שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בלגיה: החיילים הגיעו, בתי הכנסת נשארו ריקים

  הקהילה היהודית הבלגית מתקשה לחזור לשגרה: רבה הראשי של בלגיה מתאר אווירה מתוחה וקשה בקרב בני קהילתו, ויש לו ביקורת קשה על ההחלטה לסגור את מוסדות הקהילה בעקבות הפיגוע שנמנע: "זו החלטה מזעזעת וכניעה לג'יהדיסטים"

  אחרי פריז, תורה של הקהילה היהודית בבריסל: סוף-שבוע מתוח עבר על הקהילה היהודית בבירת בלגיה, במהלכו נסגרו מוסדות החינוך ליממה, ובמהלך השבת נפרסו חיילים בסמוך למוסדות היהודיים, כחלק מההיערכות החדשה. אבל אף שבתי הכנסת נפתחו, רבים חששו להגיע והעדיפו להתפלל בבית.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

  את הדברים הללו מספר לנו הרב אברהם גיגי, רבה הראשי של בלגיה, והוא כועס. יש לו ביקורת קשה על ההחלטה לסגור את מוסדות החינוך והקהילה בעקבות הפיגוע שנמנע, או כפי שהוא מכנה את זה: "כניעה לג'יהדיסטים". הוא מתאר אווירה מתוחה וקשה בקרב בני קהילתו, המונה כ-15 אלף נפש בבריסל לבדה, מאז חודש מאי האחרון, עם רצח בני הזוג ריווה בפיגוע שאירע בפתח המוזיאון היהודי בבריסל.

   

  עוד בערוץ היהדות - קראו:

   

  פיגועי השבועות האחרונים בפריז, מרחק שעה וחצי ברכבת, הוסיפו את שלהם לחששות הגוברים. ואז הגיעה השתלטות כוחות הביטחון המקומיים על שני הטרוריסטים וחיסולם, במה שיכול היה להיות, על פי הדיווחים, "ה-11 בספטמבר הבלגי" - ויהודי המדינה בחרדה.

   

  "האבטחה לא תועיל"

  הרב אברהם גיגי, המשמש גם כנציג "ועידת רבני אירופה" במוסדות האיחוד האירופי, הספיק להיפגש במהלך השבוע האחרון עם ראש הממשלה הבלגי שארל מישל, שר הפנים ושר המשפטים, אך הוא אינו איש בשורות. "אבטחה", הוא אומר ל-ynet, "היא רק אמצעי. מי שבאמת רוצה לפגוע, יפגע גם איתה. אבטחה לא מנעה את שאירע בצרפת", הוא מתייחס לפיגוע במערכת ה"שארלי הבדו", שהייתה תחת אבטחה, "וגם לא את מה שכמעט וקרה כאן". 

   

   

  "ראשי הקהילה היהודית וראשי הקונסיסטואר זועמים על גורמי שוליים בקהילה שקראו לתת נשק בידי הרבנים", כתב הרב בהודעה רשמית, נוכח הפרסומים. "זו סכנה של ממש ובלתי מתקבלת על הדעת. כאילו שנכריז כי אין לנו אמון בשירותי הביטחון הבלגיים המחויבים להגן על בטחוננו. מחר, חלילה, יבקשו גם האימאמים לאחוז בנשק. זו הכרזה חסרת אחריות המביאה עלינו אסון ואנארכיה.

   

  "אנו סומכים על ממשלת בלגיה ושירותי הביטחון הבלגיים העושים את עבודתם כפי הנדרש, וביום שני הקרוב, כשייפתחו שערי בתי הספר ומוסדות החינוך - יאבטחו אותם אלפי חיילים כדי לשמור על ביטחון הילדים וההורים".

   

  את סגירת המוסדות הוא מכנה "החלטה מזעזעת. אני מתנגד לזה בצורה מוחלטת. הכוח שלנו היה תמיד באמירה שלמרות הכל, המוסדות ובתי הכנסת תמיד יהיו פתוחים. על אף איומי הטרור, הקהילה תמיד מתפקדת כמו שצריך. לכן אני לא מבין למה דווקא עכשיו החליטו לסגור את בתי הכנסת ובתי הספר.

   

  "אני מבין שיש רגישות בטחונית, אבל צריך להתגבר על הבעיה. לא להשבית. מהמידע שבידיי אין ולא היה שום איום קונקרטי, ואני חושב שעל אף הכל צריך להתגבר. כשסוגרים, אנחנו נופלים בפח שהג'יהדיסטים טומנים לנו, ונכנעים לטרור שהם מפעילים כלפינו".

   

  מתנחם בעובדה ש"זה לא טרור אנטי-יהודי"

  ביום שישי, דקות לפני כניסת השבת, סיפר לי הרב גיגי כי פגש את מנכ"ל הרדיו היהודי. "35 שנה משדר רדיו ג'ודיקה בכל יום. זה הרדיו היהודי הראשון באירופה. היום אמר לי המנכ"ל, מוריס בליבום, כשדמעות בעיניו, שהוא נאלץ לסגור את הרדיו לראשונה. בעיניי זה אסון. זו כניעה לרצון הג'יהדיסטים".

   

  הרב גיגי השתתף לפני כשבוע באירועי הזיכרון שארגנה הקהילה היהודית בפריז, בבית הכנסת הגדול, והוא מתקשה
  להתנער מהמראות - ומהחשש שמקנן בו ובחבריו לקהילה היהודית המקומית, כי הטרור לא השמיע את המילה האחרונה על אדמת אירופה, ובמיוחד במדינה שזכתה בתואר המפוקפק כ"יצואנית מספר אחת" של לוחמים לשורות דאעש.

   

  הרב גיגי מוצא נחמה בכך שאין מדובר בטרור אנטי-יהודי גרידא, כי אם במלחמה כוללת מול הכוחות הליברליים באירופה כולה. "מה שהם רוצים, זה לא רק לקעקע את הקהילות היהודיות כאן. הם רוצים לקעקע את המשטר הדמוקרטי. הם רוצים למוטט את ערכי הדמוקרטיה שעליהם בנויה אירופה, והמלחמה שאנחנו מנהלים היום זה לא 'בעד היהודים', אלא זה בעד זכיות האדם לחופש ולחירות.

   

  "ביום רביעי האחרון השתתפתי בפגישה משולשת עם ראש הממשלה הבלגי, שר הפנים ושר המשפטים, פגישה אליה הוזמנו כלל ראשי הדתות, מתוך מטרה לבנות דיאלוג בין-דתי, ולראות איך אפשר ליצור דו-קיום. במקביל, הוא הבטיח לנקוט בצעדים אגרסיביים הרבה יותר, במלחמה בטרור".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום אלי איטקין
  ההשבתה - "כניעה לג'יהדיסטים". הרב אברהם גיגי
  צילום אלי איטקין
  מומלצים