שתף קטע נבחר

חרדים, תתחילו לפעול למען הכלל בכנסת

המפלגות החרדיות צריכות לשנות גישה. במקום לקדם הטבות מגזריות - לסייע בקידום רפורמות כלכליות. באופן זה יביאו החרדים בשורה עצומה, ויחדלו מלהיות שק החבטות של החברה הישראלית

המפלגות החרדיות נקטו עד היום בקו "חברתי" למדי. הן השיגו תקציבים עבור אוכלוסיות חלשות מתוך הקופה הציבורית, כאשר ברור שהמגזר החרדי נכנס אוטומטית לתוך הקריטריון הזה. אבל הקו החברתי של המפלגות החרדיות פגע בחרדים עצמם בצורה קשה - קודם כל תדמיתית: להיות חרדי משמע להיות אחראי לכל הבעיות במדינה, אך גם משום שכל תועלת פוליטית יוצרת תחושת ניצול וכעס בציבור הכללי, וזה - בסופו של דבר - העלה לגדולה מפלגות נישה שכל מטרתן, להילחם בחרדים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

כל הדרישות ה"חברתיות" מובנות על ידי כלל הציבור כניסיון להשיג פריווילגיות מגזריות מהקופה הציבורית. כך נוצרת "נדנדה" פוליטית, שבה בקדנציה האחת משיגים החרדים פריווילגיות שונות, ובקדנציה העוקבת קמה מפלגה שפוגעת בכל אלה, ושולחת אותם לאופוזציה. אפשר להמשיך כך בלי סוף, לנצח נאכל נדנדות - ואפשר לנסות משהו אחר. קו פעולה שיועיל לכלל האוכלוסייה, ולא רק לקבוצות מסויימות בה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בשביל זה יש להפסיק להיות "חברתיים". יש להפסיק לחשוב על טובת המגזר, ולחדול מקו הפעולה של "הישגים תקציביים". המפלגות החרדיות צריכות "להחליף דיסקט" ולפעול למען טובת הכלל, למען שיפור הכלכלה והחברה בישראל. באופן זה, יוכלו החרדים להביא בשורה עצומה לכלל הציבור.

 

למען השכבות החלשות

הכלכלה בישראל סובלת מעיוותים מבניים מרובים: ריכוזיות גדולה בענפים רבים הנשענת על חסמים רגלוטוריים,

קבוצות לחץ אשר מייצרות מונופולים דה-פקטו בענפי החקלאות השונים, אוליגופולים בתחומי הבנקאות, ועדי עובדים דרקוניים אשר מבטיחים לאנשיהם שכר מנופח, תוך אבטלה סמויה וגלויה, ביורוקרטיה סבוכה ומורכבת המקשה על פתיחת עסקים או בניית בתים ועוד. עיוותים אלה עולים הון לאזרחי ישראל, כך למשל, מוצרי היסוד בארץ יקרים ואף כפולים במחירם באירופה. ומי שמשלם את עיקר המחיר, אלו השכבות החלשות.

 

עד היום, כל רפורמה לשינוי המצב הייתה כרוכה במאבקים קשים, ונתקעה פעמים רבות במנגנון הפוליטי מסיבה פשוטה: ה"מקושרים" השתלטו על המפלגות הגדולות. הם פקדו עבורן ועדי עובדים, וכך הרתיעו פוליטיקאים מלקדם רפורמות משמעותיות.

 

וכאן עשויה להיות הבשורה הגדולה של המפלגות החרדיות: במקום לקדם הטבות מגזריות, פשוט לסייע בקידום רפורמות כלכליות. לסייע בשבירת מונופולים ושבירת איגודי עובדים. למפלגות החרדיות אין שום מחוייבות כלפי קבוצות לחץ, ולכן אין שום מניעה מבחינתן מלקדם כל רפורמה נדרשת.

 

לפעול למען הכלל, כי יש תגמול

בדיוק כפי שכחלון גוזר היום קופון ציבורי על כך שהוזיל את מחירי הסלולר, כך יכולות המפלגות החרדיות לקבל קרדיט

עצום על הוזלת מחירי הירקות באמצעות פירוק מועצת הצמחים, על הוזלת החלב באמצעות פירוק מועצת החלב ומעבר לשוק חופשי, הוזלת מוצרי יסוד רבים באמצעות ביטול מכסים וחסמי יבוא. שלא לדבר על פישוט הרגולציה על הבנקים שתביא לתחרות בתחום ולהוזלת מחירים, וכך גם על מכוניות, מוצרי חשמל, ועוד.

 

כבר היו דברים מעולם. בתפקידו כשר הבריאות בפועל, פעל חבר הכנסת יעקב ליצמן באופן לא מגזרי, וקיבל על כך קרדיט ציבורי רב. צריך לאמץ את קו הפעולה הזה, ולהחיל אותו על כל תחומי העשייה החברתית והכלכלית.

 

רפורמות מבניות ישרתו קודם כל את האוכלוסיות החלשות, וכוח הקנייה שלהן יגדל משמעותית. הן יועילו מאוד גם לכלל האוכלוסייה, אשר גם תדע לתת קרדיט למי שפעל עבורה. לכן, כדי למנוע מצב של שנאה ומאבקים ללא סוף ואף ללא תכלית, צריכים החרדים להפסיק להיות "חברתיים" - ולפעול למען הכלל.

 

  • הכותב הוא יועץ תקשורת חרדי, וחבר הפורום הרעיוני של התנועה הליברלית החדשה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קו פעולה שיועיל לכלל האוכלוסייה
צילום: shutterstock
דוד רוזנטל
מומלצים