שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מי גיבור התנ"ך של הישראלים? היכנסו וגלו
  ל-95% מכלל הישראלים יש ספר תנ"ך בבית. אלה הבשורות הטובות. אבל כמה מתוכם פותחים אותו? פחות ממחצית האוכלוסייה. וגם: כמה אחוזים הזדהו עם דוד המלך, וכמה עם שרה אמנו? סקר שנערך לקראת לקראת כנס התנ"ך הגדול בעולם, חושף נתונים חדשים על הרגלי צריכת ספר-הספרים בישראל 2015

   

  צילום: גבי ניומן, בימוי: יעל קידר    (צילום ועריכה: גבי ניומן, בימוי: יעל קידר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מי היא הדמות התנ"כית שהכי משפיעה על הישראלים? סקר שערכה "המכללה האקדמית הרצוג" לקראת כנס התנ"ך הגדול בעולם שמתקיים השבוע – מגלה כי המקום הראשון בספר הספרים שמור למשה רבנו (19%) שעוקף את משורר התהילים ואפילו את אברהם אבינו.

   

  << פותחים תנ"ך - לכל השיעורים  >>

   

  לפי הסקר שערך מכון "מותגים יפעת גת", בקרב 501 בוגרים – זכה דויד המלך ל-13% מקולות הישראלים, אברהם אבינו הוא הדמות המשפיעה ביותר בעיני 11%, ואחריו: שלמה המלך עם 8%, רחל אמנו - 5%, שרה אמנו - 3%, יהושוע בן נון - 3%, יוסף - 3%, רות המואביה - 1% ושאול המלך - 1%.

   

  כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 1. בג"ץ המקוואות: "רוצות לטבול בלי בלנית"
 2. תתפלאו: הרבנים שהתגייסו לשיקום הכנסייה
 3. הומו, אתאיסט ואליהו הנביא

    

  כ4% מכלל הנשאלים ציינו שכל הדמויות השפיעו במידה שווה, ואילו 22% ציינו שאין דמות תנ"כית שהשפיעה עליהם בצורה כזו או אחרת. בתוך 22 האחוזים הללו - 39% חילוניים , 14% מסורתיים ו-0% דתיים או חרדים.

   

  אחוז גבוה יותר מהגברים הזדהו עם משה (22%) ושלמה המלך (14%), לעומת הנשים (9% ו-6% בהתאמה). שרה היתה פופולארית יותר אצל הנשים (6%) לעומת הגברים (1%).

   

  למעלה מ-50% - לא מחוברים לתנ"ך

  95 אחוזים מהישראלים סיפרו כי יש ספר תנ"ך בביתם, אך 6% מתוכם אינם יודעים איפה הוא מונח.

  ל-5% כלל אין ספר תנ"ך בבית. לשאלה מהי התדירות הקריאה או הלימוד בתנ"ך, ענו 42% שהם קוראים או לומדים תנ"ך לעיתים רחוקות, חלקם ציינו כי הפעם האחרונה הייתה לפני בחינת הבגרות בתנ"ך בתיכון. 13% ציינו שהם קוראים תנ"ך או תהילים בעתות משבר. 15% אמרו כי הם לעולם לא קוראים או לומדים תנ"ך (30% מתוכם – חילונים). אחוז גבוה יותר מהמסורתיים קוראים תהילים בעיתות משבר, לעומת החילוניים (31% לעומת 11%).

   

  ואיפה תמצאו את ספר התנ"ך? בביתם של 91% מקרב המסורתיים, ו-83% מכלל החילונים. אחוז גבוה יותר מהנשים קוראות תהילים בעיתות משבר (19% לעומת 8% מהגברים).

   

  לשאלה מהו הספר התנ"ך בשבילך – ציינו 68% "ספר קודש", 16% - "ספר מעצב זהות", 4% - "ספר כשאר הספרים בספרות הישראלית", 3% - "ספר שקיבלתי בסיום הטירונות", 9% ציינו שאינם מחוברים לתנ"ך, ומבחינתם הוא ספר עתיק שאין לו נגיעה לחייהם כיום.

   

  אחוז גבוה יותר מאלו המשתכרים מתחת לממוצע, מסרו שהם קוראים בתנ"ך לעיתים קרובות, לעומת אלו המשתכרים שכר ממוצע ומעלה (58% לעומת 32%-39%). בקרב המשתכרים מעל לממוצע, 20% מסרו שהם לעולם לא קוראים בתנ"ך והוא לא מדבר אליהם, לעומת אלו המשתכרים שכר מתחת לממוצע (10%). אחוז גבוה יותר מהאקדמאים לעולם לא קוראים בתנ"ך והוא לא מדבר אליהם, לעומת מסיימי 12 שנות לימוד (20% לעומת 13%).

   

  כ-7,000 איש בימי העיון בתנ"ך השבוע (צילום: מורג ביטן)
  כ-7,000 איש בימי העיון בתנ"ך השבוע(צילום: מורג ביטן)

   

  אחוז גבוה יותר מאלו המתגוררים באזור ירושלים והסביבה קוראים בתנ"ך לעיתים קרובות (71%!),

  לעומת היתר (32%-40%). רק 2% מתושבי ירושלים והסביבה לעולם לא קוראים בתנ"ך, לעומת שאר תושבי הארץ (16%).

   

  כנס התנ"ך שנפתח אתמול (יום ב') במכללה האקדמית הרצוג שבאלון שבות, יימשך 5 ימים ובמסגרתו יערכו כ-200 שיעורים והרצאות בנושאים הקשורים לעולם התנ"ך, בהשתתפות 7,000 איש מהארץ ומהעולם. זו השנה ה-24 לקיומו של הכנס, וגם השנה - כמנהגנו בשבע השנים האחרונות - נהיה שם כדי להביא לכם את מיטב השיעורים במסגרת "פותחים תנ"ך", שיחל אחרי שמחת תורה את העונה השביעית ב-ynet!

   

  בין המרצים: הרב יעקב מדן, הרב אמנון בזק, ד"ר יונתן גרוסמן, הרב יובל שרלו, הרב יעקב אריאל, הרב אורי שרקי, הרב ד"ר בני לאו, פרופ' אוריאל סימון, הרב ד"ר יואל בן-נון, הרב ד"ר יהודה ברנדס, הרב רא"ם הכהן, הרב חיים סבתו, הרב חיים נבון, מירי שליסל, ד"ר טובה גנזל, יעל שלוסברג, ד"ר יעל ציגלר, הרבנית אסנת ברוורמן-שילה, טפת הלפרין ורבים אחרים.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>


 4.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מי גיבור התנ"ך של הישראלים? היכנסו וגלו"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים