שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בלי כסף לאוכל: רשות השידור עיקלה לעולה מאתיופיה את חשבון הבנק
  העיקול הוטל בשל חוב של 1,700 שקל. בתה, שנמצאת בשמירת הריון, הגישה בתגובה מסמכי ביטוח לאומי שמוכיחים כי אמה מקבלת הבטחת הכנסה ולכן זכאית לפטור מתשלום האגרה. נאמר לה שתתקבל תשובה עוד מספר שבועות ובינתיים החשבון מעוקל. אחרי פניות של ynet החייבת קיבלה הנחה של 50% בלבד והעיקול הוסר, אבל אז הפילו עליה חוב נוסף

  אגרת הטלוויזיה בוטלה ורשות השידור בפירוק, אך המצוד אחר שארית הפליטה של חייבי האגרה נמשך ומי שנלכד ברשת, יתקשה מאוד להיחלץ ממנה, גם אם יש לו טענות מוצדקות: עולה מאתיופיה, שמתקיימת בעיקר מהבטחת הכנסה, גילתה יום אחד שחשבון הבנק שלה עוקל והיא לא יכולה לקנות אוכל. הסיבה: יש לה חוב של כ-1,700 שקל לרשות השידור. זאת למרות שמקבלי הבטחת הכנסה זכאים ל-100% הנחה באגרה. כלומר, יש לה לכאורה, פטור.

   

  יש לכם תלונה על הגבייה של רשות השידור? כיתבו לנו >>  

   

  העולה לא יודעת עברית והיא נתמכת של הרווחה, אז איך תתמודד לבד עם אגף הגבייה, שגם חזקים ממנה מתקשים לעמוד איתנים מולו? בתה וחתנה נזעקו לעזרתה וגם הם נקלעו למבוך בירוקרטי. גם הפניות הרבות של ynet לדוברות של רשות השידור, נענו בתשובות חידתיות ועמומות מה שהקשה עלינו להוציא אותם מהסבך. בסוף הצלחנו חלקית: החוב הופחת בכ-40%. ואז, משרד עו"ד נוסף נכנס לתמונה (לטענת הרשות נשלחו אליה התראות קודמות) ודרש ממנה עוד כסף. 800 שקל ליתר דיוק.

   

  פתאום חשבון הבנק עוקל. האישה לא דוברת עברית

  "אמא של אשתי, תושבת לוד, קיבלה מאגף הגבייה של רשות השידור, צו עיקול על החשבון", סיפר חתנה, דניאל ל-ynet. "פתאום, יום בהיר אחד, הם התעוררו, החליטו שהיא חייבת להם כ-1,700 שקל, ושלחו לה מכתב ביום שלישי בשבוע שעבר בעברית - שפה שהיא לא יודעת לקרוא. 

   

  "כל זאת, כאשר מגיעה לה לפי חוק - הנחה של 100% עקב העובדה שהיא מקבלת הבטחת הכנסה מהשנה בה עלתה לארץ מאתיופיה. זה מצוין באתר של אגף הגבייה של רשות השידור".

   

  מתוך אתר רשות השידור: מקבלי הבטחת הכנסה זכאים ל-100% הנחה (החייבת עומדת בכל התנאים, כך לפי תגובת הביטוח הלאומי ל-ynet). בזכאות ל-50% הנחה כלל לא מצוינים מקבלי קצבאות. כי למה להבהיר אם אפשר להטעות ()
  מתוך אתר רשות השידור: מקבלי הבטחת הכנסה זכאים ל-100% הנחה (החייבת עומדת בכל התנאים, כך לפי תגובת הביטוח הלאומי ל-ynet). בזכאות ל-50% הנחה כלל לא מצוינים מקבלי קצבאות. כי למה להבהיר אם אפשר להטעות

   

  בשמירת הריון, בתה הוציאה הוכחות מהביטוח הלאומי

  אשתו של דניאל, בתה של החייבת, פנתה בשם אמה לאגף הגבייה. "אמרו לה להביא את האישורים מהביטוח הלאומי ולשלוח להם אותם בפקס ולנסח מכתב יפה", טוען דניאל.

   

  "אז זה בדיוק מה שהיא עשתה, בזמן שהיא בשמירת הריון, היא התרוצצה עם צירים בין המשרדים של הביטוח הלאומי. בביטוח הלאומי יכולים להוציא אישורים 7 שנים אחורה וזה מה שהם עשו. הדפסנו לפחות 3 שנים אחורה, כדי להוכיח לרשות השידור שאמא של אשתי אכן מקבלת הבטחת הכנסה.

   

   

  "אחרי ששלחנו לאגף הגבייה את הכל בפקס, ניסינו לברר בטלפון מה קורה עם זה וגם אחרי כמה ימים, התשובה היתה עדיין, שהם לא יכולים לבדוק אם הפקס הגיע, כי זה הולך ישירות לרשות השידור. כמו כן, מסרו שהטיפול ייקח שבועיים לפחות, שהם לא יודעים לומר כלום, ושהם בסך הכל גוף חיצוני לרשות השידור.

   

  "בינתיים - האישה מבוגרת, חיה מסביבות האלפיים שקל מביטוח לאומי והיא גם צריכה להתמודד עם עיקול על חשבון הבנק. אין לה שקל בשביל לקנות לעצמה כיכר לחם. היא לא יכולה להתקיים".

   

  קבלת המידע המלא מרשות השידור: דרך חתחתים

  פנינו לרשות השידור שתבהיר את פשר הגבייה הזאת. אך ברשות, כמו ברשות, שום דבר לא פשוט. תשובה בהירה לא קיבלנו ונאלצנו להתעקש על מנת להבהיר לדניאל, לחמותו, לנו ולקוראים מה בדיוק קרה פה. 

   

  בכל תשובה של הרשות לשאלות שלנו, מתגלה לנו מידע חיוני נוסף, אך נאלצנו "להוציא" מהרשות את המידע בעוד ועוד שאלות, בעת שברשות מגיבים לנו טיפין טיפין, על אף מצבה הקשה של האישה.

   

  תגובה ראשונה: חובה הופחת ובוטלו הקנסות

  מרשות השידור נמסר בתגובה ראשונה: "סמנכ"ל הגבייה מר יואב אשכנזי, מסר כי לאחר בדיקת הטענות שפורטו בפניית החייבת מול הנתונים המופיעים בביטוח הלאומי, נמצא, כי החייבת זכאית לקצבת השלמת הכנסה, המזכה אותה בהנחה באגרה בגובה 50% בלבד.

   

  "לאור האמור, חובה הופחת בהתאם ובעקבות מצבה הכלכלי הקשה, בוטלו הקנסות שצברה באגרה עבור השנים 2010-2014

   

  "בשיחה שהתקיימה היום עם בתה שפנתה בשמה, סוכם, כי אחד מבני המשפחה יפנה החל ממחר למוקד רשות השידור ויסדיר את חובותיה המופחתים במלואם".

   

  מהתשובה הזאת, נראה היה שרשות השידור הפחיתה בחוב לאחר פניית ynet, אך זה לא מאוד ברור מהתגובה. ביקשנו שיבהירו: האם 1,700 שקל זה הסכום כבר אחרי הפחתה, או שמא בעקבות פניית ynet הפחיתו לה 50% מ-1,700? ומהו גובה החוב החדש? ועל איזו תקופה החוב? וכן: מדוע הפחתה של 50% בלבד, אם כמקבלת הבטחת הכנסה היא זכאית ל-100% הנחה?

   

  תגובה שנייה: לא קיבלנו מידע נכון מהביטוח הלאומי, אבל הסרנו העיקול

  אחרי פנייה נוספת לרשות השידור נענינו כך: "סמנכ"ל הגביה בפועל מר אשכנזי יואב מבקש להבהיר בהמשך לשאלותייך הנוספות כדלקמן: מקודם שבוצעו הליכי גבייה כלשהם כנגד החייבת, נשלחו לחייבת מספר מכתבי דרישה, לרבות בדואר רשום. לצערנו החייבת נמנעה מלפנות לרשות השידור ולטפל בפירעון חובה (לטענת דניאל: לא נתקבלו אצלה מכתבים כאלה. מ.ק). 

   

  "רשות השידור בפירוק עושה כל שניתן כדי לגבות כספים המגיעים לה כדין, ומנגד פועלת באופן רציף מול המוסד לביטוח לאומי

  כדי לעדכן את רשימת הזכאים לפטור".

   

  "ברשימות שהתקבלו מהמוסד לביטוח לאומי לא צוינה החייבת כמי שזכאית לפטור כלשהו, בעקבות פנייתך שהתקבלה רק לאחר שהוטל העיקול, נעשתה פנייה נוספת למוסד לביטוח לאומי והתברר כי החייבת מקבלת קצבה מסוימת המקנה לה זכאות ל50% הנחה מאגרת הטלוויזיה בלבד ולא כפי שנטען בפנייתכם".

   

  "לאור המידע החדש, ניתנה הוראה לבטל את העיקול, בוטלו כל הקנסות וחובה של החייבת לשנים 2012-2014 הועמד על סך של 667 שקל. החייבת מתבקשת לפרוע את חובה ולפנות למוקד רשות השידור בטלפון 1-599-500-750".

   

  תגובה שלישית: אם היא מקבלת גם קצבת שאירים - הזכאות יורדת ל-50%

  אז כעת ברור שהחוב הופחת רק אחרי פניית ynet. כמו כן נמסרו שנות החוב, אבל עדיין לא נענינו: מדוע הנחה של 50% בלבד ולא 100%?

   

  מתוך אתר המוסד לביטוח לאומי (עמוד 6 מתוך 41). החייבת עומדת בכל התנאים ()
  מתוך אתר המוסד לביטוח לאומי (עמוד 6 מתוך 41). החייבת עומדת בכל התנאים

   

  פשפשנו באתר הביטוח הלאומי ומצאנו שמי שמקבל קצבת שארים זכאי להנחה של 50% באגרה. שאלנו את דניאל אם חמותו מקבלת קצבה כזאת והוא השיב בחיוב. פנינו לביטוח הלאומי לשאול מה גובר בקבלת הנחה מרשות השידור. בביטוח הלאומי אישרו לנו שהחייבת מקבלת הבטחת הכנסה באופן רציף כבר שנים ארוכות. בנוסף טענו שלמרות קצבת השאירים היא זכאית ל-100% הנחה. מבולבלים פנינו שוב לרשות השידור. 

   

  מתוך אתר המוסד לביטוח לאוי (עמוד 39 מתוך 41): מקבלי קצבת שאירים זכאים ל-50% הנחה בלבד. מה לגבי מקבלי הבטחת הכנסה וקצבת שאירים? לא כתוב ()
  מתוך אתר המוסד לביטוח לאוי (עמוד 39 מתוך 41): מקבלי קצבת שאירים זכאים ל-50% הנחה בלבד. מה לגבי מקבלי הבטחת הכנסה וקצבת שאירים? לא כתוב

   

  תגובה שלישית מרשות השידור: "סמנכ"ל הגבייה בפועל מר יואב אשכנזי ביקש להבהיר, כי המידע שקיים בידי הכתבת שונה מהמידע שקיים ברשותנו.

  על פי תקנות רשות השידור, כאשר גמלת הבטחת הכנסה משולמת בנוסף לקצבת שארים כמו שמקבלת החייבת אז ההנחה הינה 50% בלבד".

    

  "בעד החזקת מקלט טלוויזיה בידי מי שמקבל גימלה לפי חוק הבטחת הכנסה, התשמ"א-1980, בנוסף על הקצבה לפי פרק ב' לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), התשכ"ח-1968, הכל לפי רשימות שהמציא המוסד לביטוח לאומי לרשות השידור, תיגבה אגרה מוקטנת ששיעורה 50% מהאגרה המלאה. במידה ולכתבת קיים מידע אחר, נשמח לעיין במידע שקיבלה מהביטוח הלאומי".

   

  אוקיי, למרות מה שנאמר לנו בביטוח הלאומי, לא נתווכח עם תקנות רשות השידור המפוארות (תקנות רשות השידור (אגרות, פטורים, קנסות והצמדה), תשל"ד-1974, סעיף 3 ב').

    

  מייל: יש לך חוב נוסף של 800 שקל

  בינתיים, דניאל, אשתו וחמותו השלימו עם הפחתת החוב ב-50% בלבד. חצי צרה. לפחות העיקול יוסר, רק שבעודם במיון עם צירים מוקדמים, קיבלו את המייל הבא (ראו תמונה). במייל נכתב שהחוב החדש אחרי הנחה עומד על 666 שקל, אבל גם שיש לה חוב נוסף, של 803 שקל (אחרי הנחה), בו נתקלו לטענתם לראשונה ואותו גובה משרד עו"ד אחר.

     

  ברשות השידור מסרו באותה תגובה באופן חידתי כי "לעניין תקופות החוב הובהר בתשובתנו הקודמת כי החוב עבורו בוצע עיקול חשבון בנק הינו עבור השנים 2012-2014. לפונה חוב נוסף לשנים 2010-2011 שגם בו ניתנה לה הנחה בשיעור 50%".

   

  עיקלתם על גובה חוב שגוי. לא תפצו?

  בעודנו מחכים לתגובה נוספת של רשות השידור, עולות כמה שאלות. מדוע הרשות מגלה טפח ומכסה טפחיים בתגובותיה ל-ynet?  ללא פניית ynet היא היתה צריכה לחכות לפחות 3 שבועות עד להסרת העיקול, למה כל כך קשה לאזרחים לקבל תשובות מהרשות גם כיום כשהיא בידי כונס הנכסים?

   

  ולסיום - עיקלתם חשבון על חוב שגובהו שגוי. למה שלא תפצו את החייבת על עוגמת הנפש בכך שתוותרו על החוב?  

   

  דניאל טוען שחמותו, "מעולם לא קיבלה דרישת תשלום מרשות השידור. אני מנסה לדמיין אותה מתמודדת עם עיקול ועם תשלום של כמה אלפי שקלים, ולא נזרקת לרחוב - ולא מצליח. סגרו אותנו - אז בואו נדרוש כסף בבריונות מכמה שיותר מסכנים, כי עכשיו הכי קל, כשאנחנו רשמית לא קיימים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים