שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חפצי הרבי מלובביץ' במאות-אלפי שקלים
  סידור ב-80 אלף ש"ח, כלי להגשת לפתן ב-54 אלף, מגש כסף ב-50 אלף, ושטר של מאה דולר – ב-6,000. אספנים שילמו למעלה מ-300 אלף ש"ח עבור תשעה חפצים שקשורים לחב"ד ולמנהיגה."מדובר במחיר שיא לכלים של רבנים מהדור האחרון"

  תשעה חפצים שהיו שייכים לרבי מלובביץ' או קשורים אליו נמכרו שלשום (יום ג') לאספנים, בסכום כולל של למעלה מ-300 אלף ש"ח – 21 שנים בלבד לאחר מותו. בין הפריטים: ספר תהלים שממנו קרא, סידור תפילה בחתימתו וכלים משולחן השבת. מומחים מסבירים כי מדובר במחירי שיא עבור חפצים מעין אלה מהדור האחרון.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

   

  חפצים רבים ששימשו את האדמו"ר האחרון של חסידות חב"ד, שהיה מהמנהיגים היהודים הבולטים והמשפיעים בעולם, החליפו ידיים עם השנים: חלקם שמורים בביתו שבברוקלין, ניו-יורק; אחרים נמצאים אצל הגבאים ששירתו אותו, ויש שהתגלגלו לידיהם של חסידים מן המניין. כמה פריטים נרכשו לאחרונה על ידי בית המכירות הפומביות "קדם", מהגדולים בעולם בתחום היודאיקה – שמכר אותם לאספנים.

   

  כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

   

  במכירה שנערכה השבוע שולמו 81,650 ש"ח על הסידור שבו מופיעה חתימת האדמו"ר, 54,400 ש"ח על כלי מכסף וזכוכית להגשת לפתן, שהיה בשימוש הרבי ורעייתו, ו-49,900 שקלים בעבור מגש כסף מביתו שעליו חרוטות האותיות MS - ראשי התיבות של שם הרבנית, מושקה שניאורסון.

   

  כמה הייתם משלמים? (צילום: עזרא לנדאו) (צילום: עזרא לנדאו)
  כמה הייתם משלמים?(צילום: עזרא לנדאו)

   

  מפית בד נמכרה ב-25,000, כלי כסף להחזקת מפיות ב-18,100, כפית שעליה חרוטה האות S, המסמלת את שם משפחת האדמו"ר - ב-16,300 ש"ח, וסכום זהה שולם גם על ספר תהלים שבו התפלל המנהיג החב"די.

   

  מי משלם 6,000 דולר עבור שטר של 100 דולר?

  ב"קדם" מספרים כי ברבות השנים הוענקו הכלים כמתנה על ידי רעיית הרבי לחברתה הטובה שהתגוררה בסמיכות אליה, ומשם התגלגלו לידי סוחרים שהעמידו אותם למכירה.

   

  חתימה אישית של הרבי שווה הרבה (צילום: עזרא לנדאו)
  חתימה אישית של הרבי שווה הרבה(צילום: עזרא לנדאו)

   

  שני פריטים מעניינים נוספים שנמכרו אמש וקשורים לחסידות, הם שטר כסף מהרבי מלובביץ' ודפוס ראשון של חיבורו הידוע של מייסד חב"ד, רבי שניאור זלמן מלאדי – ספר התניא.

   

  השטר, אשר ניתן על ידי הרבי לאחד מחסידיו כתרומה לבנייה של מקווה בדרום-אפריקה, נושא ערך של 100 דולר ונמכר במחיר של 6,000 דולר. ספר "התניא" אשר הודפס בעיירה סלאוויטא באוקראינה לפני כ-220 שנה, נמכר בלא פחות מ-72 אלף ש"ח.

   

  "יש ביקוש"

  הפריטים הקשורים לחסידות נמכרו במסגרת מכירה פומבית שעסקה

  בספרי קודש, חפצים, כתבי יד ומכתבי רבנים. סך הכל נמכרו במכירה הפומבית כ-320 פריטים, שסך מחיריהם עולה לכ-2.2 מיליון ש"ח.

   

  מרון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות "קדם", סיפר: "מדובר במחירי שיא לכלים שהיו שייכים לדמות רבנית מהדור האחרון. מניסיוננו, פריטים דומים משיגים מחירים כאלה רק במקרים של דמויות רבניות היסטוריות מלפני מאה ומאתיים שנה".

   

  ארן הוסיף כי "הסיבה למחיר הגבוה היא בעיקר ביקוש גדול מאוד לחפצים מסוג זה בקרב חסידי חב"ד ומקורבים לחסידות בחוץ לארץ".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זיו ריינשטיין
  בזכות הרבי: שטר של 100 דולר נמכר ב-6000 דולר
  צילום: זיו ריינשטיין
  צילום: עזרא לנדאו
  כחמישים-אלף שקלים
  צילום: עזרא לנדאו
  צילום: עזרא לנדאו
  המפית נמכרה ב25 אלף שקלים
  צילום: עזרא לנדאו
  מומלצים