שתף קטע נבחר

תבעה את המנהלת החרדית: 7 שנות התעללות

התעללות מינית ארוכה של מנהלת חרדית - והסתרה מצד המוסד: אוסטרליה סוערת בעקבת תביעה שהגישה תלמידה לשעבר, נגד המוסד החרדי שבו למדה. מלכה לייפר, אם לשמונה, נמלטה לישראל - ומתנהלים נגדה הליכי הסגרה. הנערה התובעת: "היא הייתה יותר קדוֹשה מהקדוּשה עצמה. ראיתי מה קרה לאנשים שניסו לפעול נגדה"

בזמן שבישראל מתקיים הליך הסגרה של מנהלת תיכון חרדי לאוסטרליה, בחשד להתעללות מינית בשלוש מתלמידותיה - במלבורן החלה להתנהל תביעה אזרחית מצד אחת הנערות, שהעידה לראשונה אודות ההתעללות, לכאורה: "היא אמרה לי שזו הדרך שלה להראות לי כמה היא אוהבת אותי".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

מלכה לייפר, מי שניהלה את בית הספר החרדי לבנות "עדת ישראל" במלבורן שבאוסטרליה – עומדת במרכזה של תביעה אזרחית, לאחר שנמלטה לישראל יומיים לאחר שנחשפו פרטים על 74 עבירות מין שביצעה לפי החשד בשלוש תלמידות אחיות. גם המוסד שבו לימדה נתבע, בטענה כי תלונתה של התלמידה לא הועברה לרשויות, המנהלת עודכנה - ובכך התאפשר לה להימלט מהמדינה.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

בחודש אוגוסט האחרון היא נעצרה, והועברה למעצר בית עד להשלמת הליכי ההסגרה לאוסטרליה, שם היא צפויה לעמוד בפני אישום פלילי, בנוסף למשפט האזרחי. הרשויות באוסטרליה הגישו לרשויות בישראל את בקשת ההסגרה ביולי 2013. בבקשה האוסטרלית צוין כי האישה אמורה לעמוד לדין בגין 47 עבירות של מעשה מגונה, 13 עבירות של מעשה מגונה בקטין, 11 עבירות בגין אינוס ושלוש עבירות נוספות.

 

מגיל 11 עד 18 - תחת התעללות מינית

הבחורה התובעת, היום בשנות העשרים לחייה, מגוללת בעדותה בפני בית המשפט העליון האוסטרלי כי המנהלת נהגה "בחיבה מיוחדת" כלפיה, שהתבטאה במתן שיעורים פרטיים. אלה הובילו, לדבריה, להתעללות מינית שהתרחשה במשך תקופה, בין פעמיים לשלוש פעמים בשבוע. המעשים אירעו בביתה של לייפר, אך גם בבית הספר ובמחנות קיץ באוסטרליה.

 

גם בנתבעים. בית הספר "עדת ישראל" (צילום: דיילי מייל) (צילום: דיילי מייל)
גם בנתבעים. בית הספר "עדת ישראל"(צילום: דיילי מייל)

 

על פי הדיווח באתר "The Age", החלה מסכת ההתעללויות, לכאורה, כשמתלוננת הייתה כבת 11. היא העידה כי לייפר, אישה חרדית ואם לשמונה, נהגה לחבק אותה ולגעת בגופה, להתחכך בה מבעד לבגדים, ולבצע בה מעשים מגונים באמצעות אבזרים שונים.

 

ההתעללות המינית נמשכה, לדבריה, עד שהייתה בת 18. בעדותה היא מציינת כי לאחר סיום לימודיה היא התקבלה לעבודה במשרה חלקית בבית הספר שאותו ניהלה לייפר, וגם במהלך שמונת חודשי עבודתה במקום, עד לנישואיה, המעשים נמשכו.

 

"זוכרת אותה נועלת את הדלתות"

התובעת העידה כי גם שתי אחיותיה סבלו מהתעללות מינית מצידה של לייפר. בבית המשפט העליון היא

סיפרה כי הגיעה מבית מתעלל, וכי פנייתה של לייפר, והצעתה לסייע לה, התקבלו אצלה כמחווה של רצון טוב והושטת יד.

 

"היא נתפסה כמנהלת", העידה. "כמי שהקהילה כולה נשאה אליה עיניים והעריצה אותה". ה"הרולד סאן" דיווח כי המתלוננת ציינה את מעמדה של לייפר כגורם העיקרי לפחד שלה, ולהסתרה ארוכת השנים: "היא הייתה יותר קדוֹשה מהקדוּשה עצמה", סיפרה. "היא הייתה בעלת אישיות מאוד חזקה... ראיתי מה קרה לאנשים שניסו לפעול נגדה, והייתי מבוהלת". בנוסף היא מציינת, כי חששה, מכך שלייפר תתוודה על מעשיה, מה שיהרוס את סיכוייה, למצוא שידוך.

 

התובע במשפט מציין כי לאחר שלייפר, הציעה לנערה מלגה מיוחדת לתשלום שכר הלימוד במוסד, הרגישה הנפגעת שהיא "מיוחדת", וציין כי נאסר עליה לחשוף את המלגה. "אני זוכרת שהיא פחדה מאוד מכך שבעלה יגיע הביתה, וימצא אותה איתי", המתלוננת סיפרה. "אני זוכרת אותה נועלת את הדלתות".

 

הנערה שנפלה קורבן למעשים טוענת בתביעתה כי היא סובלת עד היום מתסמינים פוסט-טראומטיים, סיוטים מתמשכים, דיכאון - ואף עברה, על פי דיווחים בכלי התקשורת המקומיים, ניסיון התאבדות אחד מתועד. "אני זוכרת שתהיתי אם היא מבינה מה היא עושה", סיפרה. "היא הייתה אומרת לי שהיא אוהבת אותי, ושבאמת אכפת לה ממני, והיא אמרה לי שזו הדרך שלה להראות לי את זה".

 

ממלבורן לעמנואל

במרץ 2008, לאחר תלונה שהוגשה נגדה בגין ביצוע מעשים מגונים - נמלטה לייפר מאוסטרליה לישראל.

על פי דיווחים בתקשורת המקומית, טענו הורי בית הספר כי הנהלת המוסד שילמה ללייפר, אם לשמונה, על מנת שזו תעזוב את המדינה עוד בטרם תוגש התלונה הרשמית, וכי לייפר עזבה את אוסטרליה 24 שעות לאחר שנערך לה שימוע פיטורין.

 

רק בשנת 2011 הגישה הנערה תלונה רשמית במשטרה, נגד לייפר והמוסד החינוכי שבראשו עמדה. הרשויות האוסטרליות החלו לחקור את המקרה, ומאז הקיץ האחרון לייפר עצורה בישראל, וממתינה להשלמת הליכי ההסגרה באשמת התעללות מינית בקטינות, הכוללת את המתלוננת ושתי אחיותיה.

 

מאז חזרתה של לייפר לישראל, משפחתה מתגוררת בעיר עמנואל. ובמסגרת הליכי ההסגרה המטופלים במחלקה הבינלאומית בפרקליטות, על ידי עו"ד אביטל ריבנר אורון - היא מיוצגת על ידי עורכי הדין דורון ברזילי ועדי ניב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דיילי מייל
"פחדתי ממנה". המנהלת מלכה לייפר
צילום: דיילי מייל
מומלצים