שתף קטע נבחר

"סרט לנשים בלבד" בפסטיבל סרטים בלונדון. צופים: "זו הדרת גברים"

הדרת גברים בלונדון? אחרי שהתקבל באיומי חרמות אנטי-ישראליים, נתקל פסטיבל הסרטים הישראלי בלונדון במחאה בלתי צפויה: סרטה של בימאית חרדית על טהרת המין הנשי, שיוקרן על פי דרישתה בפני נשים בלבד - סופג ביקורת מצד גברים שהתלוננו כי מדובר בהדרה: "זה בניגוד לחוק". המארגנים: "מכבדים את אמונותיה הדתיות של היוצרת"

פסטיבל הסרטים הישראלי בלונדון, seret 2015, התקבל במחאות אנטי-ישראליות ובקריאות לחרם. כעת הוא זוכה למתקפה בלתי צפויה: הפסטיבל שהחליט להציג את הסרט "מתנת האש" (The Gift of Fire) של בימאית והיוצרת החרדית, רחי אליאס, בהקרנה לנשים בלבד - סופג ביקורת מצד מבקרים-גברים שהתלוננו כי מדובר בהדרה, כך מדווח "הג'ואיש כרוניקל".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הפסטיבל הישראלי מציג השנה מגוון סרטי קולנוע, ובהם "גט", "אפס ביחסי אנוש", "זרע קודש", "הגננת" ונוספים. על פי אתר הפסטיבל, נכלל גם סרטה של רחי אליאס, "מתנת האש", שנוצר לפני כשנה ועוסק "בהתמודדותה המורכבת של נערה יהודייה בשם פרלה, במאה ה-15, בת למשפחה ספרדית מיוחסת שנאלצת להימלט תוך הסתרת זהותה ובריחה מאימת האינקוויזיציה".

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

הקרנת הסרט שצפויה להתקיים בשבוע הבא, (ה-19 לחודש) בשכונת סוויס קוטג' הלונדונית, עוררה תרעומת מצד צופי קולנוע שביקשו להגיע להקרנה, וסורבו. אחד מהם הוא דיוויד לס, שטען כי התלונן על החלטת ההנהלה להגביל את הצפייה, בטענה כי היא בניגוד לחוק. מנגד הבהיר: "נאמר לי כי מימון הפסטיבל פרטי, והמממנים אישרו את ההגבלה שדרשה הבימאית".

 

על טהרת המין הנשי: "מתנת האש" (צילום: מתנת האש, SERET 15) (צילום: מתנת האש, SERET 15)
על טהרת המין הנשי: "מתנת האש"(צילום: מתנת האש, SERET 15)

 

לס אמר ל"ג'ואיש כרוניקל" כי "מאחר וכל ההקרנות בפסטיבל פתוחות לקהלה הרחב, אני מאמין שהמדיניות של הדרת הגברים מההקרנה הספציפית הזו, תהיה די לא מוצדקת על פי חוקי השוויון הבריטיים". הוא הוסיף כי "שאלתי אותם אם יאפשרו הקרנה של הסרט לגברים בלבד, במטרה לתת להם צ'אנס לצפות בו, והם סירבו".

 

מארגני הפסטיבל: "סרט חשוב"

בראיון שנתנה לרגל ההקרנה, ציינה כוכבת הסרט, השחקנית הישראלית

רזיה ישראלי, כי זו הפעם השנייה שבה היא משתפת פעולה עם אליאס. היא ציינה את הערכתה הרבה לבימאית, והוסיפה כי מדובר בסרט שנכתב, בוים ושוחק על טהרת המין הנשי.

 

"הסרט מיועד לנשים שאין להם את הצ'אנס שיש לנו, להיחשף לסרטים כל הזמן. זה קורה רק בזמנים של חגים, בדרך כלל בסוכות ובפסח, שבהם הן יכולות לצפות בסרטים יחד. (כעת) זה כמו יום חג בשבילן לצפות בסרטים. אני מקווה שרבות יגיעו. זו תהיה חוויה נפלאה".

 

מארגני הפסטיבל מסרו, מנגד, כי ההסכמה להקרנת הסרט על ידי היוצרת הייתה ברורה. "היינו שמחים לשתף בו את כל העולם, אך נתבקשנו כתנאי להסכים להקרין אותו לנשים בלבד. הסרט חשוב ועשוי בסטנדרט גבוה, ואנו מכבדים את אמונותיה הדתיות של היוצרת".

 

גאים ותומכים

מנהל מרכז ה-wg3, רימונד סימונס, סירב להתרגש מהביקורת,

וציין כי אירועים לנשים בלבד הם דבר שבשגרה בקהילה היהודית וגם בקרב לא יהודים. "'מתנת האש' הוא סרט נדיר בעצם העובדה שנוצר על ידי בימאית מתוך העולם החרדי, ונשים חרדיות משחקות בו", ציין "לג'ואיש כרוניקל".

 

"הבימאית רחי אליאס יצרה אותו במכוון לנשים בלבד. ללא תנאים אלה, היא לעולם לא הייתה יוצרת אותו מלכתחילה. חלק מהנשים המשחקות בו, לא היו מסכימות לעשות זאת אלמלא כן".

 

הוא הוסיף: "על אף שזה מהווה אתגר לרבים מאיתנו, אנחנו גאים לתת במה לבימאית סרטי נשים מהקהילה החרדית. לצד הביטוי האמנותי, הסרט מספק סביבה בטוחה לנשים מכל הספקטרום של הקהילה החרדית לצפות בו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מקווה שרבות יגיעו". רזיה ישראלי
מומלצים