שתף קטע נבחר

דרישה: להקים דיור ציבורי בצפון תל-אביב

שורה של ארגונים חברתיים התכנסו בתל-אביב, וקראו להקצות לדיור הציבורי 10% מתוך 160 אלף יחידות הדיור שייבנו בשטח שייפונה לאחר מעבר שדה דב לנתב"ג. המארגנים: "העיר שייכת לכולם - כך זה בברלין, לונדון, מינכן - שם תוכלו לראות דיור ציבורי לצד דיור של עשירים ומפורסמים"

"הקצו 10% מהדירות שייבנו בשדה דב לדיור הציבורי", כך דרשו היום (ב') שורה של ארגונים חברתיים בכינוס חירום שנערך בתל-אביב. בכנס הוצג לראשונה מודל של תמהיל דיור הכולל דיור ציבורי ודיור בר-השגה לכלל שכבות האוכלוסיה, לשיקום הדיור הציבורי ולהוזלה כללית של מחירי הדיור בישראל.

 

לכתבות נוספות על דיור ציבורי  בערוץ הנדל"ן :

 

הכנס נערך בהשתתפות פעילי הפורום הדיור הציבורי, הקואליציה לדיור בר השגה, החברה להגנת הטבע, ח"כ עמיר פרץ (התנועה), ח"כ אורלי לוי (ישראל ביתנו), ח"כ דב חנין (חד"ש), וח"כ אילן גילאון (מרצ). הארגונים הכריזו בכינוס על יציאה למאבק במטרה להקצות לדיור ציבורי 10% מתוך 160 אלף יחידות הדיור, המתוכננות להבנות בשטח שייפונה עם מעבר שדה דב למתחם נתב"ג.

 

מנתונים שפורסמו בדו"ח ועדת אלאלוף, מנתוני מכון טאוב ומנתונים השוואתיים למדינות ה-OECD, עולה כי בישראל חסרות עשרות אלפי יחידות דיור ציבורי. על פי נתוני משרד השיכון, כ-2,300 זכאים לדיור הציבורי ממתינים במשך שנים ארוכות לקבלת דירה בעקבות המחסור בדירות. בנוסף, קריטריונים נוקשים מותירים מחוץ למעגל הזכאות, עשרות אלפי משפחות החיות בעוני.

 

ההצעה לשלב דירות לדיור הציבורי בפרויקטים חדשים אינה חדשה. שר השיכון לשעבר, אריאל אטיאס, קידם הצעת חוק דומה לחיוב קבלנים להקצות 5% מיחידות הדיור בפרויקטים חדשים לטובת הדיור הציבורי. הצעה זו נפלה בעקבות התנגדות של משרד האוצר.

 

"בצפון תל-אביב נבנית עיר חדשה"

ח"כ חנין, יו"ר שדולת הדיור בכנסת, אמר באירוע: "הכנס הזה נערך ביום קשה בו מפונים לרחוב אנשים בגבעת עמל ללא דיור חלופי. הממשלה האחרונה קידמה המון מסלולים עוקפי דמוקרטיה ותכנון עבור פרויקטים נדל"ניסטים. נאבקנו על הכנסת דיור חברתי בכל אחד מהם אבל לא היה לנו רוב דרוש בכנסת".

תוכנית רובע שדה דב (הדמיה: אדריכל ארי כהן) (הדמיה: אדריכל ארי כהן)
תוכנית רובע שדה דב(הדמיה: אדריכל ארי כהן)
 

חנין הוסיף: "עלינו לקדם בנייה תקציבית, אבל בשביל זה צריך ממשלה שזוהי המדיניות שלה. המדינה ידעה לעשות את זה בעבר. גם עירייה שרוצה יכולה לבנות דיור חברתי. היא יכולה לגייס את התושבים למאבק אם חסרים לה כלים. בצפון תל-אביב נבנית עיר חדשה. יש שם אפשרות לספק מגוון של פתרונות דיור למגוון הבעיות. לאנשים שנפלטים מהעיר בשל המחירים הגבוהים, למחוסרי הדיור, לסטודנטים".

 

עיתונאי חדשות 10, נדב איל, שיזם את הצעת "שדה דב תחילה", אמר כי מדינות המערב מחילות רגולציה על שוק הדיור ומפקחות על גובה שכר הדירה. לדבריו, "זוהי מדיניות שמגיעה מתוך הבנה שהעיר שייכת לכולם, ולא לעשירונים העליונים והתחתונים. כך זה בברלין, לונדון, מינכן, שם תוכל לראות דירות של דיור ציבורי לצד דיור של עשירים ומפורסמים, כך צריכה להתנהל גם עיריית תל-אביב"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: אדריכל ארי כהן
תוכנית רובע שדה דב
הדמיה: אדריכל ארי כהן
מומלצים