שתף קטע נבחר

מחאה: השרות צונזרו מתמונת הממשלה

אתר חרדי העלה את תמונת הממשלה תוך ריטוש פניהן של השרות. בהמשך הוחלפה התמונה וגם הרגליים רוטשו. בארגוני נשים ותנועות ליבראליות תקפו את המהלך - ותנועת נעמת פנתה לראש הממשלה: "תמונה שהוציאה לע"מ - תפורסם בדיוק בצורה שהוצאה". "בחדרי חרדים": "זכות היסוד של חופש הביטוי לא נעצרת בכניסה לבני ברק"

שרות בממשלה? זה לא צנוע: אתר האינטרנט "בחדרי חרדים" טשטש את תמונת שרות הממשלה החדשה (ובהן גם השרה לשוויון מגדרי), בתמונה הקבוצתית המסורתית עם נשיא המדינה, זאת כפי הנוהג החרדי שלא לפרסם תמונות נשים מטעמי "צניעות". בתגובה תוקפים ארגונים שונים את מדיניות "ההדרה המבזה" וקוראים לנתניהו להתערב ולהבטיח כי תיפסק.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בתמונה שפורסמה באתר אתמול (יום ג') טושטשו פניהן של גילה גמליאל, איילת שקד ומירי רגב - זאת בהתאם לנורמות הנהוגות ברוב כלי התקשורת החרדים ובמרחב הציבורי במגזר. רגליה של רגב, אגב, נותרו בתחילה חשופות - דבר שגרם לרבים ברשתות החברתיות לגחך על נורמות הצניעות של האתר - ורק מאוחר יותר טושטשו אף הן.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

יו"ר ארגון נעמת, גליה וולך, פנתה בעניין לראש הממשלה וטענה כי הדבר מהווה "פגיעה קשה בנשים וניסיון להדירן ואף להעלימן לחלוטין", והיחס לשרות החדשות היא כאל "פושעות או אף חמור מכך". לדבריה, טשטוש התמונה צורם עוד יותר, כאשר אחת ה"נעלמות" היא השרה לשוויון מגדרי – תפקיד שנועד למגר תופעות של הפלייה בין המינים.

 

 (צילום: לע"מ) (צילום: לע
(צילום: לע"מ)

האבולוציה של הצנזורה (צילום: לע"מ, בחדרי חרדים) (צילום: לע
האבולוציה של הצנזורה(צילום: לע"מ, בחדרי חרדים)

 

"מדובר בפרסום מקומם ופוגעני, בפגיעה חמורה במוסד ממשלת ישראל ובמוסד הנשיאות, ובפגיעה חמורה בנשים באשר הן", כתבה וולך. "השרות בממשלת ישראל אינן פושעות ואינן צריכות להסתיר את פניהן... הדרתן מהמרחב הציבורי ומעין הציבור היא בלתי נסבלת ממש".

 

"גסות רוח מיותרת"

נשות נעמת פונות לנתניהו גם בכובעו כשר התקשורת ומבקשות כי יפעל להבטיח שהאתר לא יוכל עוד לפעול באופן הפוגע, מדיר ומבזה שרות ונשים בכלל במדינת ישראל. עוד העירו: "תמונה אשר הוציאה לשכת הפרסום הממשלתית - יש להבטיח כי תפורסם בדיוק בצורה שהוצאה, מבלי לשנותה וללא ביזוי המצולמים בה".

 

גם בחדו"ש (חופש דת ושוויון) לא אהבו את טשטוש התמונה. מנכ"ל העמותה, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "עצוב שמבחינת טכנולוגית הגיע אתר 'בחדרי חרדים' למאה ה-21, אבל בנושא הדרת נשים הוא בימי הביניים. איש לא דרש מכלי התקשורת החרדיים להכניס את תמונת הממשלה. הם יכולים לוותר עליה, כמו שנהגו חלקם. הצינזור שלה הוא גסות רוח מיותרת".

 

עוד הוסיף רגב: "לא ברור למה האתר, שכל כך רגיש לדימוי ציבור החרדי בנושאים כמו תקיפת חיילים חרדיים, לא יכול היה לגלות את הרגישות המתאימה גם במקרה זה. לא ברור למה חושבים אנשי האתר שמותר לנציגי החרדים בממשלה לשבת עם נשים, לשתף איתן פעולה ולהצטלם איתן - אבל אסור לפרסם את התמונות". הוא גם הציע תשובה: "כספי מדינה 'מטהרים' נשים". גם ברשת שותפה התמונה בקבוצות רבות, תוך גינויים והבעת ביקורת.

 

מ"בחדרי חרדים" נמסר בתגובה כי מדובר "באתר החרדי הגדול בעולם - בדגש על חרדי", כדבריהם, "ומשכך, הוא אינו מפרסם תמונות נשים בעמוד הבית שלו, בניגוד לאתרים אחרים המתיימרים להיות חרדיים. העיתונות החרדית מעולם לא הכניסה ולעולם לא תכניס תמונות נשים. זכות היסוד של חופש הביטוי לא נעצרת בכניסה לבני ברק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
לפני הריטוש
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים