שתף קטע נבחר

לשיר את זה בכאב: זמר המחאה הדתי הראשון

הוא ד"ר למוזיקה, חוזר בתשובה ליברל, ונשוי לגיורת. ד"ר אביאור ביירון הוא כל מה שלא ציפיתם למצוא במוזיקה היהודית - והוא מוציא אלבום בכורה שבו הוא שר את מחאת הגרים, הנשים והחלשים ביהדות. קבלו בכורה מיוחדת

 

 

אין קשר משפחתי בין ד"ר אביאור ביירון, לאחד מגדולי המשוררים הרומנטיים של אנגליה – אבל ביירון קשור למוזיקה כבר מימי ילדותו כאשר למד לנגן על פסנתר וגיטרה. היום הוא ד"ר למוזיקה מאוניברסיטת לונדון, מרצה במכללת "אחווה" - ועורך ספר עבור הוצאת "אוקספורד" היוקרתית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הקשר ליהדות, לעומת זאת, מעולם לא היה ישיר וטבעי עבורו. ביירון גדל בבית חילוני ("מסורתי-לייט", כפי שהוא כמנה בחיוך), ולקראת גיל 30 גילה את אלוהים, במקביל לתקופה שבה רעייתו - ילידת הרפובליקה הצ'כית – גילתה את היהדות והחליטה להתגייר. ההיכרות עם היהדות הפכה לעמוקה, אך גורמת לו לזעום על הממסד הדתי והרבני – זעם שמתבטא, בין היתר, באלבום הבכורה שהוא מוציא בימים אלה, "שירים לציפורה".

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

"אני חושב שככלל, הרבנות הראשית לא מעוניינת לגייר", הוא אומר-שוקל את מילותיו בזהירות, אך גם בנחרצות. "הרבנות מתייחסת בחשדנות למי שמעוניינים להתגייר ולהצטרף לעם היהודי. היא פועלת מתוך דעה קדומה שכולם רוצים לחפף ולרמות, ומתייחסת לכולם כאל פושעים, עד שלא יוכח אחרת.  

 

 

"בפועל יש בארץ עשרות-אלפים שהם כבר חלק מעם ישראל, חלק מהחברה ומקבלים כתף קרה מהרבנות. ח"כ אלעזר שטרן דייק כאשר השווה את הדיינים לטייקונים ששולטים בפירמידות כלכליות. כך יוצא שבעזרת קומבינות פוליטיות, מספר מועט של רבנים קיצוניים משפיעים על חיינו, ושולטים בנושאים שונים כמו הגיור".

 

"החברה הדתית הופכת פתוחה יותר". ד"ר אביאור ביירון (צילום: יובל זקס) (צילום: יובל זקס)
"החברה הדתית הופכת פתוחה יותר". ד"ר אביאור ביירון(צילום: יובל זקס)

 

ביירון מביא את ניסיונו האישי כדוגמה: "כאשר לא כופים ולא מכריחים, כאשר מקרבים באהבה, אז הדברים נראים אחרת", הוא אומר. "הם טוענים שהם רוצים למנוע מעם ישראל להתבולל, אבל בפועל הם יוצרים התבוללות - וזו בעיניי הסכנה לעם היהודי".

 

לא מנתק קשרי עבר

ביירון מודה בכנות שהגיור של רעייתו והחזרה בתשובה שלו, לא היו תהליכים פשוטים. "לא היה קל לאף אחד מהצדדים.

אשתי עזבה מדינה שהיא אוהבת ותמיד תהיה חלק ממנה, אבל מהר מאוד המשפחות הבינו שהקשר בינינו, והקשר של שנינו ליהדות, לא הולך להשתנות".

 

איך מגשרים על הפערים?

 

"אני חושב שברגע שאנשים מפסיקים לאכול בשולחן של ההורים זה לא טוב. צריך להמשיך לכבד הורים ומשפחה, ואני גם בקשר מצוין עם חברי ילדות. בניגוד לאמנים רבים שחזרו בתשובה והפכו לקיצוניים, אצלי החזרה בתשובה הייתה שונה. אני לא מזהה את עצמי כשייך לאף זרם, אבל בהחלט מזדהה עם אורתודוכסיה מודרנית ועם היהדות הקונסרבטיבית. עבורי, החזרה בתשובה היא תוספת לזהות, ולא מחיקה של הזהות הקודמת. במידה רבה אני ממשיך את המורשת שהורי נתנו לי. מגשרים על הפערים עם הרבה עבודה ורצון טוב".

 

 

עם צאת אלבומו, הופך ביירון לחלק מסצינת המוזיקה היהודית שאותה הוא חוקר, ועליה מלמד בקורס רב-תרבותיות. "אני חושב שהחברה הישראלית כולה משתנה. מדובר בתהליך ארוך שבמהלכה החברה הופכת לפחות נוקשה, רוצה לטעום מעולמות שונים, ולא מחויבת לזרם כזה או אחר. הציבור הופך ליותר פתוח, למרות שיש עוד דרך לעשות. מאידך גיסא, גם החברה הדתית הופכת פתוחה יותר. חרדים מסתקרנים מחילונים שעברו לעולם הדתי, בתוך הציבור הדתי יש הומואים ולסביות שמתעקשים לשמור בפומבי על הזהות הדתית, ויש עוד דוגמאות רבות".

 

שירי מחאה

העבודה על האלבום החלה לפני ארבע שנים. ולמרות שביירון הוא בעל דוקטורט במוזיקה, הוא החליט לחזור לספסל הלימודים - לתוכנית מיוחדת לאמנים במכללת "עלמא" מייסודה של ח"כ ד"ר רות קלדרון, שבה במקום בחינות יש להגיש יצירות אמנות, שירים ומוזיקה. 

 

 

"לימודי היהדות והמוזיקה באווירה הפתוחה ולפעמים גם ביקורתית, עזרו לי להוציא את מה שהתבשל בי במשך שנים. בשלב מסוים פניתי ליובל מסנר, שגם הוא בעל רקע קלאסי, אבל במקביל פעיל מאוד בתחום הרוק. הוא הפיק את המוזיקה שלי, ויחד בחרנו מתוך 20 שירים, חמישה שיופיעו במיני אלבום".

 

הראשון לצאת מהאלבום, הוא "רות ממתינה" – שיר מחאה העוסק בקשיים שמערימה מערכת הגיור המתישה, כדבריו, בישראל. בקליפ שהוציא, מככבת רעייתו הגיורת. "השיר 'ציפורה' הוא שיר אהבה ועידוד לאשתי", הוא אומר, "השיר 'סימנים על החול' הוא שיר אהבה לילדינו, המדבר על המורשת שאנחנו משאירים להם. 'ברחובה של עיר' הוא שיר קשה, שיר של אישה מתקופת המקרא, שחיה בשולי החברה, ומבטא ביקורת על מעמד הנשים בעבר ובהווה".

 

ביירון מודה ששיריו לא נופלים להגדרה של רוק או פופ קליל, אלא יצירות שמגלות רבדים נוספים לאחר מספר האזנות. לטענתו, דווקא בשל הרקע המוזיקלי-הקלאסי שממנו הוא מגיע, והרצון ליצור שירים שהם בעלי משמעות ותוכן, הוא היה מוכן לשלם את המחיר ולהקטין את מספר הצרכנים הפוטנציאליים של המיזם. ועדיין, כאשר הוא הכריז עליו באתר גיוס ההמונים "קיק-סטרטר", היו רבים שהסכימו להשקיע בפרויקט - זאת בנוסף לתנועה הקונסרבטיבית שתרמה אף היא למיזם.

 

השירים מורכבים, המילים מעוררות מחשבה, ובשילוב עם המוזיקה מעוררות כאב - לפעמים ענוג. "כאשר מקשיבים יותר מפעם אחת, מגלים מסרים ועומקים שיכולים לעניין רבים: דתיים, מסורתיים וחילוניים", הוא מוסיף. "כיום אנו מופיעים במקומות שונים בארץ עם המוזיקה הזו".

 

  • מופע ההשקה של "שירים לציפורה " יתקיים ביום רביעי (29.7) בגג של מכללת עלמא, תל אביב

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל זקס
שר בשער. ד"ר אביאור ביירון
צילום: יובל זקס
עיצוב: סטודיו מוטיבציה
"שירים לציפורה" - עטיפת האלבום
עיצוב: סטודיו מוטיבציה
מומלצים