שתף קטע נבחר

כך מבריחה הרבנות את יהדות התפוצות

"זוגות יהודים מחו"ל המבקשים להינשא בישראל, נאלצים לעבור מסכת ייסורים. בחלק מהמקרים, הם זכו לתשובה רק למעלה משנה לאחר פנייתם. אחרים נדחו על הסף ללא הסבר. חלק נאלצו לדחות את מועד החתונה בגלל העיכוב, ואחרים פשוט ויתרו. אם ברבנות לא ישכילו לשנות כיוון, הם יהפכו להיות איום משמעותי על קיומה של ישראל"

דמיינו זוג יהודי צעיר מאחת הקהילות בחו"ל, שחלומו לחגוג את הרגע המאושר בחייו בבירת ישראל, במגדל דוד בירושלים. הוא מקבץ את כל בני המשפחה כדי לבוא לארץ ולחגוג יחד את החתונה היהודית במדינת ישראל, מדינת העם היהודי. כל שנותר לעשות הוא להירשם לנישואין ברבנות הישראלית. עכשיו תארו לכם מה עובר על אותו זוג כאשר הוא נאלץ להתחנן בפני פקיד הרבנות בכדי להירשם לנישואין, ואף לדחות את החתונה במספר חודשים כדי לזכות לאישור המיוחל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

לצערי, בשנים האחרונות זה קורה כל הזמן. זוגות יהודים מחו"ל המבקשים להינשא במדינת ישראל, נאלצים לעבור מסכת ייסורים בירוקרטית שרק הולכת ומחמירה. בחלק מהמקרים זוגות שפנו לרבנות בבקשה להתחתן בארץ, קיבלו תשובה רק לאחר למעלה משנה מפנייתם(!)

 

עוד דעות בערוץ היהדות:

 

אחרים נדחו על הסף ללא כל הסבר או הנמקה, גם לאחר שהביאו את כל המסמכים הנדרשים. מתוך עשרות זוגות שפנו לעמותת "עתים" בבקשה לסיוע, חלקם נאלצו לדחות את מועד החתונה בגלל העיכוב, ואחרים פשוט הבינו שהם אינם רצויים, וויתרו על הרישום בישראל.

 

אין אמון

ככה זה עובד: על פי נהלי הרבנות, כל זוג מקהילה בחו"ל שרוצה להינשא במדינת ישראל - צריך לפנות

למחלקת אישות וגֵרות ברבנות הראשית, כדי "להוכיח" את יהדותו. על מנת לעבור את המשוכה ולקבל את האישור המיוחל מהרבנות, על הזוגות להביא "אישורי יהדות" מרבני קהילתם בחו"ל.

 

אז איפה הבעיה? פקידי הרבנות חושדים בכולם. הם לא מכירים ברבים מהרבנים המכהנים בחו"ל, לא מפרסמים נהלים ולא קוצבים זמנים למתן תשובה. עבור רוב הזוגות, השאלה אם יצליחו להירשם לנישואין בישראל היא תעלומה, ולכן רבים מעדיפים לוותר מראש, ולחסוך לעצמם את עוגמת הנפש.

 

כאשר פניתי לאחד מנציגי הרבנות בבקשה להבהרות, הוא ניסה להסביר את הצורך בעריכת חקירה קפדנית במשך מספר חודשים לכל זוג וזוג, ושאל אותי כך: "ואם יבוא גוי מחו"ל ויספר שהוא יהודי וכך יתחתן עם יהודייה?"

 

האם לא די בקבלת מכתב אישור מהקהילה היהודית בתפוצות? האם אין כאן מקום ליחסי אמון בין מדינת ישראל לבין אותן קהילות וזוגות, כפי שפסקו חז"ל שאדם שאומר "ישראל אני" נאמן בהצהרתו?

 

נסו רגע לדמיין את העולם שמתאר אותו נציג, שבו הנישואים ברבנות כל כך מקסימים ומדהימים, עד שאומות העולם עומדים בתור מחופשים ליהודים, רק על מנת לטעום מהחוויה. עולם בלי עגונות, בלי מסורבות גט ובלי ממזרים, שרק אזכור של הרבנות הראשית לישראל גורם לגויים לקחת את חברותיהם היהודיות, לזייף זהות יהודית - ולרוץ לשכנע את פקידי הרבנות לערוך להם חופה.

 

 

לצערנו אין זה המצב. הקשיים שמערימה הרבנות ידועים לכל, ורק מעטים עולים על מטוס כדי לקשור בין ברית הנישואים לבין זיקתם למדינת ישראל. למעשה, ככל שהרבנות עמלה על הגבהת החומות, הרבה יותר יהודים מבקשים להתחתן אצל הגויים, מאשר גויים אצל היהודים.

 

לא פחות ממחדל לאומי

המדיניות הבדלנית והמחמירה של הרבנות הראשית, מקשה גם על רבים מאזרחי ישראל,

אבל כאשר מדובר ביהודים מחו"ל זהו לא פחות ממחדל לאומי. הקשר האיתן בין מדינת ישראל לבין קהילות בתפוצות הוא נכס יקר מפז, שבו אנו משקיעים משאבים רבים. היה ראוי שכולנו נתגייס בכדי לקבל בחום את הזוגות, תוך חיזוק הזיקה והאהדה כלפי מדינת ישראל.

 

במקום זאת, בוחרים פקידי הרבנות להעביר אותם בדיקות והשפלות, תוך התייחסות לחתן ולכלה כאילו היו חשודים בעבירה, רק משום שהחליטו לערוך חופה וקידושין בירושלים ולא בפלורידה.

 

אסור לעבור בשתיקה על טריקת הדלת של הרבנות בפני הזוגות, דווקא ברגע החשוב בחייהם. אם מדינת ישראל מבקשת לראות את יהדות התפוצות מגויסת לצדה בכל עת, עליה להיות המרכז שאליו נושאים יהודים מרחבי תבל את עיניהם: דואגים לשלומה, מרגישים שותפים לגורלה, מבקרים בה ומגיעים אליה על מנת להתחתן. אם ברבנות לא ישכילו לשנות כיוון, הם יהפכו להיות איום משמעותי על קיומה של ישראל כמדינה יהודית.

 

  • עו"ד אלעד קפלן מנהל את המחלקה למדיניות ציבורית ומשפטית בעמותת "עתים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מבריחים אותם
צילום: shutterstock
צילום: עיתים
עו"ד אלעד קפלן
צילום: עיתים
מומלצים