שתף קטע נבחר

בדרך לבג"ץ: "בית הדין פעל בניגוד לכללי הצדק והמוסר"

מתקפה חריפה: פרקליטו של אבי-הסרבן, שנשלח למאסר תקדימי בגין סרבנות בנו, מאשים את בית הדין בניהול דיון "באופן מוטה, במשוא פנים". עו"ד אליעד שרגא עצמו נקנס בעשרת-אלפים שקלים, בגין "התפרצויות בוטות ומבזות חוזרות ונשנות". מייצגי המסורבת: "מדובר בפסק דין חשוב ומשמעותי לכל העוסקים בתיקי עגינות"

בית הדין הרבני בתל אביב קבע תקדים ושלח אדם למאסר על סרבנות הגט של בנו , אך נראה כי דרכו של האב לכלא (אם בכלל) עדיין ארוכה: בא כוחו, עו"ד אליעד שרגא, מתכוון לעתור לבג"ץ נגד החלטת הדיינים, שלטענתו ניהלו את הדיון בעניין "באופן מוטה ובמשוא פנים". בינתיים זכה האיש לעיכוב כניסתו לכלא בעשרה ימים, על מנת שיוכל לערער על העונש.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

"סרבנות גט הינה תופעה פסולה שיש לעוקרה מן השורש", הבהיר עו"ד שרגא בהודעה שמסר לתקשורת. "יחד עם זאת, נראה כי בית הדין הרבני התבלבל והחליט לתקן עוולה בעוולה, ובמקום להעניש את הבן הסרבן, בחר להתעמר באביו המבוגר".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הפרקליט נענש גם באופן אישי, ובצעד חריג חוייב על ידי הדיינים בעשרת-אלפים שקלים בגין "התפרצויות בוטות ומבזות חוזרות ונשנות" כלפיהם ו"הטלת דופי". לאחר פרסום ההחלטה, טען כי מדובר ב"מקרה חמור וחריג ביותר, שבו בית הדין מחזיק בכפייה אזרח זר, בעל דרכון אמריקאי, כבן ערובה להליך משפטי אשר הוא כלל אינו צד לו, במשך למעלה משישה חודשים".

 

לדבריו, "האב המבוגר המצוי במצב בריאותי קשה ביותר, הפך לעוד קלף מיקוח ולכלי להפעלת לחץ על בנו המתגורר בארה"ב", ו"בית הדין אף לא התכחש למטרה זו והודה בה במפורש". על מנת להגשים מטרה זו, טען, "הכשיר אב בית הדין את כל האמצעים, וניהל את הדיון באופן מוטה, במשוא פנים, מבלי לאפשר לאב הליך משפטי הוגן, תוך הטחת עלבונות אישיים בו ובבאי כוחו".

 

"אזהרה לכל הסייענים לסרבני הגט"

עו"ד שרגא, שכאמור מתכוון לערער על ההחלטה התקדימית ואף לעתור נגד בית הדין הרבני, סיכם כי הדיינים

בתל אביב - ובראשם ראש ההרכב, הרב שלמה שטסמן - ניהלו את התיק "בניגוד גמור לכל כללי הצדק והמוסר הבסיסיים, לפיהם 'בן לא יישא בעוון אב, ואב לא יישא בעוון בן'".

 

מנגד, עורכת הדין והטוענת הרבנית אסנת שרון, מנהלת ארגון "יד לאישה" ("אור תורה סטון"), המייצג את מסורבת הגט, אמרה כי "פסק דין זה חשוב ומשמעותי ביותר לכל העוסקים בתיקי עגינות. בית הדין מלמד בהחלטתו שזכותה הבסיסית של אישה להשתחרר מעגינותה, וזכותה לאוטונומיה, כבוד וחיי משפחה הן בעלות ערך עליון".

 

"יידע כל מי שמסייע או תומך בסרבני גט ומעגנים שהוא עלול למצוא עצמו מאחורי סורג ובריח, כמסייע לדבר עבירה", הוסיפה עו"ד שרון. "ברי לנו כי עם יישומו של פסק הדין, תיקי עגינות רבים המחכים לפתרונם יגיעו לקיצם אם יינקטו צעדים כנגד המסייעים לבעלים הסרבנים".

 

בית הדין קבע: האב אחראי לסרבנות

בית הדין הרבני האזורי בתל-אביב הטיל בתחילת השבוע עונש מאסר של 30 יום על אדם, בגין סרבנות בנו לגרש את אשתו.

הדיינים קבעו כי האיש, איל-הון יהודי-אמריקני, הוא שעומד מאחורי החלטות הסרבן, ובכך גורם במישרין לעגינות האישה. בהנהלת בתי הדין אומרים כי עד היום לא נכלא אדם על סרבנות גט של אדם אחר, ומדובר, אם כן, בתקדים היסטורי בשיפוט הרבני בישראל.

 

בני הזוג בתיק נישאו לפני 19 שנה והתגוררו בארצות הברית - שם נולדו להם שני ילדים. לפני כעשור הם הגיעו לביקור בישראל, ובמהלכו לקתה האישה באירוע מוחי קשה ונשארה נכה ומוגבלת עד היום. בעקבות כך נטש האיש אותה ואת ילדיהם וחזר לארה"ב - ומאז הוא מעגן אותה.

 

בית הדין הרבני קבע כי הבעל חייב לתת גט לאשתו, אך הוא התעלם מפסק הדין ואפילו לא טרח לערער עליו. בניסיון לחקור את מניעיו, ביצע אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים חקירה בישראל ובארצות הברית, ממנה עלה כי אביו של הגבר, איש עסקים עשיר המוכר כתורם נדיב למוסדות תורניים במגזר החרדי, הוא שעומד יחד עם אשתו מאחורי העיגון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נקנס בעשרת-אלפים שקלים. עו"ד אליעד שרגא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים