "זהו הקץ לשלטי ההפרדה המפלים בבתי העלמין"

חברות הקדישא לא יוכלו להציב שלטים המורים על הפרדה בין גברים לנשים בבתי העלמין, אלא במקרה שבו משפחת נפטר המובא למנוחות מבקשת זאת – ולזמן הלוויה בלבד. בית המשפט המחוזי בירושלים גיבש מתווה בסוגיה, המקובל הן על חברות הקדישא והן על מתנגדי ההפרדה, וכעת ממתינים הצדדים לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, שיכריע האם הדבר אינו מהווה הדרת נשים האסורה במרחב הציבורי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

התערבות בית המשפט באה במסגרת תביעה שהגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה, והקליניקה לזכויות אדם בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת ת"א נגד חברות הקדישא בירושלים וברחובות, שהתעלמו מהנחיות המשרד לשרותי דת בדבר איסור ההפרדה בבתי העלמין, והמשיכו להנהיג אותה בבתי הלוויות שבאחריותן.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בדיון מקדמי שקיים השופט יגאל מרזל טענו באי כוח התובעים, עורכי הדין אורלי ארז לחובסקי ועדי ניר-בנימיני, כי חברות הקדישא הגיבו בתחכום לחוזר מנכ"ל המשרד מ-2013, כאשר שינו את נוסח שלטי ההפרדה או נקטו תעלולים משפטיים שיכשירו זאת - מבלי שיבטלו אותה כנדרש. המשיבים הגיבו לתביעה באומרם כי הם פועלים על פי הנחיות רבנים ובכפוף להלכה.

 

יובהר בטופסי הזמנת הלוויה

בית המשפט הציע לצדדים להגיע לפשרה, ולפיה בבתי העלמין יוצב שילוט אלקטרוני שבו ניתן יהיה להורות על הפרדה בין גברים לנשים

רק על פי בקשה מפורשת של משפחת הנפטר, ובזמן הבאתו למנוחות בלבד. הדבר יובהר גם בטופס הזמנת לוויה.

 

בשבוע שעבר הודיעו התובעים וחברות הקדישא כי הם מוכנים לאמץ את המתווה. הוא הועבר לאישור היועץ המשפטי לממשלה, ולאחר מכן צפוי השופט מרזל להעניק להסכם תוקף של פסק דין.

 

ארז-לחובסקי, המנהלת את המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, מסרה בתגובה: "זו בשורה מצוינת, שכן מדובר בשתי חברות קדישא שסרבו בתוקף לפעול לפי חוזר מנכ"ל המשרד לשרותי דת שהורה על הסרת השלטים. זהו הקץ לשלטי ההפרדה המפלים בבתי העלמין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היה היו גם ברזיות נפרדות בבתי עלמין
מומלצים