שתף קטע נבחר

תקנון צניעות: לגלח ראש, לא לצאת עם מטפחת

אסור להתאפר, אסור לנעול נעלי עקב, יש לגרוב גרביים כפולות - ויש לגלח את הראש לפחות פעם בחודש. אלו מקצת תקנות הצניעות לנשות חסידות "תולדות אברהם יצחק", כפי שפורסמו בחוברת הוראות מיוחדת. גם הילדות נדרשות לכללים

לא רק התנגדות חותכת לגיוס, מלחמה בכל סממן ציוני, מאבקי שבת וטינה ל"מחללי קברים" – לעדה החרדית יש כללים משלה, ובתוך העדה החרדית מסתופפות כמה מן החסידויות הקיצוניות ביותר – שגם להן יש כללים משלהן.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בחסידות "תולדות אברהם יצחק", אחד מפלגי "העדה החרדית" שאברכיה ידועים במדי הזברה המפוספסים שלהם, הופצה לאחרונה חוברת תקנות מחמירות, הנוגעת להתנהלותם האישית של חברי הקהילה במישור הרוחני והגשמי גם יחד. אתר "בחדרי חרדים" דיווח אתמול (יום א') כי לאחר שהאדמו"ר הורה על הקמת "ועדות פיקוח" – קיבלו החסידים את הדבר האמיתי: חוברת תקנות בענייני טכנולוגיה וצניעות, הכולל שאלון סקר אישי פרטני בנוגע להתנהלותם הטכנולוגית של החסידים.

 

הלו, ילדה, תבדקי איך את מתלבשת (צילום: יואב פרידמן) (צילום: יואב פרידמן)
הלו, ילדה, תבדקי איך את מתלבשת(צילום: יואב פרידמן)

 

על החוברת חתומים אנשי "ועד משמרת הקודש - יסודות הבית", והיא כוללת "תקנות טכנולוגיה" ו"תקנות צניעות", זאת לאחר שהאתר פרסם כי לפני כחודש, הורה האדמו"ר בכינוס חירום, על ניפוץ מכשירים סלולאריים "לא כשרים" (כאלה הכוללים חיבור לאינטרנט) גם בשבת, ואפילו אם הפעולה כרוכה בחילול שבת.

 

לא רק לנשים, גם ילדות

על-פי הדיווח ב"בחדרי חרדים", עמוד שלם בחוברת מתייחס לתקנות צניעות המיועדות לנשות החסידות. אלו נדרשות שלא לצאת לרחוב אפילו לזמן קצר, כאשר לראש האישה מטפחת בית, הנקרא שופק"ו. "זה היפוך הצניעות ממש", נכתב בחוברת.

 

עוד דווח באתר כי הנשים נדרשות, בין היתר, לגלח את ראשיהן לפחות פעם בחודש, וללבוש מטפחת שתכסה את העורף, בין בבית ובין ברחוב. הבגד חייב לכסות את הצוואר. אין ללבוש בגדים הנצמדים לגוף (לפיכך בדי לייקרה וטריקו אסורים). הבגד חייב להיות רחב, ואורך החצאית צריך להגיע עד חצי השוק.

 

ועדת הפיקוח דורשת נעליים נמוכות עקב שאינן משמיעות קול פסיעות, אוסרת על האיפור – ומבהירה כי התקנות מיועדות גם לילדות הקטנות. אף לצבעי הבגד וגזרתו הוקדשו תקנות, בהן כאלה המקובלות בחסידויות מתונות יותר, דוגמת האיסור על לבישת הצבע האדום, הנחשב כ"חוקות הגויים" וכצבע לא צנוע. ככלל, בתולדות אברהם יצחק אוסרים על כל צבע בולט, דורשים גרביים כפולות או עבות "עד שלא יראה צבע הבשר, וכל המוסיף מוסיפים לו מן השמיים", נכתב.

 

בתקנות הטכנולוגיה נכלל איסור להשתמש באינטרנט, אך טרם התקבלה החלטה על החזקת מחשב בבית. "אנו תקווה וסמוכים ובטוחים, שכולם כאחד יקבלו בהבנה אמיתית תקנות אלו, כי את טובת כולנו אנו דורשים", חותמים אנשי הוועדות, שהקימו קו מידע טלפוני, שבו יוכלו החסידים להשאיר הודעות בכל העניינים הקשורים בתקנות, תחת "סודיות מובטחת".

 

"תולדות אברהם יצחק" התפצלה מחסידות "תולדות אהרן", ושתיהן נחשבות לממשיכות של "היישוב הישן" – ומתנגדות נחרצות לציונות. אנשיה אינם נושאים תעודות זהות וגם מסרבים לקבל תקציבים ממשלתיים. גולת הכותרת של מאבקיה היא המערכה נגד הבחירות ל"כנסת המינים". מרכזה של החסידות הוא בשכונת מאה שערים, שם מתגורר האדמו"ר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
שאלונים ותקנות
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים