שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא רק הריאות: הנזקים החיצוניים שסיגריות גורמות לגוף

  שיניים וציפורניים צהובות, פנים מקומטות, ריח טבק, קול מעובה, ושיעול כבד הם רק חלק מהתופעות החיצוניות הנגרמות למעשנים. מדריך לזיהוי מהיר

  הן האחראיות המרכזיות לקיצור תוחלת החיים של בני האדם, למחלות סרטן, להתקפי לב ומחלות ריאה, ואחד הגורמים המרכזיים גם לצורך בהשתלות איברים. אבל מרבית המעשנים אינם חוששים מהמחלות ומהמוות, אלא דווקא ממה שהסיגריות עושות למראה החיצוני.

   

  עישון סיגריות הוא גורם המוות הראשון בעולם, שאחראי לבדו למותם של חמישה וחצי מיליון איש מדי שנה. כעשרת אלפים ישראלים מתים מדי שנה מעישון, 1,500 מתוכם בשל עישון פסיבי.

   

  עשן של סיגריה אחת כולל מאות מולקולות רעילות, הגורמות לעשרות מחלות, ובהן סרטן, התקף לב, שבץ מוחי, אמפיזמה ורבות אחרות. כמעט ולא עוברת שנה בה לא מתגלה מחלה נוספת הקשורה בנזקי מאות הרעלנים המצויים בסיגריה, והסכנה היא לא רק למעשן אלא גם לסובבים אותו, ובמיוחד לילדים ולתינוקות.

   

  שנה לאחר הפסקת העישון, הסיכון לחלות במחלת לב יורד ב-50% ובתוך 15 שנה הסיכון היחסי של המעשן לשעבר למות ממחלת לב מתקרב לזה שלא עישן בכלל. לאחר עשר עד 14 שנה מרגע הפסקת העישון, הסיכון למות מסרטן יורד ומגיע כמעט לסיכון של אדם שלא עישן כלל.

   

  על פי משרד הבריאות בישראל, בקרב האוכלוסייה היהודית בשנת 1980 עמד שיעור הגברים המעשנים על 45%, ושיעור הנשים המעשנות היהודיות עמד על 31%. בשנת 1995 צנח שיעור המעשנים הגברים לכ-30%, ושיעור המעשנות לכ-25%. מגמת הירידה נמשכה גם הלאה וכיום שיעור הגברים היהודים המעשני םעומד על כ-19% ושיעור היהודיות המעשנות עומד על כ-16%.

   

  אבל כאמור, הסיגריות גורמות לא רק להזדקנות מואצת של איברי הגוף ולעשרות מחלות קטלניות, אלא גם להזדקנות של עור הפנים ולשלל תסמיני גוף אחרים. למעשה, די במבט מהיר של מספר שניות כדי לזהות מעשן. הנה כל הסימנים החיצונייים:

   

  תמונות קשות: מה קורה בגוף אחרי שאכטה אחת

   

  עשן הסיגריות משנה את הקול ואת המראה של המעשנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עשן הסיגריות משנה את הקול ואת המראה של המעשנים(צילום: shutterstock)

   

  קול מעובה

  אחד הקולות ה"מעושנים" המוכרים ביותר, הוא זה של פאט וולש. אתם מכירים אותה יותר כקולו של אי.טי, היצור מכוכב אחר שהפך לאחד הסרטים הנצפים ביותר בתולדות הקולנוע, ואת כוכבו לאחד האהובים. וולש שהיתה ידועה כמעשנת כבדה, נבחרה להפיק את קולו הצרוד של אי.טי, הידוע במשפט הרפטטיבי: "אי.טי. פון הום":

   

   

  הקול המעובה כתוצאה מהעישון נובע מתהליך דלקתי כרוני לו גורמות הסיגריות: הן מפחיתות את זרימת הדם המחומצן למיתרי הקול, וגורמים להם להיות רפויים, תוך הצטברות של ריר מוגלתי.

   

  קובי אפללו נגמל: 'חלב, עישון ואלכוהול רעים לקול'

   

  קמטים

  הסיגריות מפחיתות את זרימת הדם לשכבות העור ויחד עם אלפי רעלנים המצויים בטבק, גורמים לאובדן אלסטיות של העור ולהיווצרות קמטים. בנוסף, פעולת יניקת הסיגריה מגבירה את התפתחות הקמטוטים סביב הפה, מה שיוצר "קמטי עישון" אופייניים מעל השפה.

   

  העישון מכיל גם פחמן חד חמצני המונע מעבר של חמצן לתאי העור. בנוסף מפחית העישון חומרי תזונה רבים הנחוצים לפעילות תקינה של העור, ובהם אנטי אוקסידנטים המונעים נזקים לעור. התוצאה היא פגיעה משמעותית במראה ובגמישות העור.

   

  מחקרים הראו כי מעשנים נראים מבוגרים יותר מאלה שאינם מעשנים, והשוני משמעותי. כך למשל, מחקר שבוצע בתאומים זהים, שאחד מהם מעשן והשני לא, הראה את ההבדלים הבולטים בשיעור התקמטות העור בין השניים:

   

  התאומה הימנית מעשנת, והתאומה השמאלית לא. רואים לפי הקמטים (צילום: Plastic and Reconstructive Surgery)
  התאומה הימנית מעשנת, והתאומה השמאלית לא. רואים לפי הקמטים(צילום: Plastic and Reconstructive Surgery)

   

  גורם לשיער להאפיר: 13 עובדות קשות על עישון

   

  ציפורניים צהובות 

  סיגריות מכילות שני מרכיבים מרכזיים – ניקוטין וזפת, שניהם שוקעים בעור ובציפורניים, וגורמים למראה הצהוב-חום של ציפורני מעשנים ואובדן הלובן והברק. לעתים ניתן להסיר את הכתמים הצהובים בשלבים ראשונים של התפתחותם באמצעות תמיסות חומציות, אולם אצל מעשנים כבדים הכתמים הללו שוקעים במעמקי מיטת הציפורן ויוצרים מראה חום צהוב תמידי.

   

  מחקר: רמת הניקוטין בציפורניים חוזה סרטן ריאות

   

  פטרת הציפורניים. פגיעה בזרימת הדם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  פטרת הציפורניים. פגיעה בזרימת הדם(צילום: shutterstock)

   

  פטרת ציפורניים

  מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות של פטרת ברגליים, בשל ההפחתה בזרימת הדם לגפיים התחתונות. הזיהום הפטרייתי מעוות את מראה הציפורן, מעבה אותה וצובע אותה בגוון צהבהב-חום. הטיפול בפטרת הציפורניים הוא מורכב, הצלחתו חלקית והוא כולל נטילת תרופה אנטי פטרייתית דרך הפה למשך חודשים ארוכים.

   

  טיפול זה אינו פטור מתופעות לוואי, שכן התרופות נוגדות הפטרייה, שהצלחתן חלקית, עלולות לגרום לפגיעה בכבד. המשך העישון יגרום לזיהומים חוזרים בציפורניים, הפעם בפטריות עמידות, שאין להן כל טיפול.

   

  לא רק לריאות: נזקי העישון לאיכות הסביבה

   

  שפתיים כהות

  השפתיים שלנו עשירות בכלי דם, לצד רשת עצבים סבוכה, מה שגורם לנו להתענג מנשיקה צרפתית. אבל אצל מעשנים, בשל ההפרעה בזרימת חמצן, הופכות השפתיים לחומות עד כהות. הוסיפו לכך גם את מרכיבי הזפת והניקוטין שבסיגריות, ותקבלו אפקט מוגבר לצבע הכהה.

   

  הכירו: 5 המחלות החדשות שנגרמות מעישון

   

  כתמי שמש

  כתמי גיל הם כתמי פיגמנטציה השכיחים על הפנים וגב כפות הידיים. הם נגרמים לאחר שנים של חשיפה לשמש, ונותרים לכל החיים. חוקרים טוענים כי מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח את כתמי הפיגמנטציה, ככל הנראה בשל הפגיעה בחומר התורשתי – DNA של תאי העור, וחוסר היכולת של הגוף למנוע את פגיעת קרני השמש. התוצאה: מראה מבוגר יותר.

   

  סיבה להיגמל: העישון גורם להתקמטות עור הגוף

   

   

  החיוך הוא כרטיס הביקור שלך. באמת היית רוצה שכך הוא ייראה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  החיוך הוא כרטיס הביקור שלך. באמת היית רוצה שכך הוא ייראה?(צילום: shutterstock)

   

  שיניים צהובות ופגועות

  אחד מסימני ההיכר הבולטים של מעשנים הוא שיניים צהובות ופגומות. העישון גורם להצטברות כתמי זפת וניקוטין על השיניים, גורם לפגיעה בזרימת הדם התקינה לשיניים ולחניכיים ולשלל בעיות כמו דלקות חניכיים, נשימה סרוחה, והרס השיניים.

   

  נסיגת חניכיים ואיבוד שיניים: נזקי העישון לפה

   

  שיעול

  זה סימן ההיכר של מעשנים: שיעול בלתי פוסק, שמתחיל כבר בבוקר ונמשך לאורך כל היום. השיעול נגרם לא רק בשל פגיעה ישירה ברקמת הריאות העדינה, אלא גם מהרס השערות הזעירות שבקנה הנשימה (סיליה) שאמורות לסלק את ההפרשות. התוצאה היא הצטברות של ריר דביק ולעתים מוגלתי בקנה הנשימה, גירוי בלתי פוסק של דרכי הנשימה העליונות, לצד הפגיעה ההולכת ומחמירה בריאות.

   

  מרבית המעשנים הכבדים יסבלו בסופו של דבר ממחלת הריאה הקטלנית COPD. מחלת ה-COPD גורמת לריאות להתעוות, גורם לאי ספיקת ריאות, לקוצר נשימה תמידי ולפגיעה משמעותית באספקת החמצן לרקמות הגוף. המחלה מאלצת את החולים לחיות לצד בלון חמצן 24 שעות ביממה, ליטול תרופות רבות ולהמתין בתור ארוך להשתלת ריאות. 

   

  למה מעשנים משתעלים בבוקר?

   

  הריח הרע הוא סימן אזהרה לרעלני הסיגריות שנדבקים גם לבגדים ולגוף המעשן ()
  הריח הרע הוא סימן אזהרה לרעלני הסיגריות שנדבקים גם לבגדים ולגוף המעשן

   

  ריח מסריח

  ומעל לכל התופעות הרפואיות, אולי האלמנט המפריע ביותר דווקא לאלה שלצד המעשנים - הוא הריח האופייני. גם כאשר המעשנים עוטים עליהם דאודורנטים, מגרגרים מי פה ולועסים מסטיק ללא הפסקה, נותר ריח עישון אופייני על השיער, זיפי הזקן, ריריות האף וכמובן הבגדים. הריח הזה לא רק שמטריד, הוא גם סימן אזהרה לכך שרעלני הסיגריות נמצאים על גופו ובגדיו של המעשן, ויכולים לעבור בקלות גם לתינוקות ולילדים. מסיבה זו הוכח שגם הורים המעשנים במרפסת, עדיין מגבירים את הסיכון של ילדיהם ללקות במחלות נשימתיות כמו אסתמה לכל חייהם.

   

  לקראת חצות: 13 סיבות לריח רע מהפה - ופתרונות

   

  לחזור אחורה

  אבל לצד האווירה הפסימית והמעושנת, הנה כמה מילות עידוד: מחקרים הראו כי לאחר הפסקת העישון, רבים מהנזקים הקשים נמחקים. באחד המחקרים האחרונים נמצא כי אלה שהפסיקו לעשן לפני גיל 30 הפחיתו את הסיכונים הבריאותיים מהעישון ב- 97%. אלה שהפסיקו לעשן לפני גיל 40 הפחיתו את הסכנות ב-90%. הפסקת העישון עד גיל 40, פירטו החוקרים, הוסיפה עשר שנים לחיים.

   

  החוקרים מצאו כי אלה שעישנו במשך שלוש שנים לפחות היו בסיכון הגבוה כמעט פי שלושה למווות מוקדם במהלך תשע השנים הבאות. עוד נמצא כי אלה שעישנו פחות מעשר סיגריות ליום עדיין נמצאו בסיכון: גם העישון הקל העלה את הסיכון למוות מוקדם פי שניים. הסיבות למוות המוקדם מעישון היו תחלואה בסרטן הריאות, במחלות ריאות כרוניות, במחלות לב או בשבץ מוחי.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עישון סיגריות משאיר סימנים חיצוניים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים