שתף קטע נבחר

חשוד שנעצר: "המחבל דיבר איתי, לא ידעתי מיהו"

הוארך מעצרם של חמישה חשודים שנעצרו בפשיטה שהסתיימה בחיסולו של נשאת מלחם הובאו לבית משפט. אחד החשודים: "במשטרה שאלו אותי למה לא דיווחתי שהמחבל דיבר איתי, ואמרתי שלא הכרתי אותו". חשוד אחר: התקשרו אליי ואמרו לי שראו אותו, חשבתי שמשקרים. עו"ד של 2 חשודים: הדיווח לא היה בזמן אמת. אבל צריך להבין את הבעייתיות"

 

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)
אחד החשודים בבית המשפט בחיפה, הערב  (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
אחד החשודים בבית המשפט בחיפה, הערב (צילום: חסן שעלאן)

בית משפט השלום בחיפה האריך הערב (שבת) את מעצרם של חמישה חשודים מערערה בגין סיוע למחבל נשאת מלחם, שרצח שלושה ישראלים בשבוע שעבר בתל אביב. מעצרם של ארבעה הוארך בשלושה ימים והאחרון ביומיים. במהלך הדיון אמר אחד החשודים: "בא אליי מישהו, ככל הנראה המחבל. אבל לא זיהיתי אותו, לא ידעתי שזה נשאת. במשטרה שאלו אותי למה לא דיווחתי, ואמרתי שלא הכרתי אותו בכלל". 

 

עצור נוסף שחשוד בסיוע למחבל, סיפר בדיון: "מישהו התקשר אליי ואמר לי שראה את נשאת. לא האמנתי לו, חשבתי שהוא משקר ולא הודעתי למשטרה". גם מעצרו הוארך בשלושה ימים. סעיפי החשדות נגד כל העצורים הם סיוע למחבל, התארגנות בלתי מותרת וקשירת קשר לביצוע פשע.

 

בשב"כ ובמשטרה העריכו כי ללא סיוע, לא היה מצליח מלחם להסתתר במשך שבוע שלם של מצוד שערכו אחריו. גם בשטח, בשכונת אלדהראת שבה הסתתר, וגם גורמים משטרתיים, אמרו ש"הוא קיבל סיוע מלא, במיוחד מקרובי משפחתו, מאז שהגיע לוואדי ערה ביום שישי. בכל יום ישן במקום אחר. הביאו לו אוכל ודאגו לשמור עליו".

מעצר של אחד החשודים ()
מעצר של אחד החשודים
 

חשוד נוסף בהארכת המעצר (צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות") (צילום: זהר שחר,
חשוד נוסף בהארכת המעצר(צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות")

בעל העסק שנעצר (צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות") (צילום: זהר שחר,
בעל העסק שנעצר(צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

אחד החשודים, בעל עסק באזור, היה זה שדיווח למשטרה על נשאת, אבל נעצר בחשד לסיוע למחבל יחד עם עובד שלו. עורך הדין ג'מיל כטיב המייצג שניים מהחשודים, הכחיש בשמם את החשדות: "בהמשך נדע את הנסיבות שגרמו למעצרם. דווקא הם רצו לעזור בעניין אבל לצערי כל מי שעוזר בימים אילו יקבל על הראש". בהמשך הודעה העו"ד כי "ייתכן שהייתה התמהמהות בדיווח, שלא היה בזמן אמת. אבל צריך להבין את הבעייתיות, נוכח רגישות העניין ולאור העובדה כי ייתכן שנשאת מלחם היה מזהה את מי שראה אותו ומעמיד את חייהם בסכנה. מעצרו של העובד הוארך גם כן בשלושה ימים.

 

"אדם כזה שידוע כחולה נפש - צריך לנקוט כלפיו בזהירות מרבית. הדבר הביא לסדרת התייעצויות עם משפטנים על מנת להגיע למסקנה שהביאה בסופו של יום לידיעת הזהב", הסביר כטיב. הוא התריע: "במקום לתת להם פרס מענישים אותם". 

  

החשודים נעצרו אתמול, בסמוך לחיסולו של מלחם בבית המסתור שמצא בערערה. כוחות הביטחון ירו בו, עת התבצר במבנה. הוא זיהה את לוחמי השב"כ והימ"מ המתקרבים אליו, יצא וניסה להימלט. בהמשך פתח באש לעבר הכוח בתת מקלע מסוג "פלקון" מתוצרת איטליה שהיה ברשותו (שנגנב מאביו, ושימש גם לרצח). הכוח השיב באש והרג את מלחם. אין נפגעים לכוחות הביטחון. תושבים בערערה שהתקהלו בסמוך למקום צעקו בין היתר "נקריב את חיינו למען השהיד".

בהודעה שפרסם השב"כ נמסר כי "בשעה 16:20 בערערה אותר המפגע נשאת מלחם, במקום שבו הסתתר על פי מידע שהתקבל בשב"כ". פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי מוסיף כי מלחם שהה בערערה כבר מיום שישי שעבר, יום הפיגוע, והחליף שני מקומות מסתור. המחבל קיבל כנראה סיוע מבני משפחה וייתכן שמפעילי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. הבוקר הגיעה האינדיקציה על המיקום המדויק - והמבצע שהסתיים יצא לדרך, תוך הנחיה לתפוס את המחבל בחיים. הירי מצדו לא הותיר ללוחמים כנראה ברירה.

 

מיום רביעי התחזקה ההערכה בשב"כ כי מלחם מסתתר בערערה, יום אחרי הודעת מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך שלפיה "אפשר להוריד משמעותית את המתח בתל אביב". כוחות מודיעין, מבצעים וחקירות של שב"כ סימנו כמה מבנים אפשריים שמלחם יכול להסתתר בהם, כתוצאה מניתוח העדויות של מכריו שנעצרו בימים האחרונים לחקירה וחשודים כי סייעו לו. ביממה האחרונה נעצרו עוד כמה חשודים מהאזור. לאיתור שימשה גם טכנולוגיית מעקבים, ואיתור הטלפון שנגנב מנהג המונית.

 

עו"ד ג'מיל כטיב ()
עו"ד ג'מיל כטיב
 

עו"ד שאדי יונס ()
עו"ד שאדי יונס

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)
 

בבוקר יום שישי הגיעו ניתוח מודיעיני והערכת מצב ממוקדת. בטרם הפשיטה על המבנה, שהיה ריק כנראה לפני שמלחם נכנס אליו, כוחות גדולים של משטרה וצה"ל סגרו את השכונה. אנשי הביטחון עברו בית אחר בית וסימנו את הבתים שבהם עברו. המחבל קיבל כנראה מסר שהכוחות בדרך - ואז פתח בריצה ובהמשך גם ירה, לפני שחוסל. המפכ"ל אלשיך פיקד ישירות על המבצע בשיתוף פעולה מול שב"כ, והיה בחפ"ק.

  

עו"ד נחמי פיינבלט, שמייצג את משפחת מלחם, סיפר בראיון לאילה חסון בערוץ 10 כי קרוב משפחה של המחבל התקשר אליו היום ואמר לו שאשתו ובתו זיהו את המחבל שפרץ לבית בכפר ערערה. עורך הדין סיפר כי דיווח על כך לשב"כ והעביר להם הודעת ווטסאפ על הפרטים.

 

מלחם רצח בשבוע שעבר ברחוב דיזנגוף בתל אביב את אלון בקל ושמעון רוימי, וכן את נהג המונית אמין שעבאן. במשטרה ובשב"כ בדקו חשד כי הושפע מתכנים של דעאש. עוד נותר להבין אם הוא יצא ביום שישי שעבר כחלק מחוליה מאורגנת, או על דעת עצמו בלבד. במשטרה ובשב"כ אמרו כי אין סיכוי לשרוד במבנה שבו שהה מלחם מבלי לקבל סיוע.


פורסם לראשונה 09/01/2016 19:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
אחד העצורים
צילום: חסן שעלאן
מומלצים