שתף קטע נבחר

תקדים: בית הדין הרבני שלח למאסר אב של סרבן גט

היסטוריה בשיפוט הרבני בישראל: איל-הון יהודי-אמריקני ירצה עונש מאסר של שלושים יום, לאחר שהתברר כי הוא העומד מאחורי סירוב בנו לתת גט לאשתו כבר עשר שנים: "ברצותו יאריך את עיגונה ואם ירצה יקצרה", תיארו הדיינים את מעשי האב. על אכזריות הבעל, שנטש את האישה וילדיה לאחר שלקתה באירוע מוחי, כתבו: "מפרשיות העיגון הקשות ביותר"

מחריפים את הסנקציות נגד סרבני הגט: בית הדין הרבני האזורי בתל-אביב הטיל אמש (א') עונש מאסר של 30 יום על אדם, בגין סרבנות בנו לגרש את אשתו. הדיינים קבעו כי האיש, איל-הון יהודי-אמריקני, הוא שעומד מאחורי החלטות הסרבן ובכך גורם במישרין לעגינות האישה. בהנהלת בתי הדין אומרים כי עד היום לא נכלא אדם על סרבנות גט של אדם אחר, ומדובר, אם כן, בתקדים היסטורי בשיפוט הרבני בישראל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בני הזוג בתיק נישאו לפני 19 שנה והתגוררו בארצות הברית - שם נולדו להם שני ילדים. לפני כעשור הם הגיעו לביקור בישראל, ובמהלכו לקתה האישה באירוע מוחי קשה ונשארה נכה ומוגבלת עד היום. בעקבות כך נטש האיש אותה ואת ילדיהם וחזר לארה"ב - ומאז הוא מעגן אותה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בית הדין הרבני קבע כי הבעל חייב לתת גט לאשתו, אך הוא התעלם מפסק הדין ואפילו לא טרח לערער עליו. בניסיון לחקור את מניעיו, ביצע אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים חקירה בישראל ובארצות הברית, ממנה עלה כי אביו של הגבר, איש עסקים עשיר המוכר כתורם נדיב למוסדות תורניים במגזר החרדי, הוא שעומד יחד עם אשתו מאחורי העיגון.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

כאשר הגיעו ההורים לביקור בישראל, זימנו אותם הדיינים למתן עדות, ואף הוציאו כנגדם צו עיכוב יציאה מהארץ - החלטה תקדימית לכשעצמה. בהנהלת בתי הדין מספרים כי האב הפעיל על בכירי המערכת לחצים כבדים באמצעות רבנים ואישי ציבור, בניסיון לשבש הליכי משפט.

 

שלושים יום בכלא

בתום סדרה ארוכה של דיונים וחקירות, פרסם אתמול בית הדין בתל אביב את החלטתו, וקבעו ביחס

לאביו של הבעל: "הוא העומד באופן מרכזי ואקטיבי מאחורי עיגון כלתו על ידי סרבנות בנו. ברצותו יאריך את עיגונה ואם ירצה יקצרה – ועל כן יש להטיל עליו סנקציה ראויה והולמת".

 

אב בית הדין, הרב שלמה שטסמן, ציין כי "פרשת עיגונה המתמשך והאכזרי של התובעת היא אחת מפרשיות העיגון הקשות ביותר שאיתן מתמודדת מערכת בתי הדין הרבניים". הדיינים הטילו על האב עונש מאסר של 30 יום – עם עיכוב ביצוע של עשרה ימים, שבמהלכם יוכל לערער על ההחלטה בפני בית הדין הרבני הגדול.

 

בנוסף, חייב בית הדין בצעד חריג את בא כוח האב, עו"ד אליעד שרגא, בהוצאות משפט אישיות, כמעין קנס, בגין מה שתיארו כ"התפרצויות בוטות ומבזות חוזרות ונשנות" שלו כלפי הדיינים. בהחלטה נכתב כי אלה התרו בו פעמים רבות והבהירו כי ישמעו בלב פתוח ובנפש חפצה את טיעוניו וטענותיו – "אך לא בדרך בלתי מכובדת ומבזה ותוך הטלת דופי בבית הדין".

 

מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב עו"ד שמעון יעקבי, אמר על ההחלטה התקדימית כי היא "מבטאת את המחויבות העמוקה והחד-משמעית של בתי הדין לסייע לעגונות ולמנוע סרבנות גט". לדבריו, "בית הדין עשה שימוש ראוי בכלים ההלכתיים והמשפטיים העומדים לרשותו כדי לחשוף את הסיוע שנותנים הורי הבעל לסרבן הגט – בניגוד לדין – ובהתאם לכך נקט פעולות מתאימות נגד הסייענים".

 

"זהו מסר חשוב לכל העשוקים: אל תרימו ידיים! בית הדין אינו מסיים את מלאכתו בחתימה על פסק דין, אלא

פועל ללא לאות, בכפוף לדין, ליישם את פסק הדין ולמצוא פתרון אמיתי לסרבנות הגט".

 

פרופ' אביעד הכהן, דיקן המרכז האקדמי "שערי משפט", מייצג (עם ארגון "יד לאישה" המייצג את האישה בבית הדין הרבני) את האישה בבית המשפט העליון, בעתירה לבג"ץ שהגישו במקביל הורי הבעל סרבן הגט. לדבריו, מדובר במהפכה של ממש: "הדיין שטסמן ראוי לכל שבח על אומץ הלב, הנחישות והנכונות להפוך כל אבן למען האישה מסורבת הגט. בית הדין עשה שימוש בסמכויות שניתנו לו על מנת להרחיב את האמצעים שמעניקים לו ההלכה והחוק כדי לשחרר נשים מעגינותן. פסק דין חשוב זה פותח פתח של תקווה, ויש לקוות כי יביא לשחרורן של עוד עשרות ומאות מסורבות גט ממאסר העולם שבו הן נתונות כיום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בשם הבן
צילום: shutterstock
"מסר חשוב לכל העשוקים: אל תרימו ידיים". הרב שמעון יעקובי
מומלצים