שתף קטע נבחר

ה"מחבלים" נגד "השונאים": 30 עצורים בישיבת הדגל הליטאית

לא בגלל "גזירת הגיוס", ולא בעקבות אי התייצבות לצו ראשון: בצעד חסר תקדים פשטה המשטרה על ישיבת פוניבז' - ספינת הדגל הליטאית - ועצרה שלושים בחורי ישיבה, לאחר שבמהלך השנה האחרונה התקבלו עשרות תלונות בגין עבירות רכוש ואלימות, בסכסוך שקורע את המגזר הליטאי

סכסוך בן 16 שנים בתוך האליטה החרדית הגיע היום (ה') לשיא, עם מעצרם חסר התקדים של 30 תלמידים מישיבת פוניבז', ספינת הדגל הליטאית . המעצר הפנה את הזרקור לאחד הסכסוכים הקשים במגזר החרדי-ליטאי הכולל אלימות, השחתות והצתות רכוש, במסגרת מאבק שליטה שבו לא לוקחים שבויים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

המאבק בישיבת פוניבז' שבבני ברק, החל לפני כ-16 שנים, בשנת 1999 - אז חדל נשיאה הקודם, הרב אברהם כהנמן, לתפקד. בנו, הרב אליעזר, וחתנו, הרב מרקוביץ', טוענים מאז כל אחד לכתר, וכיום פועלות למעשה שתי ישיבות ועמותות נפרדות במקום, הזוכות לכינוי המלבב: "המחבלים" ו"השונאים" (שניהם במלעיל).

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

כמעט כל העצורים באקט ההרתעתי שיזם מרחב דן במשטרה, שייכים ל"מחבלים". ברוך, אחד התלמידים ממחנה זה, תיאר: "זה היה מטורף. בסביבות 2:15 בלילה הם הגיעו עם איזה 17 סוואנות ועוד 20 ניידות רגילות, סגרו את כל הרחובות הסמוכים, עמדו בכל קומה שכדי שאף אחד לא ייצא מהחדר - ועשו בדיקה משולשת של תעודות זהות. מי שראה את זה, היה בטוח שבאו לעצור מחבלים מחוליית טרור רגע לפני שהם יוצאים לפיגוע ענק".

 

 

העיתונאי החרדי ישראל כהן ("כיכר השבת") שהיה עד ראייה לגל המעצרים, אומר כי הוא איננו זוכר "פעולה של המשטרה בסדר גודל כזה, כאן בישיבה", כדבריו. "באישון לילה הגיעו כוחות גדולים מאוד, עשרות כלי רכב. הם עברו חדר-חדר בפנימיה ושלפו תלמידים מהמיטות שלהם. זה היה נראה כמו פשיטה מתוכננת מאוד".

 

"הבחורים שלהם תמיד יוצאים בזול"

בפעילות המשטרתית נעצרו כאמור שלושים תלמידי הישיבה היוקרתית, לאחר שבמהלך השנה האחרונה התקבלו עשרות תלונות הדדיות בגין עבירות רכוש ואלימות מצד שני הפלגים היריבים. מפקד מרחב דן, ניצב משנה שמעון לביא, הנחה את שוטרי המרחב לעצור את קומץ תלמידי הישיבה שבאופן עקבי מלבים את הלהבות מפירים את החוק והסדר.

 

"להשיב את תחושת הביטחון למקום". המעצרים בפוניבז' הלילה (באדיבות "כיכר השבת") (באדיבות
"להשיב את תחושת הביטחון למקום". המעצרים בפוניבז' הלילה(באדיבות "כיכר השבת")

 

"המטרה - להשליט סדר, ולהשיב את תחושת הביטחון למקום על ידי טיפול נקודתי בכל אירוע עברייני", מסרו במשטרה. העצורים הובאו לתחנת מרחב דן להמשך החקירה, וארבעה מתוכם הובאו לבית משפט השלום בתל אביב. כולם שוחררו ממעצר, והארבעה הורחקו מהישיבה לארבעה ימים. במהלך הדיון מתח השופט ביקורת על המשטרה, וטען כי החשדות נגד הצעירים שכללו התפרעות במקום ציבורי, לא הצדיקו את מעצרם באישון ליל. הוא ביקש להרחיקם מהעיר עד שיירגעו הרוחות.

 

ברוך אומר כי העובדה שכל העצורים שוחררו בתוך שעות, מוכיחה כי מדובר היה בתלונות שווא: "הכל פיקטיבי. יושבים בצד השני אנשים שרואים את ההצלחות שלנו במאבק שמתנהל בבתי המשפט, אז הם מחפשים להתנכל לנו, וחושבים שאם יתלוננו למשטרה זה יעזור", הוא אומר.

 

"עד היום לא הוגש כתב אישום אחד בכל הסכסוך הזה. חבל שמפקד המשטרה לא מפנים את מה שקודמו הבין מזמן: המתלוננים הם אנשים שלא מבחינים בין משחק ילדים שכזה, למעשים פליליים שדורשים את התערבות רשויות האכיפה. יש רבנים ועסקנים מצד ה'שונאים' שמקושרים במשטרה ונפגשים איתם – לכן המעצר היה בעיקר אצלנו, ואילו הבחורים שלהם יוצאי תמיד בזול".

 

תלונות הדדיות נגד הפורעים

סבב העימות הנוכחי החל לפני כחצי שנה, לקראת פתיחת שנת הלימודים בפוניבז' בחודש אלול. שני המחנות, המפעילים שתי מסגרות נפרדות בתוך הישיבה, החלו (כמדי שנה בתקופה זו) להיאבק על המקומות הפנויים בחדרי הפנימייה, כדי לאכלס בהם - כל צד את אנשיו.

 

הדלתות העקורות בסיבוב הקודם של הסכסוך ()
הדלתות העקורות בסיבוב הקודם של הסכסוך

 

בדרך כלל, כיפופי הידיים בנושא זה נגמרים תוך שבועות, והססטוס-קוו נשמר, אך הפעם הגיע המאבק לשיאים חדשים: ספריית הישיבה, השייכת לפלג "השונאים", הושחתה; הרב אשר דויטש, מבכירי רבני ה"המחבלים", מעד ונחבל – ספק מעצמו ספק הותקף, והתפילות וסדרי הלימוד בהיכל הישיבה מופרעות על ידי "מפגינים" כמעט על בסיס יומי. בעקבות זאת, הוגשו בחודשים האחרונים תלונות הדדיות רבות למשטרה נגד הפורעים – וכעת, כאמור, היא החליטה לפעול.

 

קרב הירושה על הנהגת הישיבה, קורע את המחנה הליטאי כולו מבפנים, כש"השונאים" משתייכים למחנה הרב כהנמן, ו"המחבלים" תומכים ברב שמואל מרקוביץ'. התמיכה בשני הניצים נוטה להתפלג, על פי רוב, גיאוגרפית: הפלג הירושלמי בהנהגת הרב שמואל אויערבך תומך ברב מרקוביץ', בעוד רבני בני ברק - ובראשם הרב אהרון לייב שטיינמן - מעניקים את תמיכתם לרב כהנמן.

 

עקירת דלתות, השלכת לבן

הפלגים לומדים בבתי מדרש נפרדים, כל תלמיד עם "חברותא" מהמחנה שלו, וגם חולקים פנימייה אחת

באגפים נפרדים, אך ההפרדה איננה מוחלטת – ומכאן החיכוכים. המלחמה בין שני המחנות מתנהלת בתוככי הישיבה כבר זמן רב, ובין השאר כללה עד היום השמצות הדדיות, החלפת מהלומות, פיצוץ בלוני גז בזמן שיעורים שנמסרו בישיבה ופנייה לערכאות.

 

בשנת 2009, למשל, גם אז על רקע פתיחת שנת הלימודים, השליכו "השונאים" את תכולת חדריהם של ה"מחבלים" מחלונות הפנימייה, ואילו האחרונים נקמו בעקירת דלתות ה"שונאים". במקום היו גם יידויי אבנים וגז מדמיע – והכל נראה כשר במאבק השליטה על "ספינת הדגל הליטאית".

 

אחד מאירועי השיא במלחמה בין הצדדים נרשם לפני כשמונה שנים, כאשר על אחד מראשי הישיבה, הרב גרשון אדלשטיין התומך ברב כהנמן, הושלכו כמה גביעי לֶבֶּן. בעקבות התקרית התקיימה בהיכל הישיבה עצרת ענקית בהשתתפות תלמידים, ראשי ישיבות ורבנים מכל המחנות - מחאה על הפגיעה בכבוד התורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מני מנדלוביץ, דוברות השומרים
המעצרים הלילה
צילום מני מנדלוביץ, דוברות השומרים
צילום: אלי סניור
המשטרה החליטה להשליט סדר. נצ"מ שמעון לביא
צילום: אלי סניור
מומלצים