שתף קטע נבחר

אוצר בגומחה: החנוכייה הוחבאה בשואה - ושבה לידיים יהודיות

פולני מהעיר קוזניץ ששיפץ את ביתו, מצא גומחה בקיר, ובה חנוכייה מפוארת שהייתה שייכת למשפחה יהודית שהושמדה בשואה, עם מרבית קהילת קוזניץ. לצד החנוכייה, שגילה עולה על 130 שנה, נמצא סידור מתפורר, שהוחבא על ידי המשפחה, רגע לפני שגורשה. ראש מכון "שם עולם": "הזיכרון חי ונושם גם עשרות שנים אחרי הפעם האחרונה שהודלק בה הנר האחרון"

 

פולני תושב העיר קוזניץ לא העלה בדעתו כי במהלך שיפוץ ביתו, יגיע לידיו אוצר היסטורי: חנוכייה שגילה עולה על 130 שנה, וספר מתפורר שזוהה בהמשך כסידור עתיק. הממצאים נחשבים כבעלי ערך רב להבנת סיפורה של קהילת קוזניץ, שהושמדה כמעט כליל בתקופת השואה.

 

כל מה שרציתם לדעת על חנוכה - בעמוד המיוחד שלנו. היכנסו

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בזמן השיפוץ בבית, התגלה חלל בתור הקיר. בזמן שפירקו את הלבנים שהקיפו את החלל - נמצאה חנוכייה במצב מצוין, המעוטרת בעיטורי דקלים ואריות - ובראשה כתר. לצדה התגלה סידור התפילה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לפי ההערכות, גילה של החנוכייה עולה על 130 שנה, וערכה באותה התקופה היה גבוה מאוד. היא הוסתרה, ככל הנראה, על ידי משפחה יהודית תושבת העיירה שגורשה מביתה במהלך המלחמה, יחד עם כלל יהודי העיירה שהושמדו, ברובם, בטרבלינקה. מיד עם הימצאה, פנו חוקרי מכון "שם עולם" לחקר, חינוך והנצחת השואה לפולני שמצא אותה – ושילמו עבורה כדי להביאה לישראל.

 

הקהילה הושמדה בטרבלינקה

כרגע, החנוכייה נמצאת בארכיון השואה של מכון "שם עולם", הנחשב לגדול ביותר בעולם בתחום

ההתמודדות והרוח בתקופת השואה. במכון "שם עולם" אומרים, כי המשפחה שהחזיקה בחנוכייה הושמדה יחד עם רובה המוחלט של קהילת קוזניץ.

 

טרם השואה הייתה קוזניץ עיירה חסידית חזקה מאז סוף המאה ה-18, וביתו של אחד מאבות החסידות: הרב ישראל הופשטיין, הידוע יותר בכינויו "המגיד מקוזניץ". בספטמבר 1942 נשלחו מרבית תושבי הקהילה למחנה ההשמדה בטרבלינקה, שם נרצחו רובם על ידי הצורר הנאצי. מעטים מהם הועברו למחנה סקרזיסקו קמיינה.

 

הרב אברהם קריגר, ראש מכון "שם עולם", אמר: "מדובר בתגלית שעוזרת לחבר חלק נוסף בתצרף האינסופי של ההווי היהודי העשיר לפני ובמהלך תקופת השואה. חזרת החנוכייה לידיים יהודיות שומרת על הזיכרון חי ונושם גם עשרות רבות של שנים לאחר הפעם האחרונה שהודלק בה הנר האחרון".

 

 

 


פורסם לראשונה 12/12/2015 21:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מכון שם עולם
הרב אברהם קריגר
צילום: מכון שם עולם
בת 130 שנה
מומלצים