שתף קטע נבחר

מירון: הרבנים שמתנגדים, העמותות שמתפרעות

כסף תמורת ברכות, כבישים נפרדים לגברים ולנשים, וצדיקים שמלאכתם נעשית על ידי פתיים: אנשי מירון חושבים שבשטח שלהם אין חלים חוקי המדינה, אבל הם רק חלק קטן מהביזיון שקשור למקומות הקדושים. שלוש הערות ומופת אחד - רגע לפני ההילולה הגדולה

החלטת ועד מושב מירון להקצות "דרך מהדרין" העולה לקבר הרשב"י, לגברים בלבד - מלמדת על חוש הומור מפותח במיוחד: אותו רבי שמעון בר יוחאי הקבור, על פי המסורת, במירון - חיבר משל נפלא על אדם שקדח חור בספינה שבה שט. משנזעקו חבריו שהספינה על כל נוסעיה תטבע, היתמם הקודח וטען שזה השטח שלו, והוא יכול לעשות בו כרצונו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

אנשי מירון חושבים שבשטח שלהם אין חלים חוקי המדינה, אבל הם רק חלק קטן מהביזיון שקשור למקומות הקדושים. הנה כמה עניינים שכדאי לתת עליהם את הדעת רגע לפני שההילולה משתלטת על הכותרות.

 

1. העמותות שעושות במקום מה שבא להן

הבעיה העיקרית שם היא חוסר משילות. מאז הקמת המדינה,

ממשלות ישראל לדורותיהן מצהירות הצהרות מפוצצות, אבל בפועל מאפשרות לעסקנים ולעמותות לגרוף עשרות-מיליוני שקלים, מדי שנה, מהמקומות הקדושים.

 

למען הסר ספק - אני מעריך מאוד את אלה שתורמים מזמנם ומכספם כדי להאכיל ולהשקות את המבקרים במירון ובאתרים נוספים. התלונה שלי היא על עמותות שונות שמנצלות באופן ציני ומרושע תמימות ומצוקה של אנשים, כדי להבטיח להם פרנסה, פרי בטן, או מרפא למחלה קשה, אם רק יתרמו 100 פעמים ח"י שקלים תמורת נר "קדוש" או ח"י רוטלים של משקה, או כדי שאברכים שכביכול יתקעו בשופר ויתפללו עבורכם.

 

למקרה שאינכם יודעים לקרוא דו"חות כספיים של עמותות, כדאי לדעת שהרוב הגדול של כספי התרומות הנ"ל מגיעים באופן ישיר למשכורות של עובדי העמותות, ולא לאברכים או למסכנים.

 

המדינה חייבת להבהיר לאנשי מושב מירון, לעמותות ול"הקדשים" השונים: מירון לא שייכת לכם, והצדיקים לא רשומים על שמכם בטאבו. אין לאף אחד, חוץ ממשרד הדתות ו"המרכז הארצי לפיתוח מקומות קדושים", רשות להציב קופות צדקה, או לגבות כסף, או לאפשר הצבת דוכנים, או להפעיל קווי טלפון שבהם מתרימים למען קבר רחל, מערת שמעון הצדיק או הבית של פיסטוק.

 

2. אמור לי באיזה שביל אתה הולך, ואומר לך מה הבעיה שלך

אני לא מבין קיצונים-חרדים שיש להם בעיה עם נשים וגברים ששוהים זה לצד זה. אפילו בבית המקדש, בעזרת הנשים, היו גם גברים וגם נשים, ואני לא זוכר שרבנים כינו את הנביאים והשופטים מהתנ"ך "רפורמים". על פי הגמרא וההלכה אישה יכולה לעלות לתורה ולומר קדיש, ולכן הבעיה כנראה היא רק אצל הקיצונים או הסוטים שלא מסוגלים ללכת באותו שביל ליד אישה.

 

3. הרבנים התנגדו. אז למה אתם נוהרים לשם?

מפתיע עד כמה אנשים שמתיימרים לשאת את דגל ההלכה, מתעקשים להגיע להילולה במירון, אחרי שרבנים מכל הזרמים התנגדו לכך, ואני לא מדבר רק על רבנים מהדור הנוכחי כמו הרב עובדיה יוסף, או הרב שלמה אבינר. אפילו ה"חתם סופר", שחי לפני יותר מ-200 שנה, התנגד להילולה הנערכת בל"ג בעומר ליד קבר הרשב"י. 

 

4. ויש מסקנה - ומופת בסופה

אבל מה שבאמת מדהים אותי בכל פעם מחדש, הוא שיש אנשים

שמתלהבים מסיפורי ה"מופתים" שהתרחשו למי שתרמו לאותן העמותות. לאלה אני אוהב לספר על מופת גלוי שראיתי במו עיניי, ואני מוכן להישבע על כך בקלפי ה"סופר גול" של בני הקטן.

 

ומעשה שהיה כך היה: השמרטפית של בני, אישה נאה וחסודה (לא משנה מאיזו עדה), לא הצליחה להינשא במשך מספר שנים. היא התפללה, התברכה מרבנים ותרמה כסף לצדקה - אבל החתן לא הגיע. בצר לה היא פנתה לסבתה ואמרה לה "סבתא, תני לי סגולה טובה כדי להתחתן".

 

הסבתא חייכה אל נכדתה ואמרה: "בינתי, את לא צריכה סגולה – את צריכה דיאטה". הנערה המקסימה עשתה דיאטה, ועוד באותה שנה היא התחתנה. אני אפילו רקדתי בחתונה הזו, אכלתי שם כהוגן, ועכשיו גם אני מחפש קמע או סגולה שיעזרו לי לרזות במהירות.

 

 • לכל הטורים של יצחק טסלר
 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  רוקדים סביב לקבר. יש רבנים שמתנגדים
  צילום: AFP
  מומלצים