שתף קטע נבחר

אוסטרליה סוערת, הרבנים התנצלו: "סליחה שלא עשינו מספיק"

ועדת החקירה ממלכתית באוסטרליה ממשיכה בשימוע הפומבי, המועבר בשידור חי - והרבנים מתנצלים מול המצלמה: "אינכם לבד, אינכם אשמים". יו"ר דירקטוריון הישיבה המרכזית התפטר לאחר שדרש להקל על עונשם של פדופילים ש"חזרו בתשובה". אחד הקורבנות: "הקהילה כאן רקובה מהיסוד"

מנהיגות חב"ד באוסטרליה מתנצלת על פרשיית ההתעללות המינית בילדים : "סליחה שלא עשינו מספיק. סליחה שלא הבנו אתכם". בחסידות פרסמו את סרטון ההתנצלות בסוף השבוע, ותוך זמן קצר הוא עבר את 11 אלף הצפיות ביוטיוב.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

ההתנצלות הפומבית מגיעה בתקופה של משבר אמון ומנהיגות חריפים מול רבני הקהילה, נוכח התפוצצות פרשיית ההתעללות המינית ארוכת השנים במוסדות החינוך של חב"ד, שהושתקה בקהילה, כך על פי טענות הנפגעים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

לפני כשבועיים פרסמנו כאן על החלטת "הוועדה הממלכתית לחקירת התעללות מינית במוסדות חינוך" באוסטרליה, לפתוח בחקירה רשמית – תוך שימוע פומבי, בעקבות שורת מקרי התעללות בילדים שאירעו בשנות השמונים והתשעים במוסדות חב"ד באוסטרליה. מדובר בחקירה ראשונה מסוגה למוסדות יהודיים. בין היתר, בוחנת ועדת החקירה את תפקודם של הצוותים החינוכיים, שעל פי האשמת הקורבנות – ידעו, ולא עשו דבר בנדון.

 

 

כעת בוחרים רבני הקהילה להוקיע בפומבי את התוקפים, ולהתנצל בפני הקורבנות. תחת הכותרת "מסר מרבניך", מופיעה הקדמה קצרה אשר נפתחת במילים "הקהילה היהודית באוסטרליה פגועה וכואבת את חשיפת פרשיית ההתעללות בילדים, והטיפול הכושל שהעניקו לה חלק מהמנהיגים שלנו. הנה מה שיש לנו להגיד בנושא לקורבנות ולבני משפחותיהם".

 

הרבנים לקהילה: דווחו למשטרה על התעללויות

הרב אהרון מוס, רב הארגון "נפש", אומר כי "לא נוכל מעולם להבין את כאבכם. אנו מתנצלים על שלא עשינו מספיק,

ועל כך שלא הבנו אתכם". הוא חותם את דבריו במילים: "יש לכם משהו לפנות אליו". הרב מיכאל גור-ארי אומר: "אנחנו נאזין לכם, אנחנו נאמין לכם, אנחנו נתמוך בכם. אתם אינכם לבד, אינכם אשמים".

 

המסר אינו מסתפק רק בפנייה אישית לקורבנות – כי אם שולח מסר ברור לתוקפים, שחלקם כבר אינם על אדמת אוסטרליה: "מעשיכם בלתי נסלחים. קחו אחריות. אנו לא נגן עליכם ממה שעוללתם. אתם צריכים עזרה, וזה לא הולך להיעלם מעצמו".

 

מטרת הסרטון, בין היתר, היא לפנות לקהילה היהודית כולה, הנמצאת בחלקה תחת משבר אמון חריף מול מנהיגיה. הרב בן ציון מלקי, ממנהיגי הקהילה החב"דית המקומית, אומר בשם מנהיגי הקהילה: "אנחנו לא נתיר טיוחים... לא נגן על מוסדות, על חשבונם של יחידים. היחידים באים קודם".

 

הדברים נאמרים לאחר שבעדויות הקורבנות נכללו האשמות חריפות נגד רבנים. אחד מהם, אב"ב, סיפר כי קיים שיחות בנושא עם אחד מרבני הקהילה בשנת 2011, אך הרב אמר לו כי "הדבר הנכון והחכם לעשות" במקרה של התעללות בילדים, היא "לשחרר".

 

ה-JTA מציין כי עם תחילת שלב העדויות בבית המשפט של מחוז ויקטוריה, ציינה אשתו של אב"ב כי "כבת זוגו של הקורבן שהעיד, אני מרגישה שנואה ומבודדת בתוך הקהילה שלי". והוסיפה בדמעות: "איבדתי את האמון במנהיגי הקהילה היהודית".

 

אחד הקורבנות: "הליקויים לא נעלמו"

בעדותו לפני כשבוע האשים אב"ב, על פי ה-ABC ניוז, כי הקהילה היהודית המקומית "רקובה עד היסוד", וקרא

לסילוק בכוח מתפקידם את המנהיגים היהודים שהיו עדים לפרשייה, אך לא עשו דבר למנוע אותה, או להעניש את המתעללים.

 

אב"ב, היום חבר בקהילה שאליה שייכת הישיבה המרכזית של חב"ד שבה אירעו חלק מהמעשים - דיווח על ההתעלות שעבר בגיל 10 למשטרה לפני שלוש שנים, והעיד כי רבני חב"ד המקומיים ממשיכים כל העת בהשמצת הקורבנות ובהתלכדות סביב המקרבנים. לדבריו, הליקויים בהתנהלות לא נעלמו אלא נמצאים בשורש ההתנהלות הקהילתית. הוא הדגיש כי "כל הדבר הזה הוא נתעב מההתחלה ועד הסוף".

 

נוכח ההאשמות הללו הנחשפות חדשות לבקרים בתקשורת האוסטרלית, אמר גם הרב מיכאל קאסטל מ"הבית היהודי" המקומי: "אתם אולי מכירים אנשים שנפגעו מהתעללות מינית, או שאולי אתם מכירים את הפדופילים שתקפו. אם אתם קורבן או אם יש לכם מידע כלשהו בנושא, לכו למשטרה ודווחו על זה".

 

הרב גור-ארי מבקש אף הוא מבני הקהילה לעמוד על המשמר: "שמרו אל עינכם פקוחות", הוא אומר. "אל תחשבו שבית הספר שלכם או קהילתכם חסינים. אם אתם יודעים על משהו שזקוק לעזרה, היו שם בשבילו. אם אתם יודעים על מישהו שעובר התעללות, קורבן לבריונות... הושיטו לו יד".

 

יו"ר הדירקטוריון תמך בתוקפים - והתפטר

עדויות אנשי הצוות החינוכי והקורבנות ממשיכות להיערם בפני חברי הוועדה, שדיונה מועברים בשידור חי ברשת – ומחוללים סערה גבת-גלים בקהילה היהודית. בעקבות עדותו של יו"ר דירקטוריון "ישיבת חב"ד המרכזית", הרב יוסף פלדמן, שהביע תמיכה פומבית בתוקפים - הוא נאלץ להגיש את התפטרותו ולהתנצל.

 

"ממשיכים כל העת בהשמצת הקורבנות ובהתלכדות סביב המקרבנים" (אילוסטרציה) (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
"ממשיכים כל העת בהשמצת הקורבנות ובהתלכדות סביב המקרבנים" (אילוסטרציה)(צילום: יריב כץ)

 

הרב פלדמן ציין, על פי הדיווח ב-JTA, כי הוא אינו רואה צורך שהקורבנות יפנו למשטרה ודיווחו, וציין כי החוק צריך להקל על פדופילים שביצעו את המעשים לפני עשרים שנים, ולדבריו "חזרו מאז בתשובה".

 

לאחר גינויים, פרסם הרב מכתב התפטרות, והוסיף: "אני מתנצל בפי כל אחד - הקורבנות, הקהילה היהודית והקהילה האוסטרלית הרחבה - שנבוכו או התביישו בדעותיי, במילותיי, בהקלטות או התכתובות שהתפרסמו בעניין ההתעללות בילדים, או בכל נושא אחר".

 

בקהילה היהודית באוסטרליה התנערו מדבריו של הרב - ורבני "הזרם המרכזי" הבהירו כי "דבריו של יוסי פלדמן מעוררים שאט נפש אל מול היהדות והערכים היהודיים, אשר מתמקדים בקדושה ובשמירה על חיי הפרט, בייחוד חייו של ילד".

 

הקורבנות: ילדים בני שבע עד אחת-עשרה

ראשית הפרשה הקשה - במסכת התעללויות בבנים הלומדים בישיבת חב"ד במלבורן, ובמקרה אחר, בתקיפה מינית של נערה. דוד קרמר ואהרון קסטצ'ר שימשו, על פי הדיווח ב"טלגרף", כמורים בישיבת חב"ד המרכזית במלבורן אוסטרליה. נגד השניים הוגשו תלונות על התעללות מינית בתלמידיהם.

 

נגד קרמר שלימד בבית הספר היסודי, הוגש כתב אישום, ובו נטען כי במהלך השנים 1989-1992, התעלל מינית

בארבעה ילדים בגילאי 10-11 שאותם לימד. הוא הורשע לפני כשנה, ונשלח לרצות עונש מאסר בן שלוש שנים בכלא.

 

קסטצ'ר, ששימש מורה מחליף ומדריך נוער, נמצא ללא רוח חיים בביתו לפני כשנה, סמוך להכרעת בית המשפט בעניינו. כעת צפויה הוועדה לחקור בשנית את התנהלות האחראים מטעם המוסד שבו לימד.

 

דיוויס קייפרס שהועסק כמאבטח מטעם המוסד החינוכי, הורשע אף הוא בהתעללות מינית בילדים. הצעיר שבקורבנותיו היה ילד בן שבע בזמן ההתעללות, והוא נידון בשנת 2013 לשמונה שנות מאסר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מתנצלים שלא הבנו אתכם". הרבנים בסרטון
מומלצים